Šajā rakstā analizēta tenisistes Marijas Šarapovas lieta kontekstā ar meldonija skandālu, proti, pavisam nesen Starptautiskās Tenisa federācijas (turpmāk – ITF) ieceltā šķīrējtiesa piesprieda M. Šarapovai divu gadu diskvalifikāciju.1 Sods tika pamatots ar WADA Kodeksa aizliegto vielu sarakstā2 iekļautās aizliegtās vielas – meldonija – klātbūtni divos M. Šarapovas iesniegtajos urīna paraugos: 2016. gada 26. janvārī, tas ir, Austrālijas atklātā čempionāta laikā, un 2016. gada 2. februārī – sacensību sākuma un beigu tests Maskavā.
M. Šarapova šo lēmumu ir pārsūdzējusi Starptautiskajā sporta arbitrāžas tiesā (turpmāk – CAS),3 prasot ITF tiesas lēmumu par divu gadu diskvalifikāciju atcelt vai vismaz mīkstināt. CAS savu lēmumu paziņos līdz 2016. gada septembrim. Jāņem vērā, ka CAS atbilstoši tās procesuālajiem noteikumiem4 ir "visas tiesības pārskatīt faktus un likumu", kas nozīmē, ka tās apelācijas instance ir pilnvarota izvērtēt ITF tiesas konstatētos faktus un de novo (t.i., no jauna) skatīt iegūtos pierādījumus. Šajā rakstā analizēta arbitrāžas darbības kritika Šarapovas lietas kontekstā un minētā lēmuma pamatā esošie principi, kas ļāva piespriest sportistei šādu diskvalifikācijas termiņu (gadījumā, ja ITF sniegtais pamatojums tiks uzskatīts par pietiekamu). Raksts aplūko arī sportistes izredzes CAS iesniegtajā apelācijas procesā.
Šarapovas gadījums
Abas pozitīvās M. Šarapovas pārbaudes notika īsi pēc 2016. gada 1. janvāra, kad meldonijs tika iekļauts aizliegto vielu sarakstā. Jāpatur prātā, ka viņa apzinājās, ka bija turpinājusi lietot "Mildronātu" (medikamentu, kura sastāvā tika atklāts meldonijs) Austrālijas atklātā čempionāta laikā janvārī, kad aizliegums jau bija stājies spēkā. Tādēļ uz viņu nebija attiecināms WADA 2016. gada 11. aprīļa paziņojums5 par meldonija izdalīšanās periodu un, konkrēti, skaidrojums par to, ka "lietas izskatīšanas kolēģija varētu pamatoti uzskatīt, [..] ka sportists, par kuru ir zināms, ka viņš vai viņa ir lietojis meldoniju pirms 2016. gada 1. janvāra, varēja arī nenojaust, ka meldonijs joprojām būs atrodams viņa vai viņas organismā 2016.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes