Žurnāls "Jurista Vārds" aicināja Latvijas juristus piedalīties aptaujā un paust savu viedokli par norisēm tieslietās aizvadītajā gadā. Procesi tieslietu nozarē 2015. gadā kopumā novērtēti ar 6, kas ir nedaudz virs viduvēja novērtējuma jeb gandrīz labi.
Uz "Jurista Vārda" rīkotās interneta aptaujas 12 jautājumiem atbildēja 157 respondenti. Lielākā daļa no tiem bija sievietes – 109. Tādējādi no visiem aptaujas dalībniekiem 30% ir vīrieši un 70% ir sievietes, vidējais vecums ir 34 gadi, no kā var spriest, ka, visticamāk, aptaujā piedalījās personas arī ar praktisko pieredzi. Turklāt aptaujas respondenti par svarīgāko īpašību juristā uzskata zināšanas. Godīgums ir otrajā vietā, kam seko loģiskā spriestspēja un pieredze. Visbeidzot, vismazākā nozīme aptaujas dalībnieku acīs ir jurista ārējam izskatam.
Atbildes uz jautājumu par iespēju Latvijas tiesās efektīvi īstenot tiesības uz taisnīgu tiesu ir polarizētas divās vienādās grupās. Gandrīz 45% respondentu uzskata, ka, neskatoties uz problēmām, tiesu sistēma Latvijā visumā darbojas taisnīgi. Tajā pašā laikā 48% respondentu uzskata, ka tikai varbūt var īstenot tiesības uz taisnīgu tiesu, jo tas atkarīgs no konkrētās situācijas un tiesas, kurā nonāk lieta. No vienas puses, šis vērtējums ir pozitīvs, jo no tā var secināt, ka problēmas ir tikai atsevišķos sistēmas elementos. No otras puses, vērtējums ir satraucošs, jo sistēma neļauj sasniegt taisnīgumu visiem vienlīdzīgi. Daudz ko izšķir nejaušība vai citi subjektīvi apstākļi. Komentāros norādīts konkrēts priekšlikums – palielināt pieejamību valsts nodrošinātajai juridiskajai palīdzībai. Salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm Latvijā pieejamība ir mazāka.
Kopumā juristi atbalsta ideju par tiesu noslodzes izlīdzināšanu un lietu pārsūtīšanu izskatīšanai uz citām tiesām, tomēr diezgan liela daļa atzīst, ka viņi nesaprot, pēc kādiem principiem nosūtīšana notiek, un tas rada bažas. Līdz ar to var atzīt, ka Tieslietu ministrijas iniciatīva ir pozitīvi vērtēta, tomēr nav veikts pietiekams izskaidrojošais darbs vai arī tiesību normas ir nepietiekami precīzas. Turklāt aptaujas dalībnieki izsaka daudzus priekšlikumus, piemēram, par nokļūšanu uz citu tiesu un e-lietas ieviešanu, lai ar lietas materiāliem var iepazīties neklātienē un nebūtu izdevumi ar lietas materiālu kopēšanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes