Eiropas Parlaments un Padome 2010. gada 16. jūnijā pieņēma Direktīvu Nr. 2010/35/ES “Par pārvietojamām spiediena iekārtām un par Padomes Direktīvu 76/767/EEK, 84/525/EEK, 84/526/EEK, 84/527/EEK un 1999/36/EK atcelšanu” (turpmāk – Direktīva).1 Direktīvā noteiktās prasības Latvijā tika pārņemtas ar Ministru kabineta 2011. gada 28. jūnija noteikumiem Nr. 500 “Noteikumi par transportējamām spiedieniekārtām” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 500),2 kas attiecīgi iniciēja grozījumu nepieciešamību arī 2009. gada 25. augusta Ministru kabineta noteikumos Nr. 953 “Sašķidrinātās naftas gāzes balonu uzpildes staciju tehniskās uzraudzības kārtība” (turpmāk – MK noteikumi Nr.953).3 Minēto Ministru kabineta noteikumu grozījumu izstrādes procesā Ekonomikas ministrija konstatēja, ka Latvijā apritē esošo 50 litru tilpuma vairākkārtēji uzpildāmo šķidrināto naftas gāzes balonu, kas ražoti vēl Padomju Savienībā saskaņā ar GOST tehniskajām prasībām, statuss neatbilst Direktīvā noteiktajām prasībām.4
Tādējādi šāda veida gāzes balonus drīzumā (plānots līdz 2013. gada 1. janvārim)5 paredzēts izņemt no tirgus, kas radīs patērētājiem nepieciešamību tos aizstāt ar jauno normatīvo aktu prasībām atbilstošiem gāzes baloniem. Ekonomikas ministrija ir norādījusi, ka komersanti pašlaik no savas puses apsver iespēju par depozīta sistēmas ieviešanu jauniem gāzes baloniem, kas ļautu mājsaimniecībām ņemt gāzes balonus nomā, nevis tos iegādāties.6
Iepazīstoties ar attiecīgo komersantu pašlaik izmantoto, proti, līdzšinējo praksi un publiski paustajiem viedokļiem, jāsecina, ka šīs jaunās situācijas izveide var veicināt iespējamu patērētāju kolektīvo interešu tiesību aizskārumu, kas izpaustos, pakalpojuma sniedzējiem piedāvājot patērētājiem šķidrinātās naftas gāzes balona nomas līgumos iekļautus netaisnīgus noteikumus.
Latvijā gāzes balonu kā konkrētās preces tirgus ir diezgan plašs un skar ievērojamu patērētāju loku, kas attiecīgos gadījumos var radīt būtisku sabiedrības interešu aizskārumu. Minēto apliecina, piemēram, SIA “Latvijas propāna gāze” sniegtā informācija, ka pēdējos gados īpaši plaši gāzes balonus lieto dzīvojamo telpu apkurei, pieprasīta ir arī gāzes balonu lietošana ēdiena pagatavošanai u.tml.7 Attiecībā uz gāzes balonu lietošanu dzīvojamo telpu apkurei Konkurences padome 2008. gada 9. janvāra lēmumā Nr. E02-2 “Par pārkāpuma konstatēšanu, tiesiskā pienākuma un naudas soda uzlikšanu lietā Nr. 839/07/05/15. Par Konkurences likuma 13. panta ģenerālklauzulas iespējamo pārkāpumu SIA “Latvijas propāna gāze” darbībās” (turpmāk – Lēmums), analizējot konkrētās preces tirgu, secināja, ka pakalpojuma esošais pieprasījums, tā stabilitāte un pakalpojumu sniedzēju piedāvājums liecina par būtisku klientu skaitu.8 Iepazīstoties ar Latvijā piedāvāto pakalpojumu veidu klāstu, jāsecina, ka gāzes balonu izmantošanas iespējas ir ļoti plašas – grilēšana dārza svētkos, dzesēšana, terašu apsilde un varbūt pat nezāļu iznīdēšana vai siltums mājas remonta laikā, gāzētā ūdens aparāti u.tml.9 Žurnālists I. Vīksne ir secinājis, ka galvenokārt sarkanos, 50 litru gāzes balonus, kas ir neatņemama virtuves sastāvdaļa, izmanto lauku iedzīvotāji, kuru finansiālās iespējas neatļauj papildu izdevumu segšanu, lai iegādātos jaunu, Direktīvas prasībām atbilstošu gāzes balonu, kura aptuvenā cena (bez gāzes) 27 litru balonam ir 25,62 lati.10 Līdz ar to provizoriski secināms, ka MK noteikumu Nr. 500 un MK noteikumu Nr. 953 jaunā normatīvā regulējuma sekas izjutīs tieši finansiāli mazāk nodrošinātie un tiesiski neaizsargātākie Latvijas lauku un mazpilsētu iedzīvotāji.
Jāvērš uzmanība, ka publiski pieejamā informācija liecina par SIA “Latvijas propāna gāze” nodomu – nepārdodot gāzes balonus klientiem (patērētājiem), tādējādi īstenojot komercdarbību, pašam uzņēmumam – paturēt gāzes balonu īpašuma tiesības un vienlaikus līgumā paredzēt patērētājiem pienākumu uzpildīt iznomātos gāzes balonus tikai pie konkrēta iznomātāja (proti, SIA “Latvijas propāna gāze”).
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes