Tieslietu ministrija 2012. gada 10. septembrī ir saņēmusi Centrālās vēlēšanu komisijas vēstuli ar lūgumu sniegt viedokli par Centrālajā vēlēšanu komisijā vēlētāju iesniegtā likumprojekta "Grozījumi Pilsonības likumā" (turpmāk – likumprojekts) atbilstību Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 78. pantā ietvertajiem vārdiem "pilnīgi izstrādātu".
Tieslietu ministrija ir izvērtējusi lūgumu un savas kompetences ietvaros sniedz šādu viedokli.
Satversmes 78. panta pirmais teikums noteic, ka ne mazāk kā vienai desmitai daļai vēlētāju ir tiesība iesniegt Valsts prezidentam "pilnīgi izstrādātu" Satversmes grozījumu projektu vai likuma projektu, kuru prezidents nodod Saeimai.
Tiesību doktrīnā ir atzīts, ka Satversme ir sastādīta konspektīvi, precīzi un cenšoties iztikt bez liekvārdības. Jebkuram Satversmes tekstā ietvertajam vārdam ir dziļi pārdomāta un apzināta jēga. Ievērojot minēto, konstatējams, ka arī Satversmes 78. pantā ietvertajiem vārdiem "pilnīgi izstrādātu" ir patstāvīga jēga un nozīme.
Jautājumu loks, kas ir izšķirams, izmantojot tiešās demokrātijas instrumentus (pilsoņu iniciatīvas, tautas nobalsošanas), dažādās pasaules valstīs tiek ierobežots dažādi. Lai arī Satversmes 78. pantā tieši nav uzskaitītas jomas, par kurām pilsoņu iniciatīva nav iespējama, jāpieņem, ka šīs jomas ir ietvertas jēdziena "pilnīgi izstrādāts" tvērumā. Šādas interpretācijas pareizību apliecina arī starpkaru periodā pastāvošā prakse un juridiskā doma, atbilstoši kurai Centrālās vēlēšanu komisijas pienākums ir vērtēt, vai Satversmes grozījumu projekts vai likumprojekts ir pilnīgi izstrādāts.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes