ŽURNĀLS Redaktora sleja

3. Janvāris 2017 /Nr.1 (955)

Katrs atsevišķi un visi kopā

Vairāk laika ģimenei un mazāk darbam? Vai tomēr profesionālā izaugsme un jauni karjeras pakāpieni? Varbūt veselīgs dzīvesveids? Svētceļojums ar kājām uz Aglonu vai Santjago de Kompostelu? Gleznošanas kursi iesācējiem? Kādus solījumus, cienījamais "Jurista Vārda" lasītāj, Tu devi sev un kādus plānus kaldini, iesoļojot Jaunajā gadā?

Vismaz viens Tavs lēmums mūs patiešām ļoti iepriecina – ja esi atvēris šo pirmo 2017. gada "Jurista Vārda" laidienu, tātad esi nolēmis arī šogad piedalīties Latvijas tiesībnieku domu apmaiņā par Latvijas tiesiskās sistēmas problēmām un attīstību. Šādas diskusiju platformas veidošana ir "Jurista Vārda" uzdevums jau vairāk nekā 20 gadus, turklāt 2017. gada nogalē iznāks tūkstošais "Jurista Vārda" laidiens.

Gatavojoties šim notikumam, žurnāla redakcija apsver domu sarīkot plašāku Latvijas juristu domu apmaiņu (konferenci, diskusiju?) par Latvijas tiesiskās sistēmas nākotni – gan tuvākajos gados, gan daudzu gadu desmitu perspektīvā.

Kā nostiprināt tiesiskumu, kas ir demokrātiskas valsts stūrakmens? Kā panākt, lai Latvijā tiesa vienmēr tiktu spriesta taisnīgi un tiesu prakse būtu stabila un saprotama? Kas jādara, lai likumi būtu mūsdienīgi, kvalitatīvi un efektīvi? Kā tehnoloģijas ietekmē tiesiskumu? Kādas ir cilvēktiesību nākotnes izredzes? Kā panākt, lai tieslietu sistēma efektīvi atbalstītu ekonomiku, nevis to kavētu?

Šie un citi jautājumi, mūsuprāt, būtu jāapspriež plašā klātienes sarunā, piedaloties visu profesiju tiesībniekiem un tiesību politikas veidotājiem. Kopīga, atklāta saruna, kā arī vienošanās par tiesiskās sistēmas nākotnes vīziju un ceļiem, kā to sasniegt, būtu labākā dāvana Latvijas valstij gaidāmajā simtgades jubilejā. Un, protams, gatavība šādu vīziju īstenot.

Latvijas dibināšanas dokumenti un Latvijas Republikas Satversme mums rāda valsts izveidē līdzdalīgo juristu, jāatzīst, fenomenālo tālredzību. Viņi lika pamatus modernai, demokrātiskai un tiesiskai valstij, kas 2018. gadā svinēs simtgadi. Savukārt pašreizējiem Latvijas tiesībniekiem ir noteikti jāvar un jāgrib šo jubileju sagaidīt ar savu skatījumu un darāmo darbu sarakstu, lai turpinātu 1918. gadā aizsākto Latvijas kā tiesiskas un demokrātiskas valsts ceļu, kā arī pielāgotu Latvijas tiesisko sistēmu 21. gadsimta ģeopolitiskajiem, tehnoloģiskajiem u.c. izaicinājumiem.

Šādu Jaunā gada solījumu – gan tāpat kā līdz šim ikdienā veicināt Latvijas juristu domu apmaiņu, gan pacensties sarīkot plašāku "prāta vētru" (un tādējādi nosvinēt 1000. "Jurista Vārda" iznākšanu) – šogad sev ir devusi redakcija. Taču to īstenot mums var izdoties tikai kopā ar mūsu lasītājiem! Tāpēc būsim pateicīgi gan par žurnālam iesūtītām publikācijām, gan komentāriem un esejām mūsu mājaslapā, gan konkrētiem priekšlikumiem iespējamās konferences / diskusijas formai, norisei, tēmām, referentiem utt.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Katrs atsevišķi un visi kopā. Jurista Vārds, 03.01.2017., Nr. 1 (955), 2.lpp.
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Ingus Meimers
Skaidrojumi. Viedokļi
Pakāpeniskā ekspropriācija starptautisko ieguldījumu veicināšanas un aizsardzības tiesībās
Ekspropriācija, kā norādīts starptautisko tiesību doktrīnā, ir vardarbība pret ārvalstu ieguldītāju, t.i., vissmagākais ārvalstu ieguldītāja tiesību aizskārums, ko var veikt uzņemošā valsts (angļu val. – host state),1 kas ...
Vija Kalniņa
Informācija
Eiropas Padomes Sociālo tiesību padomē ievēlēta pārstāve no Latvijas
2016. gada 30. novembrī Kristīne Dupate tika ievēlēta Eiropas Padomes Sociālo tiesību komitejā (ESTK). Līdz šim no Baltijas valstīm šajā komitejā bijis ievēlēts tikai eksperts no Igaunijas – K. Dupate ir pirmā pārstāve no ...
Irēna Kucina
Tiesību politika
Atskats uz aizvadīto gadu tieslietu sistēmā
Par ikgadēju tradīciju jau ir kļuvusi "Jurista Vārda" lasītāju informēšana par Tieslietu ministrijas tiesu sektora paveikto aizvadītajā gadā. Arī šogad, turpinot šo tradīciju, tiek sniegta plašāka informācija par Tieslietu ...
13 komentāri
Kārlis Ešenvalds
Skaidrojumi. Viedokļi
Izmeklēšanas tiesneša lēmums kā tiesas lēmums krimināllikuma 296. panta izpratnē
Ar 2015. gada 24. novembra Augstākās tiesas Krimināllietu departamenta lēmumu lietā Nr. SKK-389 tika mainīta judikatūra un izvirzīta šāda tēze: "[..] Ar tiesas spriedumiem un lēmumiem Krimināllikuma 296. panta izpratnē jāsaprot ...
3 komentāri
Semjons Fogels
Skaidrojumi. Viedokļi
Vecuma diskriminācijas problemātika darba attiecībās

Šī raksta mērķis ir radīt priekšstatu par normatīvo regulējumu un tiesu praksi diskriminācijas jautājumos darba attiecību ietvaros Latvijā un Eiropas Savienībā (turpmāk – ES).

AUTORU KATALOGS