ŽURNĀLS Redaktora sleja

6. Septembris 2011 /Nr.36 (683)

Gribu, negribu

Tuvojas vēlēšanas un aizvien karstāk tiek diskutēts par vēlēšanu sarakstiem. Šādas sarunas parasti beidzas ar vienu secinājumu: partiju iesniegtajos sarakstos grūti atrast cilvēkus, kurus labi pazīstam un kurus cienām. Tātad – nav par ko balsot!

No otras puses, līdzko parādās informācija par kādu sabiedrībā zināmu cilvēku, kas iestājies partijā un kandidē uz Saeimas deputāta krēslu, attieksme pret šo drosminieku gandrīz automātiski ir kritiska: cilvēks ir “sapinies”, grib taisīt karjeru, kad iekļūs Saeimā, tad vairs nedomās ar savu galvu utt.

Šādi viedokļi faktiski ir savstarpēji izslēdzoši. Kamēr Latvijā valdīs uzskats, ka darbība partijās ir slikta un aizdomīga lieta (šeit pie vainas, no vienas puses, padomju laiku atmiņas par vienīgo un “pareizo” partiju, bet, no otras puses, daudzu jauno laiku partiju neveiksmes un skandāli), tikmēr uz jaunu, kvalitatīvāku politisko dzīvi Latvijā nevar cerēt.

To pierādījusi gatavošanās arī šīm, iepriekš neplānotajām vēlēšanām, kad vairāki sabiedrības cienīti cilvēki tikuši uzrunāti, taču atteikušies iesaistīties politikā. Viens no iemesliem acīmredzot bijusi tieši sabiedrības iespējamā attieksme un pārāk augstās likmes. Piederība kādai partijai šobrīd uzspiež cilvēkam zināmu “zīmogu” un rada ievērojamu risku arī profesionālajai karjerai gadījumā, ja izvēlētā liste izrādās “nepareizā”, proti, kandidāts nekļūst par deputātu vai arī visa partija vēlēšanās cieš sakāvi.

Tieši tādēļ nedrīkstam brīnīties un žēloties, ka partiju sarakstos ir tik maz juristu, kuri vairumā gadījumu ir pragmatiski cilvēki un parasti cenšas domāt vairākus soļus uz priekšu. Taču tas noteikti ir zaudējums Latvijas demokrātiskajai iekārtai.

Varbūt pienācis laiks sabiedrībai mainīt attieksmi pret iesaistīšanos politikā?

Pēdējos gados ļoti būtiski pieaudzis tā dēvētais nevalstiskais sektors – radušās dažnedažādas biedrības, kurās darbojas liels skaits Latvijas iedzīvotāju. Dalība partijās būtu nākamais solis tuvāk tiešai ietekmei uz valsts nākotni.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Zane Bule
Skaidrojumi. Viedokļi
Dalībnieku aizsardzība pirms lēmuma par reorganizāciju apvienošanas ceļā
Kapitālsabiedrības reorganizācija apvienošanas ceļā rada ļoti būtiskas un neatgriezeniskas sekas apvienošanā iesaistīto kapitālsabiedrību dalībniekiem.1 Abu Komerclikumā2 (KCL) regulēto apvienošanas paveidu – pievienošanas3 un ...
Ilze Bukaldere
Skaidrojumi. Viedokļi
Intelektuālais īpašums un informācijas tehnoloģijas publiskos iepirkumos
Ir dzirdēts daudz diskusiju, ka iepirkumi var tikt izmantoti kā līdzeklis ekonomikas attīstīšanai. Ir arī publiski apsvērts, ka attīstībai būtisks ir intelektuālais ieguldījums un intelektuālās darbības rezultātā radītie objekti. ...
Aleksandrs Berezins
Skaidrojumi. Viedokļi
Kredītiestādes tiesības pārsūdzēt neizpaužamo ziņu pieprasījumu kriminālprocesā
Kopš Kriminālprocesa likuma spēkā stāšanās tajā ir veikti daudzi ievērojami grozījumi, to skaitā arī tādi, kas ir vērsti uz kriminālprocesā iesaistīto personu tiesību un interešu aizsardzību. Neiedziļinoties jautājumā, vai ar ...
3 komentāri
Mārtiņš Bičevskis
Nedēļas jurists
Mārtiņš Bičevskis
3 komentāri
Tiesību prakse
Pašvaldības tiesības noteikt maksu par informācijas sniegšanu
Likumdevējs ir noteicis principus informācijas sniegšanā (ka vispārpieejama informācija, kas nav jāapstrādā, ir bez maksas; ka maksa nedrīkst pārsniegt informācijas papildu apstrādes izdevumus) un deleģējis Ministru kabinetu noteikt ...
AUTORU KATALOGS