ŽURNĀLS Numura tēma

25. Oktobris 2011 /Nr.43 (690)

Oficiālajā saziņā, arī Saeimas debatēs, jālieto latviešu literārā valoda
3 komentāri
Gunārs Kusiņš
Saeimas Juridiskā biroja vadītājs,
intervijā Dinai Gailītei 

Sabiedrībā lielu uzmanību guva 11. Saeimas pirmā sēde, deputātu došanas ceremonija, kurā vairāki deputāti bija spiesti atkārtot zvērestu jeb svinīgo solījumu vairākas reizes, līdz izdevās to norunāt atbilstoši Satversmes tekstam, savukārt vēl daži deputāti zvērestu deva latgaliski. Juristu vidē attīstījās, kā tas bieži notiek, visai provokatīvas diskusijas gan par zvēresta došanu latgaliski, gan par to, cik lielas atkāpes no teksta pieļaujamas, piemēram, vai deputāts drīkst zvērestu "pastiprināt" ar vārdiem "zvēru pie savas dzīvības"?

Vispirms gribu teikt, ka Latvijas Republikas Satversmē iekļautais zvēresta teksts, kā arī pats fakts, ka personai, lai iegūtu Saeimas deputāta mandātu, ir jāizpilda vairāki priekšnosacījumi, tai skaitā jādod šāds zvērests, nav pasaulē unikāla situācija. Šāda prakse ir daudzās pasaules valstīs, turklāt zvērestu tekstos var atrast visai daudz līdzību. Saeimas deputāta zvērests no citiem atšķiras ar to, ka tajā paredzēta apņemšanās stiprināt Latvijas suverenitāti un latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu.

Tad, kad tik gatavoti Satversmes grozījumi, šis zvēresta teksta papildinājums bija īpaša deputātu vienošanās. Tātad, ievērojot un detalizējot Satversmes 4. pantā noteikto, tika likts īpašs, papildu akcents Satversmes līmenī. Šo grozījumu izdarīšanas brīdī spēkā jau bija Valsts valodas likums un deputātiem, manuprāt, bija skaidrs, ko nozīmē zvēresta tekstā iekļautie vārdi "latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu".

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
1
VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
svešvaloda
14. Novembris 2011 / 21:13
0
ATBILDĒT
iespējamās konsekvences.

Nu ļoti literāra latviešu valoda.
XXL
2. Novembris 2011 / 10:52
0
ATBILDĒT
Manuuprāt, nepamatots ir secinājums, ka Administratīvā tiesa ir atzinusi latgaliešu valodu par svešvalodu. Šis secinājums ir izdarīts subjektīvas interpretācijas rezultātā, proti, Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments savā 2009. gada 18. augusta lēmuma lietā Nr. SKA-596/2009 8. punktā ekspresis verbis ir norādījis, ka „likumdevējs nošķir latgaliešu valodu kā latviešu valodas paveidu no latviešu literārās valodas. Latgaliešu valoda netiek atzīta par svešvalodu, bet netiek arī sajaukta ar latviešu valodu.”

Tādējādi tiesa nav pateikusi, ka latgaliešu valoda ir svešvaloda. Fakts, ka piemērots tika APL pants par dokumentiem svešvalodās šajā gadījumā nav un nevar būt noteicošais
Lex
25. Oktobris 2011 / 14:04
0
ATBILDĒT
Hmm, nu šādi braucot ātri varam atdurties pie jautājuma - tad kāpēc latgaļi nav Latvijas etniskā minoritāte ar visām no tā izrietošajām sekām? Valoda galu galā ir viena no būtiskākajām etnisko minoritāti identificējošām pazīmēm.

Turklāt, ja saziņā atzīstam tikai literāro latviešu valodu, tad aizrādīt vajadzēja arī Vējoņa kungam, kurš atbilstoši savās dzimtās puses izrunai arī lauž vārdus neatbilstoši literārajai izrunai, un vēl dažam labam deputātam.
visi numura raksti
Egils Levits
Numura tēma
Par latviešu valodu Satversmes 4. pantā nacionālas valsts kontekstā
2 komentāri
Numura tēma
Vai Saeimas deputāts var dot svinīgo solījumu latgaliski
Plašu sabiedrības rezonansi guva 11. Saeimas pirmā sēde, jo radīja dažādu izjūtu gammu: izbrīnu – deputātu grūtības nolasīt Saeimas deputāta amata svinīgo solījumu; neizpratni – nevis deputātu dotais solījums, bet zvērests; ...
5 komentāri
Iveta Andžāne
Nedēļas jurists
Iveta Andžāne
5 komentāri
Juris Viļums, Gunārs Igaunis
Numura tēma
Voi latvīši poši zyna, kas ir latvīšu volūda?
7 komentāri
Sanita Osipova
Numura tēma
Zvērests ir sena tradīcija, kur jāievēro precīza forma
4 komentāri
AUTORU KATALOGS