ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

17. Aprīlis 2007 /Nr.16 (469)

Vai var ierobežot pilnvarotāja tiesības atsaukt pilnvarojumu
1 komentāri

Ikvienam juristam ir labi zināms, ka saskaņā ar Civillikumu pilnvarotājs var jebkurā laikā atsaukt savu pilnvarojumu. Šāda regulējuma pamatotība neizraisa šaubas, ka pilnvarnieks darbojas vienīgi pilnvarotāja interesēs. Taču praksē bieži nākas sastapties ar gadījumiem, kad pilnvara tiek izmantota kā juridisks instruments, ar kura palīdzību pilnvarotā persona grib nodrošināt savu interešu aizsardzību.

Vai var ierobežot pilnvarotāja tiesības atsaukt pilnvarojumu

Juristu diskusija par šā raksta tēmu var palīdzēt izveidot pārdomātu un pamatotu tiesu praksi.

 

LL.M. Sergejs Rudāns, zvērinātu advokātu biroja “Liepa, Skopiņa / BORENIUS” jurists

 

03.JPG (13561 bytes)
Foto: Boriss Koļesņikovs, “LV”

Ikvienam juristam ir labi zināms, ka saskaņā ar Civillikumu pilnvarotājs var jebkurā laikā atsaukt savu pilnvarojumu. Šāda regulējuma pamatotība neizraisa šaubas, ka pilnvarnieks darbojas vienīgi pilnvarotāja interesēs. Taču praksē bieži nākas sastapties ar gadījumiem, kad pilnvara tiek izmantota kā juridisks instruments, ar kura palīdzību pilnvarotā persona grib nodrošināt savu interešu aizsardzību. Piemēram, bankas parasti ne tikai uzliek hipotēku vai komercķīlu parādnieka mantai, bet arī pieprasa no parādnieka pilnvaras izsniegšanu. Šāda pilnvarojuma mērķis ir piešķirt bankām vēl vienu iespēju (papildus ķīlai) realizēt parādnieka mantu, nesākot tiesas procesu. Līdzīgu piemēru ir daudz, un no tiem nepārprotami izriet, ka Civillikuma (no romiešu tiesībām pārņemtie) noteikumi, saskaņā ar kuriem pilnvarotājs ir tiesīgs katrā laikā un bez jebkādiem ierobežojumiem izbeigt pilnvarojumu, nav savienojami ar mūsdienās plaši izplatītu praksi, atbilstoši kurai pilnvara tiek izsniegta, to skaitā – lai kalpotu pilnvarnieka interesēm. Tā kā pilnvarotāja tiesības jebkurā brīdī pārtraukt pilnvarojumu atņem pilnvarai kā instrumentam, ar kura palīdzību vajadzētu tikt aizsargātām pilnvarnieka interesēm, jebkādu drošību, aktuāls kļūst jautājums, vai var ierobežot tiesības atsaukt pilnvarojumu?

Šī raksta mērķis ir rast atbildi uz iepriekšminēto jautājumu, kas vispirms prasa noskaidrot CL 2313.panta (“Pilnvarotājam ir tiesība katrā laikā vienpusēji atsaukt savu pilnvarojumu...”) juridisko raksturu: vai šī norma ir imperatīvs vai dispozitīvs noteikums? Ja šī norma tiktu atzīta par pavēlošu, tad vienošanās, kas groza tās saturu, t.i., ierobežo pilnvarotāja tiesības izbeigt pilnvarojumu, būtu spēkā neesoša. Analizējot Civillikuma regulējumu par pilnvarojuma izbeigšanu, rakstā tiks apskatīti vairāki tiesas procesos izteiktie argumenti, ar kuriem tika mēģināts pamatot CL 2313.panta imperatīvo raksturu. Ņemot vērā to, ka pirmās un otrās instances tiesas, taisot spriedumu, vadījušās tieši no šiem argumentiem, autors pievērš īpašu uzmanību to atspēkošanai. Kaut arī viena lieta nonāca līdz pat Augstākās tiesas Senātam, strīdu par CL 2313.panta juridisko dabu nevar uzskatīt par galīgi izšķirtu, jo, pēc AT Senāta viedokļa, procesa dalībnieku apsvērumi par CL 2313.panta dispozitīvu vai imperatīvu spēku nebija vērtējami kasācijas kārtībā.1 Tāpēc juristu diskusija par šā raksta tēmu var palīdzēt izveidot pārdomātu un pamatotu tiesu praksi.

 

I. CL 2313.panta imperatīvs vai dispozitīvs raksturs

Pirms sākam CL 2313.panta analīzi, ir jāuzsver, ka civiltiesībās valda dispozitivitātes princips un ka imperatīvi likuma noteikumi veido izņēmumu no šī principa.2 Atbilstoši tam tiesību normas dispozitīvs raksturs tiek prezumēts, savukārt attiecīgā likuma priekšraksta imperativitāte ir īpaši jāpamato.

 

1. CL 2313.panta gramatiskā un sistēmiskā iztulkošana

No CL 2313.panta teksta vien neizriet šīs normas imperatīvā daba. Šis likuma noteikums atšķirībā no Civillikuma normām ar neapšaubāmu pavēlošu vai aizliedzošu raksturu noteikti nenosaka, ka līdzēju vienošanās, kas ir pretrunā panta regulējumam, nav spēkā (sal. CL 2313.panta formulējumu ar CL 1405., 1409., 1414., 1417., 1418., 1450., 1452.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Armands
17. Aprīlis 2007 / 13:20
0
ATBILDĒT
Labs raksts - izvirzītas interesantas tēzes.
visi numura raksti
Gunārs Kūtris
Skaidrojumi. Viedokļi
Noziedzīgi iegūta manta: tiesiskais regulējums un problemātika
Mūsdienās noziedzīgo nodarījumu galvenais mērķis lielākoties ir materiālo labumu iegūšana. Ja valstij izdodas radīt efektīvu mehānismu šo labumu izņemšanai no noziedznieka īpašuma vai valdījuma, zūd arī noziedzīgās darbības ...
Juris Jansons
Skaidrojumi. Viedokļi
Juridiskā palīdzība un tieslietu sistēma
Valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība ir ļoti būtisks indivīda tiesību aizsardzības nosacījums, tādēļ uz to nedrīkst raudzīties atrauti, it kā nesais­tīti ar Latvijas tieslietu sistēmu. Turklāt valsts kavēšanās vai nespēja ...
1 komentāri
Informācija
Aicina aktīvāk pieprasīt kompensāciju
Linda Neivalde
Skaidrojumi. Viedokļi
Abonents elektronisko sakaru pakalpojuma sniedzēja slazdā
Pretenzijās visbiežāk norādīts, ka nav bijusi nodrošināta sniegto pakalpojumu atbilstība Līgumā noteiktajiem nosacījumiem, kā arī Līgumā nav iekļauta normatīvajos aktos noteiktā informācija.
Dina Gailīte
Juridiskā literatūra
Kā kvalificēt noziedzīgu nodarījumu
AUTORU KATALOGS