ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

23. Janvāris 2007 /Nr.4 (457)

Saistību tiesību komentāri
VII.Spaidi

Spaidiem ir jābūt pielietotiem ar nolūku (der arī netiešs nodoms), t.i., kādam ir apzināti jāizmanto citas personas bailes, lai panāktu darījuma noslēgšanu.

Saistību tiesību komentāri

 

VII.Spaidi

 

Spaidiem ir jābūt pielietotiem ar nolūku (der arī netiešs nodoms), t.i., kādam ir apzināti jāizmanto citas personas bailes, lai panāktu darījuma noslēgšanu.

 

LL.M. Sergejs Rudāns, zvērinātu advokātu biroja “Liepa, Skopiņa/BORENIUS” jurists

 

04.JPG (12941 bytes)
Foto: Boriss Koļesņikovs

1463. Spaidus var izdarīt vai nu ar fizisku varu, vai ar draudiem, kas kādā personā rada bailes. Lietojot fizisku varu, nav brīva gribas izteikuma un nav nekādas piespiestā darbības.

1. Fiziska vara. Ja kāds, pielietojot fizisku varu, vada citas personas ķermeņa kustības (piemēram, vardarbīgi paņem citas personas roku un parakstās ar to uz līguma1), gribas izteikums nerodas vispār.2 Atšķirībā no draudiem, kad personai pastāv (vismaz teorētiska) izvēles iespēja,3 fiziskas varas gadījumā trūkst personas apzinātas darbības un gribas ar savu rīcību radīt tiesiskas sekas.4 Tāpēc fiziskas varas pielietošanas rezultātā noslēgtais darījums ir spēkā neesošs ipso iure un cietušajai personai tas nav speciāli jāapstrīd.

2. Spaidi.5 Spaidi ir piedraudēšana ar nākotnē iespējamu ļaunumu, kura iestāšanās ir atkarīga no tās personas, kas pielieto spaidus,6 piemēram, kāds draud informēt policiju par padarīto noziegumu, ja viņam netiks samaksāta zināma naudas summa. Ja turpretim nelabvēlīgas sekas rodas neatkarīgi no draudētāja gribas, tad šīs personas izteiktie draudi var tikt atzīti vienīgi par viltu, piemēram, kāds pierunā personu pārdot viņai piederošu aptieku par ļoti zemu cenu, baidot viņu, ka pretējā gadījumā jaunā vara atņems viņai aptieku.7 Spaidu atzīšanai pietiek, ja piedraudētai personai ir radies kaut patiesībai neatbilstošs, tomēr subjektīvi pamatots priekšstats, ka persona, kas izsaka draudus, varētu tos arī īstenot, piemēram, kāds draud nogalināt personu, ja viņa neatdos parādu, norādot uz saviem (īstenībā neeksistējošiem) sakariem ar noziedzniekiem. Spaidi ir jānošķir no paziņošanas personai par jau esošu ļaunumu,8 piemēram, kāds brīdina mazturīgu īrnieku, ka mājas īpašnieks cēlis pret viņu prasību par izlikšanu no dzīvokļa. Šāda paziņošana, ja kāds apzināti grib izmantot citas personas jau pastāvošu spiedīgu stāvokli, lai panāktu sev nesamērīgu labumu (piemēram, iepriekšminētajam īrniekam tiek piedāvāts aizdevums ar acīmredzami nepamatoti augstu procentu likmi), var tikt novērtēta kā labas ticības pārkāpums (CL 1415.p.).9 Šādā gadījumā cietusī persona būs tiesīga prasīt noslēgtā darījuma atzīšanu par spēkā neesošu.

Darījuma spēku ietekmē tādi draudi, kas ir vērsti uz personiska kaitējuma (dzīvības, veselības vai cieņas apdraudējums, brīvības atņemšana vai ierobežošana) vai mantisku zaudējumu nodarīšanu (piemēram, darbiniekam tiek draudēts ar algas neizmaksāšanu), vai arī uz personas tiesiska stāvokļa pasliktināšanu.10 Tādējādi Civillikumā nav pārņemts romiešu tiesību regulējums, saskaņā ar kuru piedraudētais ļaunums varēja attiekties tikai uz personiska kaitējuma radīšanu.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Māris Mednis
Skaidrojumi. Viedokļi
Prokuratūra: tiesu vara vai izpildvara
Pēc 2005.gada 1.janvāra un grozījumiem Prokuratūras likumā 2005.gada 2.jūnijā bija vairākas iespējas attiecībā uz Prokuratūras likuma normām par prokuratūru kā tiesu varas institūciju un prokuratūras iestādēm kā juridiskām ...
1 komentāri
Esmeralda Balode-Buraka
Eiropas telpā
Latvijai pirmais mutvārdu process Eiropas Kopienu tiesā
Lai arī Latvijas Republikas dalība Eiropas Kopienu tiesā (turpmāk - Tiesa) izskatāmajās lietās jau pārsniedz pirmo lietu desmitu, 2007.gada 9.janvārī tās viedoklis pirmoreiz tika pausts obligātajam rakstveida procesam sekojošajā lietas ...
Jānis Pleps
Skaidrojumi. Viedokļi
Satversmes vienotības princips
Satversmes vienotības princips kā konstitucionālo normu iztulkošanas paņēmiens ir neatspēkojams pieņēmums par Satversmes būtību, uz kuru pamatojoties rodas iespēja iztulkot atsevišķas konstitucionālās normas visas Satversmes ...
Jānis Pleps
Informācija
Jauns robežlīguma problēmas risinājums
1 komentāri
Nikolajs Zikovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Saistību izpilde brīdinājuma kārtībā: aktuālās problēmas
Saistību izpilde brīdinājuma kārtībā (turpmāk tekstā - arī brīdinājuma kārtība) ir Latvijas civiltiesību jomā relatīvi jauns institūts. Tā mērķis ir paātrināt tiesvedību vienkāršajās civillietās, kuras ir saistītas ar ...
2 komentāri
AUTORU KATALOGS