ŽURNĀLS Informācija

25. Marts 2014 /Nr.12 (814)

Viendzimuma attiecību aizsardzības tendences
1 komentāri

Tieslietu ministre Baiba Broka ir vērsusi uzmanību uz laulību starp sievieti un vīrieti kā vienīgo pareizo ģimenes veidošanas modeli, kuru aizsargā kristīgās vērtības un Satversme. Satversmes grozījumi pēc 2005. gada Rīgas praida paredz, ka laulību var slēgt vienīgi starp vīrieti un sievieti. Nereģistrētās attiecības Latvijas tiesību akti neaizsargā; šādi pāri par savu tiesisko drošību zināmā apjomā var rūpēties paši, piemēram, slēdzot nākotnes pilnvarojumu un testamentu, tomēr ģimenes un sociālās tiesības šādiem pāriem pašlaik nav iespēju noregulēt.1 Rūfusa Vainraita koncerta un Džēreda Leto Oskara balvas saņemšanas runas iespaidā autore vēlējās nedaudz pievērsties viendzimuma attiecību aizsardzībai, apskatot tendences ANO, Eiropas Padomē un ASV, kur "Time" žurnāla ieskatā Edīte Vindzora (Edith Windsor) kļuva par vienu no 2013.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Pan Zagloba
25. Marts 2014 / 02:04
1
ATBILDĒT
Diemžēl šis raksts atveido tikai pusi no faktiskās ainas, un, protams, to pusi, kas iet vienā noteiktā, autorei tīkamā virzienā. Manuprāt, runāšana puspatiesībās principā ir tāda pati melošana (mani vismaz tā bērnībā audzināja; bet nezinu, – varbūt autorei ir citi ētikas kritēriji).
Tātad, ja runājam par Rietumu pasaulē esošajām tendencēm, tad kādi ir I. Dubavas dīvainā kārtā aizmirstie vai nepamanītie notikumi pēdējo pāris gadu laikā? Paskatīsimies kaut vai tikai uz Eiropu.
2014.g. 5. marts – Rumānijas parlamenta apakšnama juridiskā komisija vienbalsīgi noraida "reģistrēto partnerību" likumprojektu; augšnams (Senāts) to jau ir noraidījis (105 balsis "pret", 2 balsis "par").
2013.g. 1. decembris. Horvātu tauta – par spīti organizētam brutālam kreisās valdības, kreiso NVO, preses un valsts televīzijas spiedienam – demokrātiskā tautas nobalsošanā groza savas valsts konstitūciju, nostiprinot tur laulības definīciju kā savienību starp vīrieti un sievieti.
2014.g. februāŗa beigas. Slovākijas parlamentā ir iesniegts konstitūcijas labojuma projekts, kas pēc būtības ir identisks horvātu pamatlikuma papildinājumam. Pašlaik ES ir sešas dalībvalstis, kuŗās laulība ir definēta kā savienība starp vīrieti un sievieti (Latvija, Lietuva, Ungārija, Bulgārija, Horvātija un Polija); ja šos grozījumus pieņems, Slovākija būs septītā.
2013.g. janvāris. Polijas parlaments noraida abus alternatīvos "reģistrēto partnerību" likumprojektus.
2012.g. 25. marts. Slovēņu tauta referendumā noraida ģimenes kodeksa projektu, kuŗš faktiski pielīdzinātu "viendzimuma partnerību" laulībai.
Tātad, ja runājam par "tendencēm", tad elementārais godīgums mums liek atzīt, ka Eiropā šajā jautājumā pašlaik pastāv nevis viena, bet gan DIVAS diametrāli pretējas tendences. Turklāt horvātu un slovēņu gadījumā ir zīmīgi, ka lēmumu ir brīvi un tieši pieņēmusi pati tauta, nevis kaut kādu mikroskopisku (bet makten skaļu un labi finansētu) ideoloģisku lobiju ietekmēti birokrāti (un par spīti šo lobiju spiedienam).
P.S. Ja paraugāmies pāri Eiropas robežām, tad, lūk, piemēram: 2012.g. septembris – Austrālijas parlaments noraida likumu par viendzimuma "laulībām". 2013.g. novembris – Austrālijas Jaundienvidvelsas (New South Wales) parlaments noraida likumprojektu par viendzimuma "laulību" ieviešanu. 2013.g. decembris – Austrālijas Augstā tiesa pasludina par nekonstitucionālu Galvaspilsētas teritorijā pieņemto likumu par viendzimuma "laulībām". Jāatgādina, ka Austrālijas federālais likums kopš 2004.g. precizē, ka laulība ir starp vīrieti un sievieti.
visi numura raksti
Sannija Matule
Informācija
Jaunā juristu portāla pirmās 100 dienas
Pagājušajā nedēļā, publiskojot "Jurista Vārda" portāla jauno – mobilo – versiju m.juristavards.lv, gandrīz ir noslēdzies lielo pārmaiņu cikls, kas žurnāla un elektroniskās vietnes satura lietošanu padarījis daudz ērtāku, ...
Mārtiņš Pētersons
Skaidrojumi. Viedokļi
Ekonomiskās efektivitātes apsvērumi kā attaisnojums pamattiesību ierobežojumam
Iepriekš "Jurista Vārdā" publicētajos rakstos1 autors vispirms teorētiskā līmenī aplūkoja ekonomiskās efektivitātes apsvērumu izmantošanu juridiskajā argumentācijā un secināja, ka ekonomiskās efektivitātes apsvērumi ir politiski ...
Edgars Džeriņš, Mārtiņš Egle
Skaidrojumi. Viedokļi
Par apdrošinātāju nepamatotu atteikumu izmaksāt atlīdzību
Raksta ietvaros autori caur sauszemes transportlīdzekļu apdrošināšanas prizmu apskatīs, cik godīgi pret saviem klientiem ir apdrošinātāji, tēmas ietvaros plašāk pievēršoties jautājumam par atteikumu izmaksāt apdrošināšanas ...
3 komentāri
Viktorija Voitešonoka
Skaidrojumi. Viedokļi
Prasības nodrošināšana un ar to saistītā problemātika: Latvijas tiesu prakse
Civilprocesa likuma (turpmāk – CPL) 19. nodaļa1 ietver nosacījumus prasības nodrošināšanai, tomēr viedokļi minētajā jautājumā ir ne tikai dažādi, bet arī savstarpēji pretrunīgi. Piemēram, ne no judikatūras, ne tiesu prakses ...
3 komentāri
Tieslietu ministrija
Tiesību politika
Eiropas Komisija izpētījusi Latvijas tiesu darbu
Neraugoties uz to, ka Latvijā aizvien ir ļoti aktuāls jautājums, kā samazināt lietu izskatīšanas termiņus un efektivizēt tiesvedības procesu, lai mazinātu lietu uzkrājumu tiesās, Eiropas Komisija (EK) ir izpētījusi: Latvijā jau tiek ...
AUTORU KATALOGS