ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

7. Aprīlis 2009 /Nr.14/15 (557/558)

Komercreģistra iestādes loma komerctiesisku strīdu risināšanā
Mg.iur.
Helmuts Jauja
 

Tradicionāli juridiska rakstura strīdi tiek risināti tiesā. Tomēr var identificēt trīs gadījumus, kad komerctiesisku strīdu risināšanā ir iesaistīta arī komercreģistra iestāde. Pirmkārt, strīds var rasties, komercreģistra iestādei lemjot par subjektu vai juridisko faktu reģistrēšanu komercreģistrā. Otrkārt, saskaņā ar likumu komercreģistra iestāde ir pilnvarota iejaukties strīdā par kapitālsabiedrības iekšējās revīzijas veikšanu. Visbeidzot, treškārt, komercreģistra iestāde ir tā, kas atrisina situāciju, ja par dalībnieku sapulces sasaukšanu nevar vienoties sabiedrības mazākuma dalībnieki un sabiedrības pārvaldes institūcijas.

Pirmo gadījumu var dēvēt par tādu, kas ir saistīts ar komercreģist’ra iestādes pamatdarbību, savukārt otrais un trešais gadījums ir likumdevēja uzticēta papildu funkcija, kas tradicionāli nav raksturīga komercreģistra iestādei.

Tā kā strīdu risināšana kā tāda nav komercreģistra iestādes pamatfunkcija, visos minētajos gadījumos komercreģistra iestādei ir jāsaskaras ar savas kompetences robežu noteikšanas problemātiku. Lai komercreģistra iestāde, iesaistoties komerctiesisku strīdu risināšanā, adekvāti izmantotu tās rokās nodoto valsts varas spēku, ir svarīgi apzināties gan komercreģistra institūta būtību, gan arī komercreģistra iestādes darbības mērķus.

 

1. Īsi par komercreģistra būtību

Lai runātu par komercreģistra iestādes lomu komerctiesiskos strīdos, ir jāsāk ar atkāpi, apskatot komercreģistra lomu komerctiesiskajā apgrozībā, kā arī to, kādas tiesiskās sekas ir ziņu reģistrācijai komercreģistrā.

Atbilstoši Komerclikuma 6. panta pirmajai daļai1 komercreģistrā tiek apkopotas ziņas par komersantiem un komercdarbību. Par komersantu, respektīvi, komerctiesiskās apgrozības profesionālu dalībnieku, tiek atzīti tikai tie subjekti, kas ir ierakstīti komercreģistrā.2 Ar likumu daļai no komercreģistra informācijas ir piešķirts publiskas ticamības statuss, pārējā komercreģistra informācija ir publiski pieejama jebkurai trešajai personai. Komercreģistra ziņas tiek izmantotas kā pierādījumi komerctiesiskās apgrozības procesā. Uz tām tiek balstīta komerctiesiskās apgrozības dalībnieku tiesiskā rīcība.

Komercreģistrs kā publiska datubāze satur ziņas par tādiem juridiskiem faktiem, kas pārsvarā radušies privāttiesiskā veidā. Komercreģistrs kā publiski tiesisks instruments tiek izmantots privāttiesisku attiecību kārtošanā. Valsts ar komercreģistra palīdzību savā ziņā sniedz pakalpojumu komersantiem, ļaujot komercreģistra publiskajā datubāzē "eksponēt" tādas ziņas, kas citos apstākļos katru reizi būtu jāpierāda trešajām personām ar dažādu privāttiesisku dokumentu palīdzību. No otras puses, valsts, uzliekot par pienākumu komersantiem sniegt attiecīgās ziņas komercreģistra iestādei, nodrošina trešo personu tiesības uz šo ziņu pieejamību un dod tiesības trešajām personām uz šīm ziņām paļauties. Valsts ar publiski tiesiskā instrumenta – komercreģistra – starpniecību savā ziņā ir kā vidutājs starp privātās komerctiesiskās apgrozības dalībniekiem.

To, kādas ziņas tiek apkopotas komercreģistrā, nosaka likums,3 savukārt lēmumu par attiecīgā subjekta vai juridiskā fakta reģistrēšanu komercreģistrā pieņem komercreģistra iestādes amatpersonas. Atbilstoši likuma "Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru"4 2.7 pantam un Komerclikuma spēkā stāšanās kārtības likuma5 2. panta pirmajai daļai komercreģistra iestāde ir Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs (turpmāk – Uzņēmumu reģistrs).

Ja komerctiesisko apgrozību iedomājamies kā futbola spēli, bet komersantus kā spēlētājus, tad Uzņēmumu reģistrs ir kā tiesnesis, kas pārbauda futbola zābakus spēlētājiem pirms došanās laukumā, kā arī atbild par tablo, uz kura ir būtiska informācija par spēlētāju sastāvu un notikumiem laukumā.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Aigars Strupišs
Skaidrojumi. Viedokļi
Kapitālsabiedrības dalībnieku savstarpējo attiecību tiesiskais pamats
Pirms zināma laika, 2007. gada 12. decembrī, Augstākās tiesas Senāta Civillietu departaments paplašinātā sastāvā taisīja spriedumu lietā Nr. SKC-616/2007, kurš liecina par to, ka pastāv diezgan nopietnas problēmas ar ...
7 komentāri
Aivars Lošmanis
Skaidrojumi. Viedokļi
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību kapitāla daļu atsavinājums
Sabiedrību ar ierobežotu atbildību kapitāla daļas (turpmāk tekstā – SIA), tāpat kā nekustamais īpašums, ir kļuvušas par ekonomiski nozīmīgiem civiltiesiskās apgrozības priekšmetiem. Tādēļ likumdevēja uzdevums ir ...
1 komentāri
Anita Elksne, Ilze Metuzāle, Sandra Jakušenoka, Aigars Kaupe
Skaidrojumi. Viedokļi
Ar uzņēmumu kapitāla daļu pāreju saistītie riski  
Ēriks Blumbergs
Skaidrojumi. Viedokļi
Komerclikuma pilnveidošana akciju publiskajam piedāvājumam
Akciju publiskā piedāvājuma organizēšana Latvijā nav neiespējama, bet tas ir pietiekami sarežģīts un juridiski riskants process. Ar to var daļēji izskaidrot šī brīža tendenci, ka Latvijas statūtsabiedrības kļūst par Igaunijas un ...
Sannija Matule
Notikums
Profesora Torgāna jaunā grāmata jau ceļā pie lasītājiem
"Sveicot dzimšanas dienās un citās jubilejās, viens otram novēlam laimi, veselību, prieku un daudz ko citu. Bet nav novērots, ka šo labumu sarakstā būtu ietverta gudrība. Kāpēc nevēlam: esi gudrs? Visticamāk tāpēc, ka saprotam – ...
3 komentāri
AUTORU KATALOGS