ŽURNĀLS Tiesību politika

28. Februāris 2017 /Nr.9 (963)

Advokātu procesa ietekme uz konkurenci juridisko pakalpojumu tirgū
3 komentāri

Iepriekšējā "Jurista Vārdā"1 jau ziņots, ka Ministru kabinets 14. februāra sēdē atbalstīja Tieslietu ministrijas konceptuālo ziņojumu2 par advokātu procesa ieviešanu atsevišķās civillietu kategorijās jau no pirmās tiesu instances. Vienlaikus valdība tieslietu ministram uzdeva līdz 2018. gada 1. februārim iesniegt noteiktā kārtībā Ministru kabinetā no koncepcijas izrietošā un atbalstu guvušā risinājuma 2.A varianta3 īstenošanai nepieciešamos tiesību aktu projektus. Ņemot vērā, ka diskusijā par advokātu procesa paplašināšanu civillietās viens no viedokļiem ir bijis, ka tas atstās būtisku ietekmi uz juridisko pakalpojumu sniedzējiem, kuri nav zvērināti advokāti, šeit publicēts izvilkums no valdībā iesniegtā Tieslietu ministrijas sagatavotā ziņojuma, kurā viena sadaļa veltīta tieši šim jautājumam – par ietekmi uz konkurenci.

Jebkura izstrādātā advokātu procesa varianta ieviešana (izņemot 5. variantu) var radīt ietekmi uz konkurenci juridisko pakalpojumu tirgū, tādēļ šīs sadaļas mērķis ir analizēt šādas ietekmes būtiskumu un to, vai tā ir attaisnojama.

Jākonstatē, ka Satversmes tiesa lietā Nr. 2013-4-01 jau ir analizējusi, kādēļ ir pieļaujama atšķirīga attieksme civilprocesā attiecībā uz kvalificētas juridiskās palīdzības sniegšanu, ko īsteno advokāts, no vienas puses, un ko īsteno jurists vai cits pārstāvis, kas nav advokāts, no otras puses.

komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Protests
1. Marts 2017 / 16:26
0
ATBILDĒT
Advokātu procesa ieviešana ir atklāts un nekaunīgs zvērinātu advokātu lobijs!
Atsaukšanās uz Satversmes 92. panta normu, ka „Ikvienam ir tiesības uz advokāta palīdzību.” ir pilnīgs nekaunīguma kalngals! Tieslietu ministrija vairs neprot atšķirt jēdzienu „tiesības” no jēdziena „pienākums”. Analoģiski Tieslietu ministrijas pieejai varētu tulkot Satversmes 102 pantu „102. Ikvienam ir tiesības apvienoties biedrībās, politiskās partijās un citās sabiedriskās organizācijās.” kā ikviena pienākumu apvienoties biedrībās, politiskās partijās un citās sabiedriskās organizācijās.
Latvijā juristi, kas nav zvērināti advokāti, tiek jau lielā mērā diskriminēti civilprocesā (nevar pārstāvēt kasācijas instancē, nevar pieprasīt no zaudējušās puses ar pārstāvību saistītās izmaksas, u.c.) Tomēr, izskatās, ka ar šo ir par maz! Zvērinātu advokātu lobijs ir ņēmis virsroku pār katras personas izvēles brīvību civilprocesā attiecībā uz sava pārstāvja izvēli! Tas ir pretrunā demokrātiskas valsts principam, kas tiek noteikts Satversmē.
Atsauce uz citu valstu piemēriem ir nevietā, jo minētajās valstīs ir citas tiesiskās tradīcijas un obligātais advokātu process ir bagāto valstu tiesību sistēmās. Nevietā ir vainot tiesvedību ilgumā lietas dalībniekus, kas nav izvēlējušies advokātus, jo bieži vien lietas tiek novilcinātas tieši advokātu dēļ, piem. „pēkšņa” slimība, tikai tiesas sēdē pieteikti lūgumi par pierādījumu izprasīšanu, prasības grozīšanu vai apjomīgu pierādījumu iesniegšana, u.c.
Advokātu procesa ieviešana būtu spēcīgs trieciens personas brīvas izvēles tiesībām uz pārstāvību civilprocesā un pakļaušanās zvērinātu advokātu lobijam….
Max Headroom > Protests
1. Marts 2017 / 16:54
0
ATBILDĒT
Varbūt arī mums laiks beidzot sakārtot un iedibināt kādu sistēmu un tiesiskās tradīcijas, nevis lepoties ar to, ka dzīvojam valstī, kur 25 gadus valdījsui pašplūsma, visatļautība un mežonīgais brīvā tirgus kapitālisms?
Senlatvietis > Protests
1. Marts 2017 / 16:51
0
ATBILDĒT
Ja lobijs nostrādās (un, kā redzams, jau strādā), tad pieļaujams, ka līdzīgi kā maksātnespējas administratoru organizācijā arī advokātu organizācijā uz 200 gribētājiem attiecīgo statusu spēs iegūt vien 10-15 indivīdi, kas iespējams būs pietuvināti tieši vai pastarpināti Padomei.
Minētā ietvaros prognozējams studentu skaita pieaugums doktorantūras studijās nolūkā tapt atbrīvotam no advokāta eksāmena. Ja lobija iespaidā arī šī norma tiek dzēsta, tad iepriekšējā rindkopā norādītais skaits varētu samazināties vēl par trešdaļu monopolisma iespaidā.
Attiecīgajai saimei savairojoties, palielināsies konkurence, kas nav vēlama, jo samazināsies ieņēmumi, līdz ar ko kā nākamais solis varētu būt advokātu maksimālā skaita noteikšana reģionos (līdzīgi kā notāriem) lai nodrošinātu gardos labumus, ko arods nes un protams lozungu - tagad advokāta pakalpojumi būs pieejami visā Latvijā, ikvienā reģionā nodrošinot ikvienam indivīdam Satversmē garantētās tiesības.
visi numura raksti
Ieva Miļūna
Skaidrojumi. Viedokļi
Sīrijas krīze un starptautiskās tiesības
Sīrijas krīze ir raisījusi diskusijas gan par tajā iesaistītajiem bruņotajiem spēkiem, gan par karotāju atbildību, gan par karotājiem, kas uz šo valsti aizbraukuši no Latvijas. Šī raksta mērķis ir parādīt šī konflikta ...
Sannija Matule
Informācija
Ģenerālprokurors: par sodiem jums būs jāatskaitās!
Aizvadītajā trešdienā, 22. februārī, gadskārtējā virsprokuroru sanāksmē izskanēja ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atskaite par prokuratūras darbu 2016. gadā. Tajā gan paša ģenerālprokurora ziņojumā, gan amatpersonu uzrunās ...
Dina Gailīte
Informācija
Valsts prezidenta pilnvaru inventarizācija tuvojas noslēgumam
"Jurista Vārds" jau vairākkārt ziņojis par Saeimas Juridiskās komisijas deputātu darba grupas divu gadu aktivitātēm, apsverot iespējas grozīt Satversmē noteiktās Valsts prezidenta pilnvaras un ievēlēšanas kārtību. 21. februārī ...
Edgars Oļševskis
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesības uz starptautisko aizsardzību Latvijas Republikā. Misija ir iespējama
Neizraidīšanas princips (non-refoulement) atzīstams par cilvēktiesību, kas attiecināma uz personu neatkarīgi no patvēruma pieprasījuma vai galalēmuma patvēruma procedūrā. Izraidot personu uz valsti, kurā tās dzīvība vai veselība ir ...
Evija Novicāne
Skaidrojumi. Viedokļi
Valdes locekļa atbrīvošana no atbildības
AUTORU KATALOGS