ŽURNĀLS Redaktora sleja

18. Oktobris 2011 /Nr.42 (689)

Okupācijas ēnā
2 komentāri
Doc. Dr.iur.
Jānis Pleps
 

Jau ierasts, ka viena no valdības veidošanas sarkanajām līnijām tiek vilkta caur okupācijas prizmu. Dažkārt šķiet, ka debates par 1940. gada notikumiem mūsu sabiedrībā ir daudz nozīmīgākas nekā priekšlikumi par šodienas politikas aktualitātēm.

Laikam viens no lielākajiem mītiem šajā jomā ir aicinājums nodot okupācijas jautājuma apspriešanu tikai vēsturnieku kompetencē. Tas, ka šodien vēl joprojām sabiedrībā nav vienprātības par šo seno notikumu vienveidīgu traktējumu, liecina, ka to nodot vēsturei ir par agru.

Juridiski šie jautājumi ir gana skaidri. Kā zināms, Latvijā pastāv Satversmes tiesa, kas aicināta izvērtēt likumu atbilstību Satversmei un skaidrot Latvijas valstiskuma fundamentālās vērtības. Savā praksē Satversmes tiesa nav pagājusi garām 1940. gada notikumu un to seku juridiskajam novērtējumam. Satversmes tiesas viedoklis par šiem jautājumiem precīzi formulēts jau vairākos spriedumos.

Tomēr diskusijas par 1940. gada notikumu novērtējumu patiesībā ir diskusijas par šīs valsts identitāti. Latvijas Republikas nepārtrauktības (kontinuitātes) doktrīna piedāvā skaidru un precīzu šīs identitātes raksturojumu: šodienas Latvijas Republika ir tieši tā pati valsts, kuru proklamēja 1918. gada 18. novembrī.

Ja mums ir šaubas par to, kā juridiski novērtējami 1940. gada notikumi, tas nozīmē, ka sabiedrībā nav vienotības par valstisko identitāti. To, iespējams, varam vērot arī ikdienā, kad savos datumos vieni pulcējas pie viena pieminekļa, bet citi savos datumos – pie cita pieminekļa.

Vācijas tiesību zinātnē jau sen kā viens nozīmīgiem kritērijiem tautas izpratnē izvirzīta likteņa kopība. Tauta nav nejaušs cilvēku kopums, kas dzīvo noteiktā teritorijā, bet gan ar šo teritoriju vienotā liktenī saistīta personu kopība. Vienots liktenis sevī ietver vienu izpratni par pagātni, kopības sajūtu šodienā un nākotnes vīziju par šo valsti kā vienīgo un labāko dzīves formu.

Argumenti, kas izskan diskusijās par 1940. gada notikumiem, liek jautāt, vai mēs visi apzināmies savu likteņa kopību šajā valstī un vai mūsu sabiedrība ar tās iekšējiem pretrunīgajiem pagātnes novērtējumiem un nākotnes sapņiem ir tauta.

komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
AK
24. Oktobris 2011 / 14:29
0
ATBILDĒT
Vienots liktenis sevī ietver vienu izpratni par pagātni

---

Pirmkārt, šāda pieeja īstenošanai prasa totalitārismu. Otrkārt, pat tad tā diez vai ir reālistiska.



NB Pat nevērtējot 1940. gada notikumus kā okupāciju, var atzīt LR valstisku kontinuitāti. Piemēram: atzīstot LPSR par to pašu valsti kā 18.11.1918. dibinātā LR,un pašreizējo LR par to pašu valsti kā LPSR un, resp[ektīvi, arī 18.11.1918. LR.
Kurzemnieks
20. Oktobris 2011 / 13:42
0
ATBILDĒT
Plepam atkal ļoti labs īskomentārs. Runa nav par vēsturi, bet gan par Latvijas valsts identitāti. Ne vairāk un ne mazāk. Te nekāds kompromiss (\"okupācija bija, okupantu nav\" vai citas tamlīdzīgas \"diplomātiskas\" formulas) nav iespējamas.
visi numura raksti
Sanita Osipova
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts valoda kā konstitucionāla vērtība
Vērtības ir atskaites punkti jeb orientieri, kas satur kopā visu sabiedrību, padara iespējamu savstarpēju sapratni un nodrošina sabiedrības pastāvēšanu laikā jeb sabiedrības ilgtspēju. Ogists Konts XIX gs., liekot pamatu jaunai ...
37 komentāri
Baiba Rudevska
Skaidrojumi. Viedokļi
Ko iesākt ar Anglijas tiesas izdotu aktīvu iesaldēšanas rīkojumu
Pēdējā laikā Latvijas informatīvajā telpā diezgan bieži ir sastopamas dažādas ziņas par Anglijas Augstās tiesas Londonas Komerctiesas (turpmāk – Londonas Komerctiesa)1 2011. gada 20. aprīļa aktīvu iesaldēšanas jeb Mareva ...
43 komentāri
Dita Amoliņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Pirmdiena pēc 11. Saeimas vēlēšanām
Katras Saeimas vēlēšanas daudzējādā ziņā ir savdabīgas. 11. Saeimas vēlēšanas bija īpašas ar to, ka gandrīz katra politiskā partija piedāvājās īstenot būtiskas reformas tieslietu jomā. Tomēr, lai arī cik aizraujošs būtu ...
10 komentāri
Edīte Knēgere
Nedēļas jurists
Edīte Knēgere
Ieva Kraukle
Domu mantojums
Lasītājus gaida reta un vērtīga tieslietu literatūra  
LU Bibliotēkas Daudznozaru bibliotēkas: datorika, juridiskās zinātnes, teoloģija (turpmāk – LU Bibliotēkas Daudznozaru bibliotēka) krājumā ir vēsturiska kolekcija – LU Tautsaimniecības un tiesību zinātņu fakultātes bibliotēkas ...
AUTORU KATALOGS