Princips, ka personu par vienu un to pašu noziedzīgo nodarījumu nedrīkst atkārtoti sodīt, ir kļuvis par vienu no svarīgākajiem krimināltiesību principiem, kas izriet no cita, pēc satura plašāka, krimināltiesību principa – taisnīguma principa. Atkārtotas sodīšanas aizliegums par vienu un to pašu nodarījumu krimināltiesībās nav nekāds jauninājums, bet šis princips Latvijas krimināltiesībās aktualizējās pēc Krimināllikuma (turpmāk arī – KL) spēkā stāšanās 1999. gada 1. aprīlī, kad praksē sākās vairāku iepriekšējā Latvijas kriminālkodeksā nebijušu normu praktiskā izmantošana.
Izrādījās, ka, realizējot atsevišķus krimināltiesību institūtus un Krimināllikuma sevišķās daļas normas, tiesu praksē vairākos gadījumos tika pieļauta vainīgā atkārtota notiesāšana par vienu un to pašu tiesībpārkāpumu. Latvijas juridiskajā literatūrā izraisījās nopietna diskusija par vairākiem taisnīguma principa neievērošanas gadījumiem gan Krimināllikuma normu teorētiskajā interpretācijā, gan praktiskajā risinājumā. Šajā viedokļu sadursmē aktualizējās no romiešu tiesībām mantotais princips – non bis in idem, kas tā burtiskajā tulkojumā latviešu valodā varētu būt – "nē divreiz par vienu un to pašu".
Neiedziļinoties teorētiskajās niansēs, jo par to jau daudz rakstīts1, norādīšu vienīgi uz diskusiju strīda priekšmetu, tas ir, uz tām Krimināllikuma normām, kuru piemērošanā bija saskatāms non bis in idem principa pārkāpums.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes