Veicinot diskusiju par iespējām grozīt Latvijas Valsts prezidenta funkcijas, kā arī mainīt tā ievēlēšanas kārtību (atklāts balsojums Saeimā vai tautas vēlēta Valsts prezidenta institūcijas ieviešana), "Jurista Vārds" vēlas atgādināt lasītājiem par pētījumu, kas šajā jomā jau veikts – tas ir Konstitucionālo tiesību komisijas (KTK) atzinums "Par Valsts prezidenta funkcijām Latvijas parlamentārās demokrātijas sistēmas ietvaros", kas publicēts 2011. gada 14. martā.
Jāatgādina, ka KTK darbojās Valsts prezidenta kancelejas paspārnē no 2007. līdz 2013. gadam. Valsts prezidents Valdis Zatlers to izveidoja, lai šī komisija sniegtu atbalstu Satversmē noteiktās Valsts prezidenta likumdošanas funkcijas realizēšanai, viedokļus par Satversmes normu interpretāciju un pilnveidošanu, kā arī veicinātu zinātniskus pētījumus un kvalificētu diskusiju par aktuāliem tiesību jautājumiem. KTK atzinumiem bija ieteikuma raksturs.
Par KTK priekšsēdētāju tika uzaicināts Egils Levits, bet komisijas sastāvā darbojās Gunārs Kusiņš, Lauris Liepa, Mārtiņš Mits, Daiga Rezevska un Ineta Ziemele.
Savas darbības laikā KTK sagatavoja šādus atzinumus: Par Saeimas priekšlaicīgu vēlēšanu mehānisma pilnveidošanu; Par Saeimas apstiprinājuma nepieciešamību liela apjoma aizņēmumu saņemšanai; Par sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu tiesisko regulējumu demokrātiskas valsts iekārtā; Par Valsts prezidenta funkcijām Latvijas parlamentārās demokrātijas sistēmas ietvaros; Par iespējamo ministra noteikumu satversmību; Par Latvijas valsts konstitucionālajiem pamatiem un neaizskaramo Satversmes kodolu.1
Valsts prezidents Andris Bērziņš apturēja KTK darbību 2013. gada nogalē, uzskatot, ka efektīvāka ir ekspertu darbība konkrētu uzdevumu veikšanai veidotās darba grupās.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes