ŽURNĀLS Tiesību politika

10. Septembris 2024 /Nr.37 (1355)

Stājas spēkā pēdējo gadu desmitu ievērojamākā reforma Eiropas Savienības tiesu sistēmā
Foto no EST arhīva

2024. gada 1. septembrī stājās spēkā grozījumi Eiropas Savienības Tiesas statūtos, kas cita starpā paredz Vispārējās tiesas kompetenci prejudiciālo jautājumu lietās un paplašina apelācijas sūdzību pieļaujamības iepriekšēja vērtējuma mehānismu.1 Līdz ar minētajiem grozījumiem un lai padarītu mūsdienīgāku tiesvedību abās tiesās, grozījumus piedzīvojuši arī Eiropas Savienības Tiesas un Vispārējās tiesas reglamenti. Tiem, kas ikdienā saskaras ar Eiropas Savienības tiesībām un tiesu sistēmu, ir zināms, ka šādas ievērojamas pārmaiņas ir retums, tādēļ turpmāk tiks sniegts ieskats šīs reformas būtībā.

Eiropas Savienības Tiesa (turpmāk – EST) ieņem būtisku lomu Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesiskajā sistēmā un ir viena no septiņām ES iestādēm, kas minētas Līguma par Eiropas Savienību (turpmāk – LES) 13. panta 1. punktā. Kā paredz LES 19. panta 1. punkts, EST sastāv no Tiesas, Vispārējās tiesas un specializētajām tiesām, kuras nodrošina tiesiskuma ievērošanu ES dibināšanas līgumu interpretēšanā un piemērošanā.

Tiesas kompetencē, cita starpā, ir prejudiciālie jautājumi un kasācijas tiesvedības par Vispārējās tiesas nolēmumiem. Savukārt Vispārējās tiesas pamata kompetencēs ietilpst, piemēram, prasības atcelt ES iestāžu tiesību aktus un prasības saskaņā ar šķīrējklauzulu. Turklāt EST statūtos iespējams Vispārējai tiesai piešķirt jurisdikciju citos jautājumos.2

EST organizāciju raksturo divslāņu noteikumu sistēma.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Maija Buša
Skaidrojumi. Viedokļi
Iepirkumos kopā: objektīva nepieciešamība vai kartelis

Šajā rakstā tiks skaidrota robežšķirtne starp atļautu sadarbību un iespējamu Konkurences likuma pārkāpumu un kā uzņēmumam rīkoties, ja tas vēlas iepirkumā iesniegt kopīgu piedāvājumu ar citu tirgus dalībnieku.

Māris Leja
Skaidrojumi. Viedokļi
Nodoma un neuzmanības izpratnes kļūdas tiesu nolēmumos
Elvis Groskops
Skaidrojumi. Viedokļi
Aliud un peius lietas nošķiršana
Civiltiesiskajā apgrozībā novērojamās situācijas, kad atsavinātājs nodod ieguvējam atsavinājuma līguma noteikumiem neatbilstošu lietu, ārvalstu tiesību literatūrā un tiesu praksē nereti apskata no citas lietas (aliud lietas) un ...
Alma Gūtmane
Skaidrojumi. Viedokļi
Pierādījumu nodrošināšanas un kaitējuma prezumpcijas mijiedarbība zaudējumu prasībās hibrīdlietās
Sludinājumi. Reklāma
Tieslietu ministrija aicina komandā juristu Iepirkumu un līgumu nodaļā
AUTORU KATALOGS