ŽURNĀLS Redaktora sleja

27. Februāris 2018 /Nr.9 (1015)

Varbūt jāpiešķir veto tiesības
4 komentāri

Senajā Romā pastāvēja veto tiesības apturēt kāda lēmuma vai Senāta pieņemtā likuma stāšanos spēkā.

Doma par veto tiesībām nāk prātā saistībā ar centieniem ierobežot normatīvo aktu plūsmu. Pirms sešiem gadiem Valsts prezidents un tieslietu ministrs ierosināja izstrādāt priekšlikumus likumu grozījumu skaita un apjoma samazināšanai.1 Kopš tā laika vairākkārt normatīvo aktu ierobežošanai ir pievērsusies valdība, pēdējo reizi pirms divām nedēļām, izskatot Tieslietu ministrijas informatīvo ziņojumu par faktisko situāciju un risinājumiem normatīvo aktu skaita samazināšanā.2

Statistika liecina, ka normatīvo aktu plūsma lielākoties nav saistīta ar Eiropas Savienības prasību izpildi, bet gan palielinājās politiskās situācijas un ekonomiskās krīzes ietekmē. Izdoto normatīvo aktu un grozījumu skaits kopumā sāka jau sarukt, tomēr pēdējos divos gados statistika atkal uzrāda pieaugumu.

Ziņojumā norādīts, ka pastāv visi priekšnosacījumi koordinētam un kvalitatīvam normatīvo aktu jaunrades procesam, jo ir skaidri noteikts funkciju un kompetenču sadalījums starp valsts varas orgāniem un ministrijām, ieviestas procedūras normatīvo aktu projektu nepieciešamības izvērtēšanai un saskaņošanai, kā arī tiesību aktu projektu ietekmes sākotnējai izvērtēšanai.

Tieslietu ministrijas ieskatā, normatīvisma problēmas cēlonis drīzāk meklējams tiesību normu piemērošanā, nevis tiesiskā regulējuma nepilnībās vai metodoloģiskās palīdzības trūkumā.

Informatīvajā ziņojumā ietverti ieteikumi normatīvisma turpmākai samazināšanai: ieteicams izvairīties no regulējuma sadrumstalošanas; pārliekas detalizācijas regulējumā; pārāk biežiem grozījumiem (viena un tā paša normatīvā akta grozīšanas vairākas reizes gadā).

Vienlaikus ir rūpīgi jāvērtē normatīvā akta (tai skaitā grozījumu) nepieciešamība: vai ar normatīvo aktu pastāvošo problēmu ir iespējams atrisināt; vai problēmu ir iespējams atrisināt citādi (neizstrādājot normatīvo aktu); vai normatīvā akta izstrāde ir efektīvākais risinājums; vai prasības un izmaksas ir samērīgas ar ieguvumiem?

Pirms jaunu tiesību normu virzīšanas ir jāpārliecinās, ka atrastais risinājums ir visefektīvākais. Šāda izvērtējuma veikšana aizņem noteiktu laiku. Tādējādi kvalitatīvs normatīvo aktu jaunrades process pēc būtības nevar būt ātrs, tāpēc viens no ieteikumiem ir samazināt steidzamības kārtā virzāmo normatīvo aktu projektu skaitu.

Informatīvajā ziņojumā tiek secināts, ka normatīvo aktu plūdu cēlonis slēpjas izstrādes paražās, turklāt jābūt politiskai gribai nesasteigt normatīvo aktu izdošanas procesu un ievērot tās procedūras, kuras jau ir noteiktas, piemēram, par ietekmes izvērtēšanu, saskaņošanu un sabiedrības līdzdalības nodrošināšanu.

Vai informatīvajā ziņojumā iekļautie ieteikumi būs pietiekams aizsargvalnis normatīvo aktu plūdiem? Vairāki valdības iepriekš virzītie priekšlikumi nav guvuši atbalstu.3

Ja normatīvo aktu plūsma turpmāk netiks ierobežota, varbūt Tieslietu ministrijai, kas sniedz atzinumus par iesniegtajiem normatīvajiem aktiem un likumprojektiem, jāpiešķir veto tiesības?

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Varbūt jāpiešķir veto tiesības. Jurista Vārds, 27.02.2018., Nr. 9 (1015), 2.lpp.
komentāri (4)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Brīvības Dzintars
5. Marts 2018 / 16:56
0
ATBILDĒT
Vienmēr esmu apbrīnojis šos informatīvos ziņojumus. Tas ir tā, ierēdnis veselu mēnesi raksta informatīvo ziņojumu, jo, piemēram, MK protokollēmums tam to ir uzlicis izdarīt. Pēc ilgām pūlēm ierēdnis sagatavo ziņojumu, kuru vadība uzskata par piemēroto, lai iesniegtu izskatīšanai MK. Pēc tam, MK sēdē visi izlasa tikai secinājumus, jo lasīt pārdesmit lapu penteri nevienam nav ne laika, ne arī vēlmes. Pēc tam informatīvo ziņojumu iemet atvilktnē un izmanto tikai, lai pēc tam citā ziņojumā uz to atsauktos. Viss. Pievienotā vērtība ir nulle.
Pievienotā vērtība ir nulle, jo, atliek vien apskatīties pēdējās nedēļas atkal izgrozīto Kredītiestāžu likumu, ko izgrozīja tikai populistisku motīvu dēļ. Labi, atlīdzība bija kaut kā jāmaina, taču atkal tas tika izdarīts tādā steigā, bez nekādiem aprēķiniem, analīzes, bez nekā.
Secinājums: Šī valsts pārvalde nav efektīva un nodarbojas ar sevis atražošanu bez pievienotās vērtības.
Max Headroom
28. Februāris 2018 / 18:35
1
ATBILDĒT
Ideja par veto tiesībām normatīviem aktiem pati par sevi varbūt nav slikta, bet tikai ar noteikumu, ka tādas ir pietiekami politiski neitrālai institūcijai. Nevēlos redzēt, ka TM ar formāliem un grūti pārbaudāmiem argumentiem par "sasteigtību" vai "neaktualitāti" nobloķē juridiski kvalitatīvi izstrādātus normatīvos aktus tikai tāpēc, ka to saturs ir politiski nepieņemams Rasnačam vai viņa partijai (vai kas nu attiecīgā brīdī vadītu TM) kopumā.
Viesturs
27. Februāris 2018 / 12:31
1
ATBILDĒT
Paldies autoram par tiešām svarīgas problēmas aktualizāciju.
Manuprāt veto tiesības sen jau vajadzēja piešķirt ne tikai tieslietu ministrijai, bet arī tieslietu padomei, FKTK un vēl kaut kādiem būtiskākajiem varas orgāniem.
Varēs jau protams īdēt un attaisnoties, ka likumu pieņemšana ir apgrūtināta, bet vismaz reāli pastāvēs tiesiskums.
Piemēram šobrīd, taisās pieņemt likumu par to, ko darīt ar Latvijas bankas prezidentu.... vai gribēja grozīt kriminālprocesa likumu sakarā ar Lembarga prāvu.. vai utt.
Ir tikai viens FUNDAMENTĀLS taisnības postulāts, kas darbojas visos laikos un vietās - ,,spēles laikā, noteikumus nemaina".
Ja tas netiek ievērots, tad ar ,,likumību" vai ,,tiesiskumu" normatīvajam aktam nav sakara.
P.s. protams var būt izņēmumi, bet tikai izņēmumi.
Jurčiks > Viesturs
27. Februāris 2018 / 12:51
1
ATBILDĒT
Tagad drīkst visu. Gan tiesnesis drīkst nebūt neitrāls, pardon, nedrīkst būt neitrāls, gan spēles laikā var noteikumus mainīt. Pūļa tiesiskums rullē uz pilnu klapi...
visi numura raksti
Dina Gailīte
Intervija
Oficiālais izdevējs informācijas laikmetā: kā īstenot Satversmes 90. pantu
Grūti iedomāties, kā varētu funkcionēt mūsdienīga valsts, kuras iedzīvotājiem nebūtu pieejami likumu teksti un cita tiem tiesiski saistoša informācija. Ja šāda situācija vēl varētu būt iespējama kādā totalitārā iekārtā, kur ...
Jānis Kārkliņš
Atsaucoties uz publicēto
Noilgums piespiedu nomas attiecībās komerctiesībās
2017. gada 26. septembrī žurnālā "Jurista Vārds" tika publicēts cienījamās zvērinātas advokātes Artas Snipes raksts "Par saistības un prasības noilgumu saistībai, kas radusies uz likuma pamata",1 kurā argumentēts, ka komersanta ...
9 komentāri
Aivars Latkovskis
Skaidrojumi. Viedokļi
Faktiskais valdes loceklis
Pēc Eiropas Komisijas pasūtījuma jau šķietami tālajā 2013. gadā tika veikts apjomīgs pētījums1 par valdes locekļu pienākumiem un atbildību Eiropas Savienības dalībvalstu nacionālajos regulējumos (turpmāk – Pētījums). ...
Sannija Matule
Informācija
Ģenerālprokurors uzsver bērnu tiesību prioritāti
Pagājušonedēļ, 21. februārī, virsprokuroru sanāksmē izskanēja gadskārtējais ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera ziņojums par noziedzības stāvokli valstī un prokuratūras darbu 2017. gadā. Līdz ar atziņu, ka pērn valstī ...
Ričards Merķis
Skaidrojumi. Viedokļi
Kriminālprocesuālā mantas aresta saturs un īpatnības tā noteikšanā
Kriminālprocesa likuma 361. pantā ir paredzēts procesuāls līdzeklis – mantas arests. Mantas arests pēc būtības ir nepastāvīgs un ir spēkā krimināllietā tikai, līdz tas tiek atcelts vai tiek pieņemts galīgs nolēmums attiecībā uz ...
AUTORU KATALOGS