Valsts svētku nedēļas izskaņā, 22. novembrī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sociālo zinātņu fakultātē aizritēja pirmā zinātniski praktiskā tiesību zinātņu konference “Lex scripta”. To paredzēts iedibināt kā ikgadēju notikumu un tieši novembrī, tādējādi uzsverot tiesiskuma lomu gan mūsu valsts vēsturē, gan arī nākotnes veidošanā, ko noteikti veicina diskusijas par tiesībām un to nozīmi sabiedrībā.
Akcentējot novembra īpašo nozīmi Latvijas vēsturē, konferences “Lex scripta” norisei šis mēnesis izvēlēts apzināti, un organizatori plāno, ka arī turpmāk īsi pirms vai pēc valsts dibināšanas svētkiem RSU Sociālo zinātņu fakultātē notiks šādas tiesiskumam veltītas diskusijas.
Jau aizvadītās konferences programma bija ļoti plaša, atspoguļojot, ka tiesiskums ir jāvērtē ne tikai teorētiskā aspektā, bet arī tā reālajās izpausmēs dzīvē – vai un kā tiesības “strādā”. Tādēļ, vienlaikus lūkojoties caur šo teorētisko un praktisko prizmu, šoreiz tiesiskums tika aplūkots caur tādām tēmām kā sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju veicināšana, nevalstiskā sektora loma Eiropas Savienības fondu līdzekļu izlietojuma uzraudzībā, sezonālās īres specifika, veltīgas ārstniecības tiesiskā regulējuma ieviešanas perspektīvas un īstenošanas problemātika Latvijā, ārstniecības personas tiesības būt nodarbinātam vairākās darbavietās un nodarbinātības perspektīva digitālās platformās.
Vēl vairākos priekšlasījumos tiesiskums caur dažādiem problēmjautājumiem tika vērtēts krimināltiesību nozarē un to procesuālajā regulējumā kā, piemēram, lietās par naida izraisīšanu, aizstāvības realizēšanā, procesuālo izdevumu – samaksas tulkam – piedziņā, rasistiskiem un ksenofobiskiem noziedzīgiem nodarījumiem datorsistēmās, kā arī aplūkojot starptautiski tiesiskā regulējuma mijiedarbību ar Latvijas normatīvo ietvaru mantas īpašās konfiskācijas jautājumā un aktualitātes noziedzīgi iegūtu līdzekļu atguves jomā.
Savukārt vēl vairākas citas uzstāšanās bija veltītas tam, lai klātesošos iepazīstinātu ar praktiskām iespējām un normatīvo regulējumu dažādu avotu un resursu tiesiskā izmantošanā, tostarp runājot gan par autordarbu izmantošanu izglītības procesā, gan arī zvērināta notāra amata darbībās izmantojamām datubāzēm un Latvijas Nacionālās bibliotēkas avotiem tiesību zinātnes jomā.