ŽURNĀLS Redaktora sleja

14. Marts 2017 /Nr.11 (965)

Trāpīt savā kājā
13 komentāri

Pagājušajā nedēļā Satversmes tiesa pasludināja spriedumu lietā Nr. 2016-07-01, kurā tika izskatīta AS DNB bankas konstitucionālā sūdzība. Tika pārbaudīta Kriminālprocesa likuma 356. panta otrās daļas un 360. panta pirmās daļas (kas attiecīgi nosaka procesu, kādā mantu atzīst par noziedzīgi iegūtu pirmstiesas kriminālprocesa laikā un atdod pēc piederības īpašniekam vai likumīgajam valdītājam) konstitucionalitāte, un abas apšaubītās normas tiesa atzina par Satversmei atbilstošām.

Plašāks sprieduma apskats sekos kādā no nākamajiem "Jurista Vārdiem", taču jau pirmajā acu uzmetienā tas aktualizē vairākus jautājumus. Viens no tiem – tiesiskā drošība un stabilitāte, kas ir būtisks tiesiskas valsts elements, bet plašākā nozīmē – jebkuras sabiedrības sociālā miera garants.

Banka, kas bija iesniegusi konstitucionālo sūdzību, kā trešā persona jeb labticīgs ieguvējs bija zaudējusi nekustamo īpašumu, ko bija iegādājusies izsolē, paļaujoties uz ierakstu zemesgrāmatā, un kas vēlāk tika atzīts par noziedzīgi iegūtu. Banka uzskatīja, ka valstij, atņemot īpašumu trešajām personām, kuras paļaujas uz zemesgrāmatu ierakstu ticamību, būtu jānodrošina šīm labticīgajām personām kompensācija, jo faktiski valsts ir pieļāvusi kļūdainu ierakstu publiskā reģistrā.

Savukārt viens no šajā lietā pieaicinātajiem lietpratējiem – Freiburgas Universitātes emeritētais profesors Rolfs Štirners (Rolf Stürner) (kurš apsvērumus par nekustamā īpašuma aprites problēmām Latvijā ir izteicis arī "Jurista Vārdā") atzinumā tiesai norādījis, ka Latvijā trešajai personai, iegādājoties nekustamo īpašumu, pašlaik nav iespējams paplašināti izpētīt iepriekšējos darījumus ar to un, kamēr nav veikti pasākumi, kas garantētu nekustamo īpašumu nodošanas pareizību un organizatorisko kvalitāti, esot pieļaujams, ka netiek pilnībā aizsargātas zemesgrāmatā nostiprinātās labticīgā ieguvēja īpašuma tiesības. Apgriezta situācija turpretī esot Vācijā, kur darbojas preventīvā tiesībaizsardzības sistēma (preventive justice), t.i., nekustamo īpašumu aprite notiek notariālu darījumu formā, tādēļ tur ierakstiem zemesgrāmatā ir augsta ticamības pakāpe, līdz ar to arī prevalē zemesgrāmatā ierakstītā nekustamā īpašuma labticīgā ieguvēja aizsardzības princips.

Cits tiesas uzaicinātais lietpratējs – advokāts Jenss Kristians Pastille (Jens-Christian Pastille) – savukārt norādīja, ka likumdevējam ir jāizvēlas – aizstāvēt "īstā īpašnieka" vai labticīgā ieguvēja intereses un abi risinājumi vienlaikus nav iespējami (arī viņš uzsvēra Vācijas modeļa priekšrocības).

Satversmes tiesa ar šo spriedumu acīmredzot izšķīrusies par labu nevis zemesgrāmatu ierakstu ticamībai un labticīgā ieguvēja tiesībām, bet gan "īstajam īpašniekam". Vai šādas izšķiršanās pamatā būtu Štirnera minētās problēmas nekustamā īpašuma apritē Latvijā?

Visādā ziņā šis spriedums varētu likt aizdomāties tiem aktīvajiem "tiesisko procedūru vienkāršošanas" entuziastiem, kas pēdējos gados kā lobisti darbojas Latvijas uzņēmēju vārdā. Lūk, situācija, kad komerciestāde zaudē nekustamo īpašumu, kas izrādījies noziedzīgi iegūts. Iespējams, tas nebūtu noticis, ja darījums (tai skaitā visas iepriekšējās darbības ar šo īpašumu) būtu veikts stingri kontrolētā formā. Ne velti Latvijas tiesību autoritātes (prof. J. Rozenfelds, prof. K. Torgāns, prof. S. Osipova, prof. I. Ziemele u.c.) ir norādījušas uz nekustamā īpašumu aprites problēmām Latvijā.

Šai sakarā der pievērst uzmanību oriģinālajai iniciatīvai, kas ar "administratīvā sloga mazināšanas" karogu nesen izskanējusi publiskajā telpā, un tas ir priekšlikums ieviest nekustamā īpašuma reģistrāciju bez notāra starpniecības komersantiem, kas lieto drošu elektronisko parakstu. Aplūkojot to kontekstā ar minēto Satversmes tiesas spriedumu, īsti vietā acīmredzot ir teiciens par iešaušanu savā kājā. Tieši komersanti, kam tiesiskā drošība un stabilitāte ir tik nepieciešama, kā redzam, var izrādīties lielākie zaudētāji gadījumos, kad tiesiskās procedūras ir minimizētas. Vai Satversmes tiesas spriedums mainīs lobistu nostāju?

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Trāpīt savā kājā. Jurista Vārds, 14.03.2017., Nr. 11 (965), 2.lpp.
komentāri (13)
13 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ElAl
17. Marts 2017 / 09:21
0
ATBILDĒT
Man visas šīs Satversmes tiesas lietas skarā tomēr radās arī cits jautājums - kāpēc procesa virzītājs arestu konkrētajam nekustamajam īpašumam uzlika tikai 2011.gadā (pēc tam, kad banka to jau bija iegādājusies izsolē un nostiprinājusi ZG), nevis jau krietni agrāk, ņemot vērā to, ka kriminālprocess ierosināts jau 2008. vai 2009.gadā? Uzliekot arestu pēc iespējas ātrāk pēc tam, kad ierosināts kriminālprocess par NĪ izkrāpšanu, tiek ierobežotas visas tālākās darbības ar to. Tai skaitā, iespējas to atkārtoti pārdot tālāk vairāku gadu garumā, tā vismaz cenšoties pēc iespējas agrākā izmeklēšanas posmā izslēgt/samazināt iespēju, ka NĪ nonāks labticīga ieguvēja īpašumā.
Līdz ar to, manuprāt, šajā lietā liels akmens ir tieši procesa virzītāja lauciņā, kurš nepieciešamās procesuālās darbība neveica pēc iespējas ātrāk...
Seskis
14. Marts 2017 / 13:53
0
ATBILDĒT
Kā Seskis veic darījumus ar nekustamo īpašumu (branga pamācība par baltu velti).
Augstākā tiesa 2016.gada 12.decembra spriedumā lietā Nr. SKA-354/2016 ir lēmusi, ka attiecībā uz vienu no metāla konteineriem un suņu būdu, no vienas puses, var šaubīties, vai tie atzīstami par būvēm. Patiešām tiem nav zemē iebūvētu pamatu un, kā arī pati dome minējusi savā lēmumā, runa ir par novietošanu, nevis būvniecību uz pamatiem. Tomēr, no otras puses, pamatu iebūvēšana nav būvniecības procesa neatņemama sastāvdaļa. Kā Augstākā tiesa jau iepriekš interpretējusi Būvniecības likumā ietverto definīciju, ja ar zemi saistīts veidojums (kurš bez šādas saiknes nevar pastāvēt) ir uzbūvēts ar mērķi to kādai funkcijai pietiekami ilgstoši uzturēt nākotnē, ir pamats to uzskatīt par būvi (sk. Augstākās tiesas 2012.gada 6.janvāra sprieduma lietā Nr.SKA-35/2012 8.punktu).
Tātad Seskis uzbūvē ļoti krāšņu divstāvu miniatūru suņubūdu neoromānisma stilā ar visiem logiem, durvīm, erkeriem un balkoniņiem, un izvieto nelielā zemesgabalā, kas atdalīts no „Tupenīšu" zemesgabala.
Nākošais, Seskis vēršas Būvvaldē ar būvniecības ieceri, un sāk izstrādāt būvprojektu.
Tālāk, pēc pirmā pozitīvā Būvvaldes lēmuma Seskis steidz uz Zemesgrāmatu nodaļu, un likuma „Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās" 25.panta kartībā panāk suņu būdas kā „jaunbūves" koroborēšanu zemesgrāmatā.
Nākošais posms - suņu būda tiek nofotogrāfēta ar foto aparātu „Zenit", kam pieskrullēts platleņķa objektīvs.
Nobeiguma posms - Seskis internetā atrod ārvalstu investorus, kuriem nosūta fotogrāfijas ar krāšņu „jaunbūvi" gleznainā upes līcī, kam pievienots zemesgrāmatas izraksts, kas apliecina legālu „jaunbūves" esamību. Ieraugot neticami zemo cenu, investori steidz iemaksāt rokas naudu, lai pirmie iegūtu īpašumu.
Uvertīras scēna - Seskis ar saņemto rokasnaudu dodas pagarināt „balto biļeti" un uz kādu laiku pazūd no „Tupenīšiem". Jā, vēl viens knifiņš, - Zemesgrāmatā ir iespējams nekustamo īpašumu reģistrēt nevis īpašniekam, bet personai, kura norādīta būvprojektā kā īpašnieka pilnvarotā persona. Beigās izrādās, ka suņu būda pieder Pūcīšmātei, kura pilnvarojusi Seski iesniegt būvniecības dokumentāciju Būvvaldē, bet kurš vēlāk „maldības" rezultātā ir suņu būdu reģistrējis Zemesgrāmatā kā savu īpašumu.
Lai jums veicas ar nekustamā īpašuma darījumiem!
pārsteidzoši
14. Marts 2017 / 13:46
5
ATBILDĒT
Man bija tāds pats pārsteigums kā daudziem, šodien izlasot redakcijas sleju. Kaut ko tādu varēja uzrakstīt tikai cilvēks, kas labi ja vienreiz ir pircis/pārdevis nekustamo īpašumu. Diemžēl, bet notārs pilnīgi neko nepalīdzētu labticīgam ieguvējam. Tāpat notariāls akts neko nemainītu, ja īpašums iegūts noziedzīgā ceļā. Pie mums arī notārs nevar "paplašināti izpētīt iepriekšējos darījumus" ar nekustamo īpašumu. Notariāts ir labs un nepieciešams institūts, bet tā nav panaceja. Un noteikti ne šādas lietas kontekstā. Skumji, ka JV top šādi virspusēji un populistiski ieraksti redakcijas slejā
Jurčiks > pārsteidzoši
15. Marts 2017 / 22:14
1
ATBILDĒT
Varbūt tas izskaidrojams ar to, ka tagadējais Notariāta institūta direktors Gatis Litvins ir bijušais JV aktīvists vai pat darbinieks?...
? > Jurčiks
16. Marts 2017 / 12:12
8
ATBILDĒT
Jurčik, kauns nav - žurnālu pats nelasi, bet muldēt gudri proti gandrīz katru nedēļu?!

p.s. ja žurnālu lasītu, tad zinātu, kas ar to Litvinu tur ir
Jurčiks > ?
16. Marts 2017 / 17:40
0
ATBILDĒT
Žurnālā lasu to, kas mani interesē, bet tajā diemžēl neietilpst Litvina kunga ikdienas gaitas, tāpēc piedodiet, lūdzu, ka nepievēršu tām īpašu uzmanību. Zinu tik, cik zinu...

Zinu to, ka (1) Litvins bieži rakstīja JV redakcijas slejas, tāpēc pieņēmu, ka ir bijis darbinieks vai vismaz ir sistemātiski ar JV sadarbojies, un (2) ka viņš ir Notariāta institūta direktors (man nav info, ka vairs nav). Kas ir nepareizs manā secinājumā, kurš izdarīts uz šo divu faktu bāzes?

Un vēl, atšķirībā no tevis es izsakos par tēmu. Savukārt tu - par mani. Jūti atšķirību?... Turklāt es protu arī gudri muldēt katru dienu, ne tikai katru nedēļu, kā tu apgalvo... :D
lupus tupus
14. Marts 2017 / 13:34
0
ATBILDĒT
Pirkuma līgumam noslēgtam notariāla akta veidā NĪ darījumā nav nekāda pievienotā vērtība.
Ja aizdevuma līgums, kas noslēgts kā notariāls akts, iegūst bezstrīdus piedziņas iespēju, tad NĪ darījumā tā ir faktiski tā pati parakstu apliecināšana, ko notārs veic jau parakstot nostiprinājuma lūgumu.
Tā kā viss stāsts šeit ir par naudu, jo notāram ir paredzēta atlīdzība 0,1% apmērā, bet Rīgā ir virkne darījumu par desmitiem miljonu eiro, no kuriem notāram "pienāktos" pie paredzētās shēmas 0,1% jeb 10000 eur no 10 milj. darījuma utt.
Tas arī viss par ko ir šis stāsts un no kurienes šim ierosinājumam aug kājas.
Ja jau tik ļoti gribas visur šo notāra parakstu, tad varbūt nosakiet fiksētu nodevu EUR 20, bet ak vai, tad jau vairs nav tiesiski interesanti pildīt šo svarīgo parakstu apliecināšanas valstisko funkciju.
Zane
14. Marts 2017 / 12:30
1
ATBILDĒT
Dīvains komentārs redakcijas slejā. Nejuridisks. Ja darījums būtu slēgts pie notāra, vai tas izslēgtu jebkādus riskus par to, ka nekustamais īpašums ir iegūts iepriekš noziedzīgā ceļā un pasargatu no konfiskācijas? Kādā tiesī veidā? Tad jau tiktu pārkāptas vairākas konvencijas un citi starptautiski tiesību akti. Pirms apvainot citus lobija veikšanā, vajadzētu padomāt par saviem vārdiem un noskaidrot jautājuma juridisko pusi. .
Magone
14. Marts 2017 / 12:05
2
ATBILDĒT
Bet, vai kāds ir pajautājis pašai bankai -komerciestādei, kura ir zaudējusi nekustamo īpašumu, kas izrādījies noziedzīgi iegūts, - ko banka domā par notāru iesaistīšanu n/ī apritē? Cik zinu, tad atbilde būtu negatīva. Šī pati banka varētu pastāstīt par gadījumiem, kad par notāru prettiesiskām darbībām ir uzsāktas krimināllietas.
Esmu novērojusi, ka pieļaujam lielu kļūdu, redzot situāciju un otra cilvēka vietā (vai komersanta) izdarot secinājumus kā viņš to vērtē, kā viņam būtu labāk. Uz šo var iekrist. Tādēļ parasti šādās situācijās jautāju -vai pats izsecināji, ka otrs vēlas šādu risinājumu, vai viņš to PATS TEICA. Tās ir divas dažādas lietas -mūsu priekšstats par to, ko otrs vēlas un to, ko patiesībā otrs vēlas.
Es joprojām piederu pie grupas "par administratīvā sloga mazināšanu" un notāru neiesaistīšanu n/ī apritē. Un man nav saprotams, kādēļ mums būtu jāuzklausa ārzemju advokātu un speciālistu viedoklis? Vai tiešām joprojām dzīvojam tādos mazvērtības kompleksos, ka pašiem savas gudrības nepietiek?
Ja Satversmes tiesa ar šo spriedumu ir izšķīrusies par labu nevis zemesgrāmatu ierakstu ticamībai un labticīgā ieguvēja tiesībām, bet gan "īstajam īpašniekam", tad tas ir skumji.
Jānis Priekulis > Magone
14. Marts 2017 / 12:38
1
ATBILDĒT
Nedomāju, ka Satversmes tiesas nolemtais ir skumjš. Tas ir interešu kolīzijas jautājums. Bija jāizšķiras vai nu dot priekšroku labticīga ieguvēja interesēm vai arī īstenā īpašnieka interesēm (kas zaudējis īpašumu noziedzīgi iegūtā ceļā). Priekšroka tika dota īstenā īpašnieka interesēm, kas man liekas, ka ir pareizi, un šaubos, vai tiktu rasts sociālais miers ar citu nolēmumu.

Cits jautājums ir tas, kāds šobrīd ir labticīga ieguvēja aizsardzības mehānisms. Satversmes tiesa man liekas, ka pilnīgi pamatoti norādīja, ka labticīgam īpašniekam ir nodrošināmas tiesības uz zaudējumu atlīdzību, pamatojoties uz S92.panta trešo teikumu.

Tomēr var piekrist, ka īpaši izsoļu gadījumā pastāv princips "pērc kaķi maisā" un ja kaķis nav maisā, tad kaķa pircējam ir tiesības prasīt zaudējumu atlīdzinājumu. Efektīvu iespēju preventīvi pasargāt sevi īsti laikam nepastāv, kā vien ieskatīties zemesgrāmatā un pašam veikt izmeklēšanu par darījumiem.
Magone > Jānis Priekulis
14. Marts 2017 / 13:32
3
ATBILDĒT
Manuprāt, "īstenajam īpašniekam" ir lielākas iespējas savu īpašumu pasargāt un aizsargāt no prettiesiskas rīcības, nekā labticīgam ieguvējam pārliecināties, ka nepastāv riski darījuma slēgšanai. Un runa nav tikai par izsolēm. Pārsvarā gadījumu, kad kādam īpašums ir ticis krāpnieciskā veidā atsavināts, tā tomēr ir bijusi paša cilvēka nolaidība. Par to jau tas stāsts.
Jānis Priekulis > Magone
14. Marts 2017 / 13:39
2
ATBILDĒT
Un sāksies shēmas ar "labticīgiem īpašniekiem", kuri nopirkuši īpašumu, nezinot par noziedzīgu nodarījumu utt. :) Man šķiet, tas būtu baisi pieņemt citādu ST spriedumu.
Magone > Jānis Priekulis
14. Marts 2017 / 13:51
1
ATBILDĒT
Baisi ir tad, ja nevari paļauties uz zemesgrāmatu ierakstu pareizību un tiesiskās apgrozības drošumu un stabilitāti.
visi numura raksti
Vija Kalniņa
Numura tēma
Licenču pārreģistrācija – reorganizācijas klupšanas akmens
Reorganizācija ir tiesisku un ekonomisku pasākumu kopums, kas kapitālsabiedrībai ļauj pārstrukturēt savu saimniecisko darbību, lai to labāk organizētu, lai nodalītu atšķirīgus saimnieciskās darbības virzienus un attīstītu tos. ...
Jānis Ilsteris
Viedoklis
Objektīvas un kvalitatīvas informācijas aprite neradīs sašķeltību starp sabiedrību un tiesu varas institūcijām
Saistībā ar masu informācijas līdzekļos pēdējā laikā veltītajiem kritiskajiem viedokļiem par Latvijas Republikas prokuratūru un prokuroru darbu, mēs – Latvijas Prokuroru biedrība – vēršamies ar šo aicinājumu pie sabiedrības, ...
Vija Kalniņa
Numura tēma
Sadalīšanā iesaistīto sabiedrību solidārās atbildības tiesiskie aspekti
Kapitālsabiedrības reorganizācija ir veids, kā pārstrukturēt savu saimniecisko darbību. Taču nereti reorganizācijas mērķis – pārstrukturēt saimniecisko darbību – tiek izmantots kā aizsegs citam mērķim – risku pārnešanai un ...
5 komentāri
Krista Zariņa
Numura tēma
Uzņēmuma pāreja Darba likuma izpratnē
Darba likuma1 28. nodaļa "Uzņēmuma pāreja citai personai" tika iestrādāta likumā jau tā pieņemšanas laikā, transponējot Eiropas Savienības (turpmāk – ES) 2001. gada 12. marta Padomes Direktīvu 2001/23/EK par dalībvalstu tiesību ...
Veronika Sajadova
Numura tēma
Gaidāma jauna direktīva par restrukturizāciju, maksātnespēju un otro iespēju
2016. gada 22. novembrī Eiropas Komisija publicējusi Priekšlikumu direktīvai par restrukturizāciju, maksātnespēju un otro iespēju1 (turpmāk – Priekšlikums). Minētais Priekšlikums ir loģisks turpinājums 2014. gada Rekomendācijai par ...
AUTORU KATALOGS