2. Jūlijs 2013 / 13:39
Šādu rakstu būtu vērts gatavot un pārmest Valsts darba inspekcijai nepareizu gramatisko interpretāciju tikai tad, ja autore būtu atradusi kaut vienu spriedumu, kurā Valsts darba inspekcijas uzliktais sods par fiktīviem uzņēmuma līgumiem būtu atcelts. Jauzsver, ka šādu spriedumu Valsts darba inspekcijas praksē nav, kaut gan šādi piemērotie sodi ir skaitāmi simtos.
Šādu sodu piemērošanas filosofija ir ļoti vienkārša, proti, pie apstākļiem, kad faktiskajā situācijā ir jābūt noslēgtam darba līgumam (ir saskatāmas visas darba tiesisko attiecību pazīmes, proti, pakļaušanās noteiktai darba kārtībai, regulāra ikmēneša atlīdzība un darba devēja nodrošināti darba rīki), darba līgums nav noslēgts, bet ir noslēgts cits civiltiesisks līgums (un līguma nosaukumam nav nekādas nozīmes). Šāds nodarījums precīzi veido administratīvā pārkāpuma sastāva pacīmes pēc LAPK 41.panta pirmās daļas.
Arī administratīvā apgabaltiesa ir norādījus, ka tiesa uzskata, ja tiesiskās attiecības starp līgumslēdzējpusēm atbilst darba tiesiskajām attiecībām, tad šādu tiesisko attiecību noformēšana, neizmantojot darba līgumu, ir prettiesiska. Tādējādi abām līgumslēdzējpusēm, ja tās vēlas nodibināt līgumattiecības vai turpināt tiesiskās attiecības, kuras līdzinās iepriekš konstatētajām attiecībām, nav izvēles brīvības attiecībā uz noslēdzamo līgumattiecību veidu, bet gan noslēdzams darba līgums.
Šādas atziņas ir ietvertas arī Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta 2010.gada 20.septembra rīcības sēdes lēmuma lietā Nr.SKA-662/2010 9.punktā: „Personu privātautonomija nav absolūta. Valsts var ar likumu to ierobežot, ja to attaisno augstākas vērtības, piemēram, sabiedrības drošība, veselība u.tml. Valsts ir izveidojusi Valsts darba inspekciju, lai tā pārraudzītu darba tiesisko attiecību jomu un iejauktos, ja to prasa darbinieku drošības un veselības intereses. Pie tam inspekcija ir tiesīga iejaukties arī tad, ja tiesisko attiecību dalībnieki neizrāda subjektīvu vēlmi pēc tās. Tas ir pamatoti, jo likums neprasa inspekcijas darbības pieļaujamībai kontrolējamo personu piekrišanu. Izskatāmajā lietā inspekcijas iejaukšanās ir attaisnota, jo, kā konstatējusi inspekcija, trešās personas faktiski veic darbu, pakļaujoties pieteicēja noteiktai darba kārtībai, par atlīdzību, bet nesaņem darbiniekiem ar likumu piešķirtās garantijas un tiesisko aizsardzību.”
Diemžēl jāsecina, ka prettiesisku uzņēmumu līgumu slēgšanas prakse, pastāvot darba tiesisko attiecību pazīmēm, Latvijā ir izplatījusies kā sērga. Tas ir veids, kādā uzņēmēji iedomājušies \\\\\\\"optimizēt\\\\\\\" izdevumus jeb citiem vārdiem sakot - apkrāpt valsti. Valsts darba inspekcija apsola, ka tā arī turpmāk ļoti stingri vērsīsies pret šādiem likumpārkāpējiem un aizstāvēs visas sabiedrības intereses, neskatoties uz dažādu Kangaru centieniem to ierobežot.