Šīs nedēļas otrā puse Rīgā noritēs starptautisko tiesību gaismā: Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Eiropas Starptautisko tiesību asociācijas (European Society of International Law (ESIL)) 12. konference, uz kuru plāno ierasties vairāk nekā 400 dalībnieku no 43 pasaules valstīm.
Paši konferences rīkotāji izvirzījuši divus pamatjautājumus, uz kuriem cer rast atbildes: vai starptautiskās tiesības spēj mazināt globāla mēroga krīzes un vai starptautisku krīžu apstākļos šīs tiesības pašas nepiedzīvo krīzi?
Vienkāršoti sakot – vai nav tā, ka starptautisku satricinājumu apstākļos tiesību vietā arī 21. gadsimtā joprojām runā spēka metodes un konfliktu mierīgai risināšanai radītās starptautiskās tiesības tiek atmestas? Diemžēl pēdējo gadu norises pasaulē liek domāt, ka Ciceronam ir taisnība arī pēc 2000 gadiem un inter arma enim silent leges (kad šķind ieroči, tad likumi klusē) – lai atceramies Krimas aneksiju, ar kuru vardarbīgā veidā Eiropā atkal tika pārbīdītas valstu robežas, vai karu Sīrijā, kur visas pasaules acu priekšā gadiem ilgi visās frontes pusēs turpinās kara noziegumi un šausmas iedveš teroristu organizācija, ko paši tie dēvē par "valsti".
ESIL konferences dalībnieku un referentu vidū ir vairākas starptautisko tiesību zvaigznes, kā, piemēram, Starptautiskās tiesas tiesnesis, iepriekš ilggadējs Kembridžas Universitātes profesors Džeimss Kraufords (James Crawford), Francijas Valsts padomes (Conseil d"Etat) viceprezidents Žans Marks Sovē (Jean-Marc Sauvé) un Heidelbergas Maksa Planka Salīdzinošo tiesību institūta (Max Planck Institute for Comparative Public Law and International Law) direktors Armins fon Bogdandī (Armin von Bogdandy). Liels prieks, ka starp runātājiem ir arī vairāki Latvijas pārstāvji, to vidū "Jurista Vārda" lasītājiem labi pazīstamais Londonas Karaliskās koledžas lektors Mārtiņš Paparinskis un Eiropas Komisijas ģenerālsekretāra vietniece Ilze Juhansone.
Konferences temati: bruņotu konfliktu formas Eiropā un pasaulē, cilvēktiesības minoritāšu tiesību kontekstā, kiberdrošība un privātums, starptautiskās tiesības klimata izmaiņu kontekstā u.c.
Kaut arī ESIL konferences oficiālie rīkotāji ir Rīgas Juridiskā augstskola un Satversmes tiesa un atbalstu sniedz arī Latvijas Republikas Tieslietu un Ārlietu ministrija, Valsts prezidenta kanceleja un citas institūcijas, tomēr skaidrs, ka šāda mēroga pasākums nekad nebūtu nonācis Latvijā bez ESIL valdes locekles prof. Inetas Ziemeles iniciatīvas un enerģiskās uzņēmības.
Arī "Jurista Vārds" lepojas ar iespēju pievienot savu nelielo artavu ESIL konferences norisē – gan pirms šī pasākuma informējot lasītājus par iespēju tajā piedalīties, gan plānojot ESIL konferences atspoguļojumu mūsu žurnālā (pārskatu paredzēts publicēt 20. septembrī), kā arī konferences laikā piedāvājot sekot līdzi tās norisēm interneta tiešraidē mājaslapā juristavards.lv.
Arī šodienas žurnāla laidiens, sagaidot šī gada acīmredzot nozīmīgāko pasākumu tieslietās Latvijā, tiek "no vāka līdz vākam" veltīts starptautisko tiesību tematikai: pašu atlasītas aktualitātes šajā tiesību nozarē "Jurista Vārda" lappusēs aplūko vairāki Tieslietu ministrijas darbinieki un Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes mācībspēki, bet šo publikāciju kopu, dabiski, ievada prof. I. Ziemeles priekšvārds, savukārt žurnālu noslēdz Rīgas Juridiskās augstskolas (konferences organizatora) rektora Dž. Ulriha "vizītkarte".
Noslēgumā atliek izteikt cerību, ka ESIL konferences ietvaros tomēr paspīdēs arī kāds cerību stars un pasākuma dalībnieki gūs pārliecību, ka starptautiskās tiesības var piedāvāt efektīvus risinājumus arī nemierīgos laikos, kas pašlaik diemžēl piemeklējuši pasauli un jo īpaši Eiropu.