Savā iepriekšējā publikācijā autore sniedza ieskatu tēmā “Zaudējumu atlīdzināšana nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā”. Savukārt, lai pretendētu uz zaudējumu atlīdzināšanu nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā, ir jākonstatē zaudējumu atlīdzināšanas kritēriji, ar kuriem autore iepazīstinās lasītājus šajā publikācijā.
Pirms sīkāk ielūkojamies šajā tēmā, ir jāizprot termins "zaudējums" kā tāds. Ko īsti nozīmē "zaudējums" kā juridisks termins. Zaudējums ir mantiski novērtējams samazinājums, kas rodas sakarā ar līgumsaistību pārkāpumu vai ar prettiesisku rīcību (deliktu). Zaudējumi var izpausties esošās vai sagaidāmās peļņas samazinājumā. Piemēram, civiltiesībās izšķir tiešus, netiešus un nejaušus zaudējumus. Zaudējuma piedziņai jākonstatē četri fakti: 1) prettiesiska rīcība; 2) zaudējumu esamība un apmērs; 3) cēloņsakarība starp prettiesisko rīcību un zaudējumiem; 4) pārkāpēja vaina.
Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likums paredz priekšnoteikumus, lai iestātos zaudējumu atlīdzināšanas pienākums. Arī administratīvajās tiesībās, pirmkārt, ir jākonstatē, ka iestāde izdevusi prettiesisku administratīvo aktu vai arī veikusi prettiesisku faktisko rīcību. Ar terminu "prettiesisks administratīvs akts" jāsaprot definīcija, kas atrodama Administratīvā procesa likuma 84. pantā, un noteic, ka administratīvais akts ir prettiesisks, ja tas neatbilst tiesību normām. Otrkārt, privātpersonai (attiecīgā administratīvā akta adresātam, trešajai personai vai personai, kuru tieši skar iestādes faktiskā rīcība) ir jābūt nodarītiem zaudējumiem. Treškārt, ir jāpastāv cēloniskajai sakarībai starp minēto prettiesisko rīcību un privātpersonai nodarītajiem zaudējumiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes