ŽURNĀLS Informācija

11. Februāris 2014 /Nr.6 (808)

Jaunajā preambulas projektā valstsnācijas jēdzienu aizstāj tā satura izklāsts
9 komentāri

Pagājušajā nedēļā, 3. februārī, Saeimas deputāte, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētaja prof. Dr.iur. Ilma Čepāne valdību veidojošās koalīcijas padomes sēdē prezentēja jaunu Satversmes preambulas jeb ievaddaļas paplašināšanas projekta variantu. Koalīcijas partneri vienojās projektu apspriest frakcijās un pēc tam lemt par tālāko projekta virzību.

Jaunajā projektā atšķirībā no iepriekšējā preambulas nosaukums aizvietots ar vārdu "Ievads", teksts ir apjoma ziņā ievērojami saīsināts un koncentrētāks, vienlaikus skaidrāk uzsvērts valsts nepārtrauktības (kontinuitātes) princips, minēta pretošanās abām okupācijām, kā arī paplašināti skaidrota latviešu valodas kā valsts valodas loma.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
1
VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (9)
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
sm.
13. Februāris 2014 / 20:50
0
ATBILDĒT
Preambula rakstīta veco laiku problēmām. Bet, to rakstot, būtu jādomā par problēmām, ar ko saskarsies Latvijas tautas jaunieši. Sava zeme un tīra daba - nevar neredzēt, ka šīs problēmas samilzīs. Nostipriniet preambulā šīs pāris vērtības un tas būs daudz vērtīgāk un vienojošāk.
Viesturs
13. Februāris 2014 / 11:35
4
ATBILDĒT
1. Satversmes preambulas ,,bīdīšana" ir bezmaksas Vienotības reklāma pirms vēlēšanām, jo Vienotības deputāti un partijai pietuvināti cilvēki varēs nemitīgi pozicionēties medijos, izsakot savu viedokli.
2. 95% LR iedzīvotāji Satversmi nav lasījuši un nelasīs...
Viktors
11. Februāris 2014 / 14:19
0
ATBILDĒT
Un kāda jēga šo rakstu bija likt slēgtajos?
Sannija Matule > Viktors
11. Februāris 2014 / 14:53
0
ATBILDĒT
Šis raksts ir drukātā žurnāla satura sastāvdaļa, un, tā kā elektroniskais žurnāls ir sava papīra "brāļa" dvīnis, tad attiecīgais raksts automātiski ierindojas arī elektroniskā JV žurnāla saturā. Kā zināms, žurnāla saturs pieejams tikai tā abonentiem, pārējais - brīvpieeja. Nekādu citu apsvērumu te nav.
pievienojos
11. Februāris 2014 / 13:10
1
ATBILDĒT
Atbalstu I.Čepānes piedāvāto variantu - viss savās vietās.
Spīdola
11. Februāris 2014 / 12:13
0
ATBILDĒT
Seskis kā ideālais (tātad - neiespējamais) latviešu jurists:

1) zina tiesību vēsturi un vēsturi kopumā,
2) orientējas mūsdienu tiesību normās un praksē,
3) ar vērā ņemamu, kaut savdabīgu humora izjūtu,
4) raiti formulē viedokli labā latviešu valodā un plašos teikumos,
5) lasa "Jurista Vārdu"...

Naktis neguļu, domādama: kas Tu esi???
Dod, lūdzams, taču kādu zīmi vai sarkanu pavedienu, lai varu vismaz minēt!
Bizamžurka > Spīdola
11. Februāris 2014 / 14:24
0
ATBILDĒT
Par Seska personu visādas runas ir dzirdētas. Daži apgalvo, ka tas esot Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētājas palīgs. Uzvārdā ar Z - Zumpiks, Zikins vai kaut kas uz to pusi. Citi atkal stāsta, ka Seskis ir labi zināma latviešu komponista mazmazmazdēls no tā paša kantora, vai Madlienas pagasta Tupenīšu māju kalps - jurists vārdā Mārtiņš, vai arī A.Dravnieks savos gaišajos starplaikos (tas gan izklausās pēc tīrākās mēlnesības).
Es personīgi kopš šī rīta esmu nonācis pie pārliecības, ka Seskis ir rūpīgi selekcionēts zirgs - latvietis.
Seskis
11. Februāris 2014 / 09:57
0
ATBILDĒT
Kamēr Latvijas tiesībzinātnieki lauž šķēpus Satversmes preambulas lauciņā, Sanktpēterburgas Valsts universitātes pētnieki atrodas vēsturiski zinātniska atklājuma priekšnojautās.
Pētījuma mērķis - pierādīt, ka Latvijas Republika ir Pasaulē pirmā mājdzīvnieku izveidotā valsts.
Pētījuma hipotēzi veido konstatētie vēsturiskie fakti, ka Latvijas teritoriju veido Zobenbrāļu ordeņa iekarotās teritorijas saimnieciskās darbības veikšanai.
Daļa no vēsturiski dzīvojošajām ciltīm tika iznīcinātas,- daļa, piemēram, zemgaļi pameta Latvijas teritoriju, viņu vietā tika ievesti voti un citu cilšu iedzīvotāji.
Vācu bruņniecība ilgstoši strīdējās par Latvijas teritorijas iedzīvotāju tiesisko statusu, līdz XIX .gs Zemnieku likumu pieņemšanas procesā tika aktualizēts jautājums par to, vai attiecībā uz latviešu zemnieku ir piemērojams Romas verga statuss, kad cilvēks tika pielīdzināts lopam (status noscalis).
Barons Felkerzāms tad izteicās, ka romiešu vergs gan tika pielīdzināts lopam tiesiskajā stāvoklī, bet tiesiskais stāvoklis varēja tikt mainīts, un vergs varēja no cilvēka - lietas kļūt par brīvlaisto (libertinus), kuram jau ir atšķirīgs tiesiskais stāvoklis.
Savukārt latvieti nedrīkst pielīdzināt vergam, jo latvietis ir rūpīgi selekcionēts mājdzīvnieks, un ja, piemēram, attiecībā uz zirgu tiks attiecinātas Lielās Franču revolūcijas idejas par personas tiesībām, zirgs tomēr ir un paliks zirgs, proti, zirgs var kļūt par latvieti, bet ne zirgs, ne latvietis nekad nevarēs kļūt par cilvēku personas tiesību izpratnē.


Tādējādi, izpētot Landtāga piezīmes, Baznīcu grāmatas, vizitācijas protokolus, tā laika ārstu piezīmes, Krievijas zinātnieki ir secinājuši, ka savāktie pierādījumi ir pietiekoši, lai apgalvotu, ka latvieši ir rūpīga, simtiem gadu ilgas selekcijas rezultātā izveidota mājdzīvnieku suga, kas ārēji ir līdzīga saprātīgajam cilvēkam (homo sapiens sapiens), bet tai pietrūkst cilvēku sugai raksturīgās īpašības, jo reakcija uz ārējo vidi ir aprobežota tikai ar reaģēšanu uz pātagas cirtienu (bailes) vai pozitīvu pamudinājumu (klinģeris).
Āpša mazdēls > Seskis
11. Februāris 2014 / 11:21
0
ATBILDĒT
Nē nu smalki. Nav pat ko piebilst. :D
visi numura raksti
Valentija Liholaja
Skaidrojumi. Viedokļi
Par sodu taisnīgumu un samērīgumu
2013. gada 15. oktobrī "Jurista Vārdā" publicēts Andreja Judina raksts,1 kas veltīts sodu piemērošanas prakses par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas analīzei par laika posmu no 2013. gada 1. janvāra līdz ...
3 komentāri
Dita Amoliņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Satversmes psiholoģija
Var jau ar vieglu garu izveidot labo nodomu sarakstu "Jaunā gada lēmumi, kas padarīs dzīvi labāku" un uzskatīt, ka viss mainīsies pats no sevis. Tomēr jauna kalendārā gada sākums vispirms aicina atskatīties uz aizvadītajā gadā ...
Dina Gailīte
Notikums
Satversmes tiesas tiesneša amatā apstiprināts Gunārs Kusiņš
Saeima ceturtdien, 6. februārī, Satversmes tiesas tiesneša amatā apstiprināja Gunāru Kusiņu. Par šo lēmuma projektu nobalsoja visi 93 deputāti, neviens nebalsoja pret un neatturējās. Jau 27. janvārī vienbalsīgu atbalstu G. Kusiņa ...
Ministru kabinets
Tiesību politika
Valdības viedoklis jautājumā par personas datu aizsardzību ārkārtas situācijās
Pagājušā gada izskaņā 17. decembra "Jurista Vārda" numurā rakstā "Personas datu aizsardzība ārkārtas situācijās" jau ziņots par problēmsituāciju, kas radās saistībā ar Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo personu datu izpaušanu ...
Tiesību prakse
Likumprojekts un valdības koncepcija nesamērīgi ierobežo cilvēktiesības
Tiesībsarga birojs ir iepazinies ar valdības virzīto likumprojektu "Veselības aprūpes finansēšanas likums" (turpmāk tekstā – Likumprojekts), kas šobrīd ir nodots izskatīšanai Saeimā. Minētais likumprojekts galvenokārt nosaka ...
AUTORU KATALOGS