ŽURNĀLS Redaktora sleja

4. Novembris 2014 /Nr.43 (845)

Tieslietas un māksla
9 komentāri

Visiem zināms, ka tiesības caurauž organizētu cilvēku kopdzīvi jeb sabiedrību. Domājot par to, vispirms prātā nāk likumi (plašākā nozīmē), ko izdod valsts institūcijas un kas autoritatīvi nosaka pilsoņu tiesības un pienākumus. Tomēr tiesību izpratni un tiesību kultūru, protams, veido ne tikai tiesību normas un to piemērošanas prakse tiesās, valsts iestādēs un citur. Liela loma attieksmē pret tieslietām vienmēr ir bijusi arī mākslai.

Atzīstot šo faktu, mūsdienu tiesību zinātne, konkrēti – tiesību socioloģija, pat nodarbojas ar tiesību un populārās kultūras attiecību pētīšanu. Tā, piemēram, Ņujorkas tiesību skolas (New York Law School) profesors Ričards Šervins (Richard K. Sherwin) raksta: "Starp tiesībām un populāro kultūru ir divvirzienu ceļš. Patiesi tieslietu notikumi un domstarpības dod vielu populāram tieslietu [gadījumu] atspoguļojumam, savukārt populāras tieslietu notikumu interpretācijas palīdz informēt un ietekmē īstās tieslietu problēmas un to risinājumus." Kā piemēru viņš min labi zināmo Džūlijas Robertsas veikumu vides tiesību aktīvistes Ērinas Brokovičas lomā un filmas panākumiem sekojušos "īstās" Ērinas Brokovičas panākumus cīņā pret gruntsūdeņu saindēšanu.

Protams, ASV šādiem pētījumiem paveras plašs darba lauks – ņemot vērā gan izplatīto tiesāšanās kultūru un ticību panākt taisnību tiesā, gan tiesu procesu ļoti biežo atspoguļojumu ASV lielākajā "kultūras kanālā" – kino industrijā.

Savukārt Latvijas mākslā tieslietu tēma ir visai reti sastopama. Latviešu tradicionālās kultūras pētnieki pat norāda, ka latviešu folklorā tiesas ir atspoguļotas daudz retāk nekā citu tautu garīgajā mantojumā tādēļ, ka vēsturisko apstākļu dēļ "vidējais" latvietis sava sociālā stāvokļa dēļ uz taisnības meklēšanu tiesā gadsimtiem ilgi nav varējis cerēt.

Paaudzēm ilgās faktiskās beztiesības dēļ apzinoties, ka taisnību tiesā nav iespējams panākt ("Neej ar stipru lauzties, nedz ar bagātu tiesāties"), latviešu folklorā izplatīts motīvs ir stiprākā uzveikšana ar viltu (variācijas par muļķa kungu vai velnu un gudro ganuzēnu) un pāridarījuma atriebšana kā vienīgā morālā kompensācija: "Ko vācietis man darīja, to darīšu vācietim. Dienā likšu mežā braukti, nakti riju kuldināt" un "Es vācieti dancināju uz sarkanu ķieģelīti. Jo vācietis augstu lēca, jo pakūru uguntiņu."

Iespējams, šī gadsimtiem uzkrātā pieredze un, protams, tai klāt vēl nākušais padomju okupācijas laika totalitārās beztiesības periods ir iemesli tam, ka mūsdienu Latvijas sabiedrība tiesu varai neuzticas savā ziņā "ģenētiski" – daudz vairāk, nekā tai būtu racionāls iemesls tā rīkoties (tikai ļoti neliela daļa no tiem, kas saka, ka tiesnesi var piekukuļot, paši ir to darījuši).

Atgriežoties pie sākumā minētās mūsdienu populārās mākslas un tieslietu mijiedarbības, jāsecina, ka Latvijas kultūrā, turpinot nostiprināt folklorizētos priekšstatus, juristi un jurisprudence joprojām ir melnās avs lomā. Piemēru netrūkst: no populārākajiem mājsaimnieču seriāliem ar juristiem mahinatoriem epizodiskās lomās līdz nopietnai skatuves mākslai (skat. pirms pāris gadiem Nacionālajā teātrī iestudēto Ingas Ābeles lugu "Jasmīns. Pārdaugava" ar "visu nelaimju cēloni" – atbaidošu tiesu izpildītāju – jau pirmajā ainā). Nevienu Latvijā tapušu mākslas darbu, kurā tiktu parādīts tiesā atjaunots taisnīgums, tiešām nav gadījies redzēt.

No otras puses, kā norāda R. Šervins, māksla spēj ietekmēt tieslietu norises. Varbūt ir vērts pamēģināt vismaz šo virzienu? Piemēram, šobrīd, kad vairākas komercbankas apgalvo, ka tām tiek izkrāpti kredīti un to veic konkrēti maksātnespējas administratori sadarbībā ar konkrētiem tiesnešiem, varētu radīt kādu aktuālu skatuves darbu vai filmu par šo tēmu. Ja nu iedarbojas – līdzīgi kā Brokovičas gadījumā?

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Tieslietas un māksla. Jurista Vārds, 04.11.2014., Nr. 43 (845), 2.lpp.
komentāri (9)
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Saulcerīte
9. Novembris 2014 / 22:00
0
ATBILDĒT
Latvijā jau tiek mēģināts pasniegt publikai šādu mākslas darbu ar atklātu mērķi - panākt taisnīgu tiesu. Tiesa gan par ikdienā ne īpaši aktuālu tēmu.
http://www.satori.lv/raksts/8162/Ilze_Fedosejeva/Herberts_Cukurs_Rugtais_Cukurs
nuja
5. Novembris 2014 / 09:26
0
ATBILDĒT
ausu ciršana varētu būt pamats sižetā iesaistīt arī krimināltiesību speciālistus un tiesu mediķus.
mazgudrais
4. Novembris 2014 / 13:54
5
ATBILDĒT
ierosinu autorei palūgt personai "seskis" uzrakstīt scenāriju pilnmetrāžas filmai, vislabāk multenei, jo būs grūti lomām piemērotus atveidotājus atrast, vai vismaz kādu viencēlienu ar nosaukumu "Lēnā nāve Latvijas justīcijas skavās", palīgmateriāli sižetam iegūstami no anonīmajiem (anonimizētajiem) tiesu spriedumiem + komentiem JV.
mazgudrais > mazgudrais
4. Novembris 2014 / 15:30
4
ATBILDĒT
a par ko mīnusiņš? no kā mīnusiņš? taisnība acīs kož?
Seskis > mazgudrais
4. Novembris 2014 / 14:30
1
ATBILDĒT
Jā, te iederētos bēdu luga vairākos cēlienos!
Piemēram, varētu patapināt A.Pumpura sižetisko līniju. Latvijas Komercbanku Asociācijas prezidents cērt ausis Maksātnespējas administrācijas direktoram, vai otrādi. Beigās abi iegāžas Daugavā, un VAS "Latvenergo" nekavējoties dubulto elektroenerģijas tarifus, jo ūdens, kur iekritušas tādas prominences, ir dārgāks par Gangas svētūdeni Indijā.
mazgudrais > Seskis
4. Novembris 2014 / 15:39
0
ATBILDĒT
lai būtu par tēmu, sižets jāpapildina - ausis tiek cirstas, izpildot šķirējtiesas spriedumu (bez tiesas sprieduma būs pilnvaru pārkāpšana), bet par tarifiem tiek uzsākts civilprocess, kur orta puse cenšas pierādīt, ka tarifiem patiesībā jāsamazinās, jo personu iekrišanas ūdensizspaids ir tik liels, ka palielina Daugavas kaskādes hesu jaudu vairākkārtīgi, tātad samazinās attiecināmās izmaksas, pie reizes arī administratīvā tiesvedība ar atbildētāju SPRK, kas tarifus apstiprināja (te vai nu Dullais Dauka par advokātu vai arī Mačatiņš), tā kā sižeta līniju faktiski bezgalīgi daudz, tātad arī cēlienu/sēriju
Seskis > mazgudrais
4. Novembris 2014 / 15:59
1
ATBILDĒT
Varbūt to ausu ciršanu ņemt ārā?
Saskaņā ar leģendu, Komercbanku asociācija cīnīsies ar Maksātnespējas administrāciju ļoti ilgi, tāpēc pamatots ir arguments, ka ūdensizspaids palielināsies, turklāt ausis var tikt izmantotas kā turbīnu lāpstiņas elektrības ražošanai. Iespējams, cīņa tiks likta pamatā Latvijas energoneatkarībai, lai gan visdrīzāk spekulācijām elektrības biržā.
Magone > Seskis
4. Novembris 2014 / 16:20
2
ATBILDĒT
Nē, man dikti patika par to ausu cirpšanu Maksātnespējas administrācijas direktoram, to ārā nedrīkst ņemt! Tik daudz sāpes nodarījis, laika paņēmis uz piespiedu tiesāšanos, lai tiesa atceltu Maksātnespējas administrācijas lēmumus (ko tiesas arī darīja, bet sāpe sirdī palika un par ieguldīto laiku neviens nemaksāja arī pozitīva tiesas nolēmuma gadījumā).
mazgudrais > Seskis
4. Novembris 2014 / 16:11
1
ATBILDĒT
ausu ciršana jāpārceļ uz epilogu, tik tā, lai neviens nesaprastu, kas cērt, kam cērt, par ko cērt - tās būtu smukas un līdzīgi likumam interpretējamas beigas - katrs varētu domāt to, kas labāk pašam iet pie dūšas un ir parocīgāk, pie viena varētu arī fonā pili rādīt, kas ezerā, tad būtu jautājums, uzpeldēs tā vai šoreiz vēl neuzpeldēs
visi numura raksti
Uldis Krastiņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Vēl un vēlreiz par vainu salikta sastāva noziedzīgos nodarījumos
Problēma par vainu salikta sastāva noziedzīgos nodarījumos un nepieciešamība to reglamentēt Krimināllikumā (turpmāk arī – KL), apmetusi loku, nonāk sākuma stadijā. Ne vienreiz vien par to pausts publikācijās1 un gari apspriests ...
4 komentāri
Jurista Vārds
Informācija
Augstākā tiesa noraida partijas “Saskaņa” pieteikumu par vēlēšanu pārkāpumiem Latgalē
Pagājušajā nedēļā, 28. un 29. oktobrī, Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments (AT ALD) izskatīja politiskās partijas ""Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija" (partija "Saskaņa") pieteikumu par Centrālās vēlēšanu ...
Sandis Petrovičs
Skaidrojumi. Viedokļi
Detālplānojuma izstrādes nepieciešamība kā būvatļaujas atcelšanas pamats
Latvijas Republikas Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments (Senāts)1 šā gada 4. jūlijā pieņēma spriedumu tā dēvētajā ciemata "Gadalaiki" lietā. Šajā lietā Senāts atstāja spēkā spriedumu, ar kuru tika atcelta ...
1 komentāri
Tiesību politika
Tieslietu sistēma ir jāattīra no negodprātīgajiem
Latvija ir izdarījusi savu izvēli, deleģējot varu jaunievēlētās Saeimas rokās. Šobrīd daļa no Saeimā ievēlētajām partijām ir apvienojušās koalīcijā un diskutē par ministru portfeļu sadali starp partijām, kā arī topošo ...
2 komentāri
Inga Melnace
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai var uzbūvēt Romu vienā dienā jeb Eiropas prokuratūras biroja izveide
Franču viduslaiku frāze "Rome ne fu[t] pas faite toute en un jour" nozīmē, ka Roma nav uzbūvēta vienā dienā. Cik tas simboliski, ka tieši tagad Itālija uzņēmusies prezidentvalsts lomu Eiropas Savienības Padomē un tieši Itālijas ...
AUTORU KATALOGS