ŽURNĀLS Redaktora sleja

10. Septembris 2024 /Nr.37 (1355)

Pēdējā no bendēm: Štuthofas stenogrāfistes notiesāšana

Vai mašīnrakstītāja nacistu koncentrācijas nometnes komandantūrā var tikt atzīta par slepkavību līdzdalībnieci? Vācijas augstākās tiesu instances – Federālās Augstākās tiesas – piektais krimināllietu Senāts (Leipcigā) piekrita, ka arī pakļautības attiecībās esoši civilie nodarbinātie nes krimināltatbildību par masu slepkavībām,1 20. augusta spriedumā noraidot Štuthofas koncentrācijas nometnes kādreizējās stenogrāfistes Irmgardes Furhneres (Furhner) kasācijas sūdzību un atzīstot viņu par līdzvainīgu 10 500 personu nonāvēšanā laikā no 1943. gada līdz 1945. gadam. Notiesātajai pašlaik ir 99 gadi. Laikā, kad viņa strādāja par stenogrāfisti koncentrācijas nometnē, I. Furhnerei bija 18–19 gadi.

Šis spriedums iezīmē robežu laikā – tā visdrīzāk būs pēdējā tiesvedība, lai tiesātu nacistu pastrādāto noziegumu izdarītājus. Šīs tiesvedības plašāku kontekstu Vācijā apzīmē ar jēdzienu Vergangenheitsbewältigung – proti, tie ir totalitārās pagātnes apzināšanas un pārvarēšanas procesi. Tas ļauj tagadējām Vācijas iedzīvotāju paaudzēm saprast notikušo, piešķir vienlīdzīgu balsi ikvienam upurim un ļauj tiesā aizstāvēties vainīgajiem.

Protams, šī vēstures lappuse ir arī nesaraujami saistīta ar Latviju: daudzi nacistu represētie Latvijas iedzīvotāji – ebreji, poļi, latvieši un citi, kā arī no Trešā reiha uz Latvijas teritoriju deportētie ebreji nonāca Štuhofas nometnē.2

Vācijas Federālā Augstākā tiesa atzīmējusi, ka I. Furhnere bija daļa no "hierarhiskas vadības ķēdes" (hierarchische Befehlskette). Tiesa piekrita, ka apsūdzētā pati nepieņēma noziedzīgus lēmumus. Tomēr viņas darbam nebija vienīgi "ikdienas raksturs" (Alltagscharakter) – tā bija "apzināta palīdzība" galvenajiem vainīgajiem, kas plānoja un īstenoja ieslodzīto nonāvēšanu koncentrācijas nometnē, un tas ļauj viņu ievietot minētajā lēmumu pieņemšanas ķēdē.

Šis elements, šķiet, ļauj nošķirt I. Furhneri, piemēram, no Henrika Gavkovska (Gawkowski) – vilcienu vadītāja uz Treblinkas nometni, kuru deviņu stundu garajā dokumentālajā filmā Shoah intervēja Klods Lancmans (Lanzmann).3

Par ko tieši tika apsūdzēta I. Furhnere? Ar viņas rokām tika pārrakstīti rīkojumi par deportācijām uz nāves nometnēm, nāvējošās gāzes Zyklon B pasūtījumi, saraksti ar personām, kuras nosūtīja nāves gājienos, utt. No I. Furhneres loga bija redzama gāzes kamera. Viņa bija daļa no nometnes darba organizācijas, un viņai bija jāapzinās sava līdzdalība šajā nonāvēšanas sistēmā.

Šis spriedums neizbēgami aktualizē arī ētiskus jautājumus: vai ir jēga spriest tiesu 80 gadus pēc noziedzīga nodarījuma izdarīšanas, pat ja šādiem noziegumiem nav noilguma, un kāda ir noziedzīgas sistēmas hierarhijas lejasgala izpildītāju atbildība?

Hanna Ārente (Arendt) pirmā norādīja uz problemātiku tiesvedībās par kara noziegumiem.4 Parasti kriminālsoda mērķis ir aizsargāt sabiedrību no noziegumiem, labot noziedznieku, atturētu citus, kā arī atjaunot taisnīgumu. Neviens no šiem elementiem neattiecas uz noziegumiem pret cilvēci. Apsūdzētie nav parasti noziedznieki, kas varētu turpināt savu darbību, turklāt sods neuzlabos šos indivīdus, un nav garantijas, ka notikumi neatkārtosies citā laikā un vietā. Tomēr atteikties no šādām tiesvedībām būtu kliedzošā pretrunā ar taisnīgumu.

I. Furhneres krimināllietas sakarā jāatzīst: nav iespējams atdarīt tos noziegumus, par kuriem viņa ir notiesāta. Spriedums drīzāk runā ar mūsdienu paaudzi, parādot, ka ikviens nes atbildību par savu rīcību.

RAKSTA ATSAUCES /

1. Pagaidām Vācijas Bundesgerichtshof (Federālā Augstākā tiesa) 2024. gada 20. augusta sprieduma lietā 5 StR 326/23 teksts nav pieejams. Skat. tā paša datuma paziņojumu presei: https://www.bundesgerichtshof.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/DE/2024/2024166.html?nn=10690868

2. Daudzu citu starpā skat. daugavpilietes Elas Wowsi liecību (https://early-testimony.ehri-project.eu/document/EHRI-ET-ZIH3010081); rīdzinieka Eižena Doreda liecību (https://www.vestnesis.lv/ta/id/76685), Lilijas Mazures-Margules liecību (https://encyclopedia.ushmm.org/content/en/article/stutthof).

3. Skat. intervijas fragmentus: https://collections.ushmm.org/search/catalog/irn1004372

4. Arendt H. Responsibility and Judgment. New York: Schocken books, pp. 66–67.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Krastiņš U. Pēdējā no bendēm: Štuthofas stenogrāfistes notiesāšana. Jurista Vārds, 10.09.2024., Nr. 37 (1355), 2.lpp.
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Paula Lipe
Tiesību politika
Stājas spēkā pēdējo gadu desmitu ievērojamākā reforma Eiropas Savienības tiesu sistēmā  
2024. gada 1. septembrī stājās spēkā grozījumi Eiropas Savienības Tiesas statūtos, kas cita starpā paredz Vispārējās tiesas kompetenci prejudiciālo jautājumu lietās un paplašina apelācijas sūdzību pieļaujamības iepriekšēja ...
Maija Buša
Skaidrojumi. Viedokļi
Iepirkumos kopā: objektīva nepieciešamība vai kartelis

Šajā rakstā tiks skaidrota robežšķirtne starp atļautu sadarbību un iespējamu Konkurences likuma pārkāpumu un kā uzņēmumam rīkoties, ja tas vēlas iepirkumā iesniegt kopīgu piedāvājumu ar citu tirgus dalībnieku.

Māris Leja
Skaidrojumi. Viedokļi
Nodoma un neuzmanības izpratnes kļūdas tiesu nolēmumos
Elvis Groskops
Skaidrojumi. Viedokļi
Aliud un peius lietas nošķiršana
Civiltiesiskajā apgrozībā novērojamās situācijas, kad atsavinātājs nodod ieguvējam atsavinājuma līguma noteikumiem neatbilstošu lietu, ārvalstu tiesību literatūrā un tiesu praksē nereti apskata no citas lietas (aliud lietas) un ...
Alma Gūtmane
Skaidrojumi. Viedokļi
Pierādījumu nodrošināšanas un kaitējuma prezumpcijas mijiedarbība zaudējumu prasībās hibrīdlietās
AUTORU KATALOGS