“Reitan Convenience Latvia” (turpmāk – RCL) pamatdarbības veids ir “Narvesen” zīmola vadība, mazumtirdzniecības tīkla attīstība un mazumtirdzniecība 185 tirdzniecības vietās Latvijā, kā arī “Caffeine” zīmola kafejnīcu pārvaldīšana 26 kafejnīcās Latvijā. Šobrīd visas “Narvesen” zīmola tirdzniecības vietas vada neatkarīgi uzņēmēji uz franšīzes līgumu pamata. Franšīzes sistēma ir stabils un sevi attaisnojošs biznesa modelis. RCL tirgū sevi ir nostiprinājis kā pievilcīgs franšīzes devējs.
Uzņēmuma mērķis ir nodrošināt ērtāku ikdienu saviem klientiem gan šodien, gan arī nākotnē, padarot ikdienas dzīvi mazliet vieglāku un pasauli nedaudz labāku. Mums ir svarīgi darboties atbildīgi jeb, uzņēmuma īpašnieka vārdiem runājot, “būt nepārtrauktā attīstībā”. Šīs koncepcijas pamatā ir tālejošas prasības, kas ir balstītas uz mūsu attieksmi pret planētu un cilvēkiem mums līdzās.
Sekas, ar ko saskārāmies, un Antropocēna laikmets
Tikai divu paaudžu laikā mēs no mazas pasaules uz lielas planētas esam kļuvuši par lielu pasauli uz mazas planētas. Tā kā cilvēku ietekmes rezultātā daba ir būtiski mainījusies, ir parādījies neoficiāls termins “Antropocēns”, kas raksturo jaunu Zemes ģeoloģisko laikmetu. Atsevišķos avotos tiek minēts, ka Antropocēna sākums ir 18. gadsimta beigas, kad pieaugošās cilvēka radītās emisijas veicināja straujas klimata pārmaiņas, savukārt citos avotos tiek apgalvots, ka Antropocēna sākums ir 20. gadsimta 50. gadi, kad cilvēku ietekme uz Zemes sistēmām kļuva pietiekami nozīmīga, lai varētu runāt par iepriekšējā laikmeta beigām un jaunas ģeoloģiskās ēras iestāšanos. To nosaka rūpniecība kā galvenais Zemes pamatsistēmu pārmaiņu virzītājspēks. Lai gan daudzi aspekti pasaulē ir ievērojami uzlabojušies, piemēram, cilvēkiem ir ilgāks mūžs, labāka piekļuve izglītībai un mūsdienīgai medicīnai, ir samazinājusies galējā nabadzība, attīstījusies rūpniecība un tehnoloģijas, ir būtiski paplašinājušās iespējas, zudušas robežas gan darba iespējām, gan ceļošanai, gan preču un pakalpojumu izplatīšanai, tai pašā laikā straujā industrializācija kopš 20. gadsimta 50. gadiem ir radījusi nopietnas sekas. Ir strauji palielinājies patēriņš un urbanizācija. Mēs esam liecinieki būtiskam emisiju pieaugumam, mežu izciršanai, pārzvejai un atkritumu ražošanai.
Globālā pārtikas sistēma ir galvenais virzītājspēks, kas mūs virza uz planētas robežām. Planētas robežas ierobežo cilvēka radīto spiedienu uz svarīgākajiem procesiem, kuri kopā uztur stabilu un noturīgu Zemi. Tās ir zinātniski pamatotas. Pasaules ilgtspējas pētniecības līderi ir noteikuši deviņas robežas, tostarp: klimata pārmaiņas, bioloģiskās daudzveidības samazināšanās, izmaiņas zemes izmantošanā, saldūdens izmantošana, piesārņojums utt. 2023. gada septembrī zinātnieku komanda pirmo reizi kvantitatīvi noteica visus deviņus procesus, kas regulē Zemes sistēmas stabilitāti un noturību (skat. attēlu).
Planētas robežas, 2023
Avots: Stockholm Resilience Centre. Planetary Bondaries.
Pieejams: https://www.stockholmresilience.org/research/planetary-boundaries.html
Pašlaik zinātnieki ir aprēķinājuši, ka mēs esam pārkāpuši sešas no deviņām robežām.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes