Ceturtdien, 23. janvārī, Saeima otrajā lasījumā atbalstīja tieslietu ministres Ineses Lībiņas-Egneres sniegtos priekšlikumus grozījumiem Civilprocesa likumā, kas ieviesīs taisnīgākus principus tiesāšanās izdevumu noteikšanā laulības šķiršanas, aizgādības un saskarsmes lietās un uzlabos pagaidu aizsardzības pret vardarbību regulējumu.
Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere skaidro: “Vardarbība un strīdi ģimenē un tuvās attiecībās ir ar īpašu kaitīgumu, un tās izskaušanai mūsu sabiedrībā ir nepieciešama mērķtiecīga un efektīva pieeja. Ar grozījumiem tiek ieviesti būtiski uzlabojumi gan taisnīgākai tiesāšanās izdevumu sadalei ģimenes strīdos, gan arī efektīvākai aizsardzībai pret vardarbību. Šie uzlabojumi apliecina valsts atbalstu ikvienam, kurš saskaras ar vardarbību vai grūtībām ģimenes tiesību jautājumos, un dod skaidru signālu, ka varmācīga rīcība vai negodprātīga tiesvedība nav pieļaujama.”
Tiesai laulības šķiršanas lietās, kā arī aizgādības un saskarsmes lietās, sadalot tiesāšanās izdevumus, būs jāņem vērā ne tikai pušu mantiskais stāvoklis, bet arī taisnīguma un samērīguma principi. Proti, nozīme var būt gan tam, kurš ir veicinājis laulības iziršanu, gan uzturlīdzekļu nemaksāšanai, gan arī citiem apstākļiem, kas saistīti ar lietas izskatīšanu.
Tāpat tiks uzlabots pagaidu aizsardzības pret vardarbību regulējums. Lai veicinātu vardarbīgas uzvedības mazināšanas kursu obligāto apmeklēšanu, kursu apguves termiņš būs īsāks un maksa par kursiem būs mazāka, ja kursu uzsāks apgūt ātrāk. Atbildētājam būs pienākums kursu apgūt sešos mēnešos pēc tiesas lēmuma līdzšinējā viena gada vietā. Uzsākot kursa apguvi trīs mēnešu laikā no tiesas lēmuma, personai būs jāmaksā 10% no kursu maksas, bet, atliekot kursa apguvi vēlāk nekā trīs mēnešus pēc tiesas lēmuma, – jāsedz kursa izmaksas pilnā apmērā.
Samazināta arī iespēja vērsties tiesā ar nepamatotiem lūgumiem atcelt pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Nereti pieteikumi par pagaidu aizsardzības līdzekļa atcelšanu tiek iesniegti atkārtoti, lai arī faktiskie lietas apstākļi nav mainījušies. Tālab tiek noteikts, ja pieteikums par pagaidu aizsardzības līdzekļu aizstāšanu vai atcelšanu saņemts mazāk nekā trīs mēnešu laikā no iepriekšējā šāda pieteikuma izskatīšanas, tiesa var izskatīt šādu pieteikumu rakstveida procesā un tiesas lēmums nav pārsūdzams. Tādējādi tiek samazināta iespēja vērsties tiesā ar nepamatotiem lūgumiem atcelt pagaidu aizsardzību, vienlaikus novēršot arī procesa novilcināšanu.
Tāpat grozījumos paredzēts nodrošināt personu viennozīmīgu identifikāciju, kuras veido saikni ar Latviju, piemēram, iegādājoties nekustamo īpašumu, kas, savukārt, nepieciešams efektīvai sankciju izpildei un personu identifikācijai kopumā.
Likumprojekts "Grozījumi Civilprocesa likumā" pieejams Saeimas tīmekļa vietnē.