Ir vēl tikai 17. decembris, tomēr "Jurista Vārda" redakcija jau tagad vēl saviem lasītājiem gaišus Ziemassvētkus un laimīgu 2014. gadu!
Šis "Jurista Vārda" laidiens ir pēdējais 2013. gadā. Nākamais iznāks tikai 2014. gada 7. janvārī. Tādējādi mūsu sveiciens zināmā mērā tiek deponēts vēlākam laikam.
Šajā laikā tas nav nekas neparasts. Arī Saeima 2013. gada 12. decembrī lēma, ka vēlētājiem būs tiesības un iespēja nodot "glabāšanā" savu balsi nākamajās parlamenta vēlēšanās: trešajā lasījumā tika pieņemts likumprojekts "Grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā", paredzot izveidot balsu banku parlamenta vēlēšanās. Vēlētājs varēs nodot balsi "glabāšanā" trīs dienas pirms vēlēšanu dienas. Turklāt tas, kurš nobalsojis iepriekš, bet pēc tam savu izvēli būs nolēmis mainīt, vēlēšanu dienā tajā pašā iecirknī drīkstēs arī "pārbalsot". Šādā gadījumā iepriekš glabāšanā nodotā balss tiks anulēta. Līdz ar to arī turpmāk būs tikai viena vēlēšanu diena, bet jaunais tiesību institūts paredz ne vien balsojuma "glabāšanu", bet arī tiesības noteiktā termiņā un veidā mainīt savu izvēli.
Šie likuma grozījumi dos iespēju parlamenta vēlēšanās piedalīties arī tiem, kuri vēlēšanu dienā atrodas vai plāno atrasties ārpus valsts.
Iespēja ierobežota ar trīs dienu termiņu, kas intuitīvi liekas tomēr pārāk īss. Protams, šis termiņš nedrīkstētu būt arī pārmērīgi garš un attālināts no vēlēšanu dienas, bet jādomā, ka vismaz septiņas dienas būtu saprātīgāks laiks.
Jāatzīst, ka, paredzot par iecerētajām trim dienām garāku termiņu, jau agrāk būtu jāveido arī vietas, kur nodot savu balsi "glabāšanā". Dabiski, rastos lielāki finanšu izdevumi. Tomēr, iespējams, bija arī cits veids, kā to organizēt. Viena alternatīva – elektroniskā balsošana. Igaunijā elektroniski savu balsi "noglabāt" var sešas dienas, bet ne vēlāk kā četras dienas pirms parlamenta vēlēšanām. Trīs dienas nepieciešamas, lai konstatētu, kas vēlētāji izvēlējušies ierasties vēlēšanu iecirknī. Otrs variants būtu uzticēt savu balsi aizzīmogotā vēstulē uzticības amatpersonām, kam jau šobrīd var nodot glabāšanā naudu, – zvērinātiem notāriem. Nezinu, vai Saeima apsprieda šādus modeļus, bet teorētiski tās varēja būt alternatīvas.
Pārsteidzoši ir arī tas, ka valsts saviem iedzīvotājiem jau kādu laiku ir ļāvusi izvēlēties vienu vai abus personas identitāti apliecinošus dokumentus – pasi vai identifikācijas karti. Brīdī, kad vairāki tūkstoši cilvēku leģitīmi izvēlējušies tikai vienu – identifikācijas karti, valsts atzīst, ka vēlēšanās tomēr varēs piedalīties tikai ar pasi. Tie, kas paļāvās uz valsts piedāvāto izvēli un, paši to neapzinoties, "kļūdījās", šobrīd faktiski paliek bez vēlēšanu tiesībām vai arī viņiem (vēlreiz maksājot par dokumenta izgatavošanu!) ir jāizņem pase. Alternatīva kļuvusi par slazdu. Šī situācija liecina par nesaskaņotu politiku.
Ja arī uz "Jurista Vārda" redakciju attiektos trīs dienu termiņš, mēs nevarētu nodot jums savus laba vēlējumus. Tomēr šādu ierobežojuma mums nav, tāpēc saprātīgā termiņā pirms svinamajām dienām sveicam savus lasītājus svētkos!
Pievienojamies Dalailamas vēlējumam, ko viņš teica nesenajā vizītē Latvijā un kas publicēts arī žurnāla "Rīgas laiks" decembra numurā: "Nopietnāk domājiet par to, kā mainīt sabiedrību. [..] Katra indivīda nākotne ir atkarīga no apkārtējās sabiedrības. [..] Izmantojiet savas prāta, gara spējas vislabākajā jums iespējamā veidā [..]."