Katra ģimene un bērns ir unikāla vērtība, katras ģimenes un bērna labāko interešu ievērošanas gadījums ir individuāli izvērtējams, un tā risināšana ir unikāla katrai konkrētajai situācijai. Bērna labākās intereses ģimenes vai vecāku1 domstarpību gadījumos nereti tiek "pazaudētas". Jāatzīmē, ka šī bērna personisko interešu un vajadzību "pazaudēšana" mediācijā ir novērojama proporcionāli vecāku konflikta eskalācijas pakāpei – jo saasinātākas un ilgstošākas ir vecāku domstarpības, jo vairāk bērns tiek izmantots kā līdzeklis karā starp iesaistītajām pusēm.
Šī raksta mērķis ir atspoguļot mediācijas procesā iesaistīto pušu atbalsta mehānismus kā iespēju saglabāt attiecības ar bērnu, tādējādi nodrošinot bērna labākās intereses.
Pašreizējā situācija Latvijā un visā pasaulē rada papildu izaicinājumus un nepieciešamību meklēt arī saturiski jaunus risinājumus, lai nodrošinātu katra bērna tiesības būt vecāku aizgādībā un uzturēt kontaktus ar abiem vecākiem.
Ar šādiem izaicinājumiem saskaras arī mediatori tagadējos mediācijas procesos, jo patlaban būtiski un strauji ir izmainījušās visu sabiedrības locekļu prioritātes un iespējas, piemēram, ikdienas saskarsmes tiesību nodrošināšanā ar ģimenes locekļiem, iespējā nodrošināt vienošanās izpildi par uzturlīdzekļu apmēru bērnam u.c. jautājumos.
Mediācija kā instruments ģimeņu konfliktu risināšanā
Kopš Mediācijas likuma stāšanās spēkā 2014. gada 18. jūnijā un sertificētu mediatoru institūta ieviešanas mediācija kā alternatīvs strīdu risināšanas veids Latvijā ir būtiski attīstījusies, nodrošinot iespēju pusēm mediāciju izmantot kā alternatīvu domstarpību risināšanu gan pirmstiesas, gan arī jau uzsāktas tiesvedības procesā.
2019. gada 14. novembrī Saeimā tika pieņemti grozījumi Mediācijas likumā, papildinot likumu ar 2.1 pantu, kurš iezīmēja Latvijas sabiedrībai ļoti nozīmīgu pavērsienu, ar 2020. gada 1. janvāri nosakot patstāvīgu valsts atbalstu tādu mediācijas pakalpojumu saņemšanai, kas domāti, lai risinātu domstarpības, kurās iesaistīts bērns.2
Jāatzīmē, ka arī pirms minēto grozījumu spēkā stāšanās, 2017. un 2018. gadā, Tieslietu ministrija ar Sertificētu mediatoru padomi īstenoja pilotprojektu "Mediācija ģimenes strīdos", nodrošinot sertificētu mediatoru pakalpojumu tiesas un ārpustiesas ģimenes strīdos, kuros iesaistīts bērns, ar mērķi saglabāt ģimeni un ģimenes vērtības vai vismaz risināt domstarpības tādā veidā, kas ļauj saglabāt cieņpilnas attiecības starp vecākiem, aizbildņiem vai personām, kuru faktiskajā aprūpē un uzraudzībā atrodas bērns, un nodrošināt turpmāku šo personu spēju savstarpēji komunicēt un kopīgi risināt dažādus jautājumus, kas saistīti ar bērna ikdienas aprūpi, audzināšanu un izglītošanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes