ŽURNĀLS Redaktora sleja

11. Janvāris 2011 /Nr.2 (649)

Tiesa aizskar cilvēktiesības
4 komentāri
Doc. Dr.iur.
Jānis Pleps
 

Konstitucionālās tiesas jau sen kļuvušas par obligātu elementu mūsdienu demokrātiskās tiesiskās valstīs. Tāpat jau sen ir akceptēts tas, ka konstitucionālajām tiesām pieder galavārds konstitūcijas jautājumos. Daži teorētiķi gan dažkārt bijīgi ir apjautājušies par to, kurš tad sargās pašus konstitūcijas sargus, ja nu gadījumā arī tiesu varas nesējiem rodas absolūtas varas vilinājums. Taču parasti šādos gadījumos viss tiek atstāts pašas konstitucionālās tiesas lemšanai. Cik politiski aktīva un demokrātisku tiesisku valsti veidojoša tiesa vēlas būt, tādai attiecīgās valsts konstitūcija tai ļauj būt.

Nesenais Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedums Rolanda Paksa lietā ir nozīmīgs trauksmes zvans konstitucionālajām tiesām. Parasti Eiropas Cilvēktiesību tiesa nacionālo augstāko tiesu lemto ir bijīgi respektējusi, augstu vērtējot viņu plašo rīcības brīvību konceptuālo jautājumu izlemšanā, kā arī izvairoties no politisku jautājumu izlemšanas.

Šajā lietā Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir atzinusi, ka Lietuva aizskārusi Rolanda Paksa tiesības kandidēt parlamenta vēlēšanās. Jāteic, ka šajā aizskārumā liela nozīme bijusi Lietuvas Konstitucionālās tiesas doktrīnām.

Pēc atcelšanas no prezidenta amata impīčmenta procedūrā 2004. gadā Rolands Pakss plānoja kandidēt ārkārtas prezidenta vēlēšanās. Lai to nepieļautu, Seims pieņēma likumu, ar kuru aizliedza prezidentam, kurš zaudējis amatu impīčmenta kārtībā, piecus gadus pēc atcelšanas no amata kandidēt prezidenta vēlēšanās.

Paksa atbalstītāji šādu aizliegumu pārsūdzēja Konstitucionālajā tiesā, un tā nevienam nelika vilties. Konstitucionālās tiesas nolēmums bija negaidīti fundamentāls: tā atzina, ka attiecīgais likums neatbilst Konstitūcijai, jo ir pārāk maigs. No Konstitūcijas gara izrietot tas, ka amatpersona, kura, stājoties kādā amatā, ir devusi zvērestu un to lauzusi, kas konstatēts impīčmenta procedūrā, vairs nekad mūžā nevar ieņemt amatus, kur jādod zvērests. Ar Konstitucionālās tiesas spriedumu Rolands Pakss tika uz mūžu diskvalificēts no Lietuvas politikas.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir vairījusies pārbaudīt Konstitucionālās tiesas lemto, kā arī norobežojusies no jautājuma par Rolanda Paksa tiesībām pretendēt uz prezidenta amatu. Taču Eiropas Cilvēktiesību tiesa skaidri ir pateikusi: šādas mūža diskvalifikācijas Eiropā nav pieļaujamas. Un tas nozīmē, ka Konstitucionālās tiesas lemtais ir apšaubīts.

Lietuvai tagad jādomā par Eiropas Cilvēktiesību tiesas sprieduma izpildi. Vai nu Konstitucionālajai tiesai būs jāpārlemj savs lemtais, vai arī Seimam jāgroza Konstitūcija. Bet brīdinājums paliek visai Eiropai: vienotais Eiropas cilvēktiesību standarts ierobežo arī konstitucionālās tiesas. Tās turpmāk vairs tik droši nevarēs veidot specifiski nacionālas konstitucionālās īpatnības.

komentāri (4)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Rigasche Nachrichten
14. Janvāris 2011 / 14:03
0
ATBILDĒT
Nolēmumu, kuros ECT nepiekrīt konstitucionālas tiesas viedoklim, ir daudz. Sejdic and Finci v. BiH, Ādamsons v. Latvia, Markin v. Russia... Tas ir saprotami - tas, kas atbilst kādai konstitūcijai, ne obligāti atbilst starptautiskajam līgumam. Cita pieeja atņemtu jēgu starptautiskajām tiesībām
Sviesc
11. Janvāris 2011 / 23:37
0
ATBILDĒT
Es pat vairāk pateiktu: ja Paksa vietā būtu, teiksim, A. Kubiļus vai V. Landsberģis, tad diez vai ECT būtu lēmusi tāpat. Tam Strazdu Būrim laikam ir divas mērauklas: viena labējiem, otra kreisajiem.

Pūst vecā Jevropa...

pajoliņš
11. Janvāris 2011 / 22:58
0
ATBILDĒT
Nē, kārtējais pierādījums, ka ir konstitucionālās tiesas un ir konstitucionālās tiesas. Grūti iedomāties ECT lemjam tāpat, ja prezidentu no politikas būtu diskvalificējusi Bundesverfassungsgericht nevis Konstitucinis Teismas. Protams, tā kā Paksas nebija naciķis, grūti arī iedomāties Bundesverfassungsgericht lemjam tāpat kā Konstitucinis Teismas. Ej nu zini - varbūt tā arī ir, ka banānrepublikām vajag rūgtākas zāles nekā normālām zemēm.
Doma
11. Janvāris 2011 / 15:52
0
ATBILDĒT
Kārtējais pierādījums tam, ka tiesas un jurisprudence pakāpeniski attālinās no veselā saprāta.
visi numura raksti
Kaspars Druvaskalns
Skaidrojumi. Viedokļi
Kā saprast jēdzienu "ārkārtējā situācija"
Jēdziens "ārkārtējā situācija" ir minēts Nacionālās drošības likumā,1 Civilās aizsardzības likumā,2 Meža likumā,3 kā arī atsevišķos Ministru kabineta tiesību aktos, bet neviens no tiem nesniedz minētā jēdziena definīciju un ...
Edgars Pastars
Skaidrojumi. Viedokļi
Kas notiek ar tiesnešu un prokuroru atlīdzību
2011. gada 1. janvārī spēkā stājās Grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā (turpmāk – Atlīdzības likums), kas paredz tiesnešu un prokuroru iekļaušanu vienotā atalgojuma sistēmā. ...
16 komentāri
Zane Veidemane-Bērziņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Netaisnīgas cenas jēdziena piemērošanas problēmas
Raksta pamatā ir pašlaik aktuāls gadījums no autores prakses, kad kapitālsabiedrība ir apstrīdējusi Konkurences padomes tai izdoto nelabvēlīgo administratīvo aktu, ar kuru konstatēts, ka kapitālsabiedrība vairāku gadu garumā ir ...
3 komentāri
Aiva Zariņa
Nedēļas jurists
Aiva Zariņa
Dace Indāne
Skaidrojumi. Viedokļi
Publiskā un privātā partnerība Latvijā Eiropas Savienības kontekstā
Latvijā par publisko un privāto partnerību (turpmāk – PPP) tiek diskutēts jau vairākus gadus, taču tikai 2009. gada 1. oktobrī stājās spēkā Publiskās un privātās partnerības likums1 (turpmāk – PPP likums). Tomēr līdz PPP ...
6 komentāri
AUTORU KATALOGS