Pēc vairāku gadu diskusijām 2014. gada jūnijā stājās spēkā Mediācijas likums, tādējādi vienai no alternatīvajām strīdu risināšanas metodēm radot tiesisko regulējumu. 2015. gada janvārī stājās spēkā tiesību normas, kas paredzēja tiesas ieteikto mediāciju, kuru vada mediators, ja tiesvedības gaitā, kamēr lietas izskatīšana pēc būtības nav pabeigta, puses pēc tiesas vai tiesneša ieteikuma izteikušas gribu atrisināt domstarpības, izmantojot mediāciju. Tiesnesis vai tiesa aicina puses izvēlēties mediatoru no sertificētu mediatoru saraksta. "Jurista Vārds" aicināja uz sarunu Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētāju un Mediācijas padomes valdes locekli Kristīni Dārznieci, lai runātu par mediācijas attīstību Latvijā un pirmo sertificēto mediatoru eksāmenu.
Paldies, ka atvēlējāt savu laiku un piekritāt intervijai. Sākot ar vispārīgāko, jūsuprāt, vai Mediācijas likums, ko Saeima pieņēma 2014. gada 22. maijā un kas stājās spēkā tā paša gada 18. jūnijā, ir pilnīgs?
Vispirms liels ieguvums ir tas, ka Mediācijas likums ir tapis un tas ir stājies spēkā. Tam ir spēcīgs vēstījums sabiedrībai, ka mediācijai ir valstiska nozīme un valsts to atzīst par alternatīvu strīdu risināšanas līdzekli.
Likumprojekta pieņemšanas ceļš bija grūts un ilgs. 2008. gadā Eiropas Komisija pieņēma Direktīvu 2008/52/EK par konkrētiem mediācijas aspektiem civillietās un komerclietās. 2009. gadā Ministru kabinetā tika apstiprināta koncepcija "Mediācijas ieviešana civiltiesisku strīdu risināšanā", savukārt 2010. gadā tika apstiprināts Pasākumu plāns koncepcijas īstenošanai, kurš ietvēra nepieciešamību radīt Latvijā Mediācijas likumu kā "jumta likumu", kas attiektos uz visām jomām, kur būtu nepieciešama un iespējama tiesai alternatīva strīdu risināšana.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes