ŽURNĀLS Eiropas telpā

20. Decembris 2005 /Nr.48 (403)

Kā saskaņot pamattiesību aizsardzību Eiropā

Pašlaik Eiropā ir trīs dažādi līdzās pastāvoši pamattiesību avoti: nacionālo tiesību avoti, starptautisko tiesību avoti (piemēram, Eiropas Cilvēktiesību konvencija, turpmāk- Konvencija), un Eiropas Savienības (ES) tiesību avoti, tostarp Eiropas Kopienu tiesu prakse.
Pastāv arī trīs dažādi jurisdikcijas veidi, kas piemēro šos dažādos tiesību avotus: dalībvalstu nacionālās tiesas, divas Eiropas Savienības tiesas Luksemburgā un Eiropas Cilvēktiesību tiesa Strasbūrā.

Kā saskaņot pamattiesību aizsardzību Eiropā

Prof. Dr.h.c. LL.D.h.c. Luciuss Vildhābers (Luzius Wildhaber), Eiropas Cilvēktiesību tiesas priekšsēdētājs
VILHABERS.JPG (7571 bytes)
Foto: Dina Gailīte, “JV”

*Referāts “The coordination of the protection of fundamental rights in Europe” nolasīts trešajā Eiropas juristu forumā Ženēvā 2005.gada 8.septembrī. “JV” redakcija pateicas autoram par atļauju darbu tulkot un publicēt latviešu valodā.

Esmu gandarīts par iespēju analizēt pamattiesību aizsardzības koordinēšanu Eiropā. Šis temats ir tik aktuāls, ka es varētu stundām ilgi runāt par subsidiaritāti vai kompetences robežām, pretstatu starp tiesas aktivitāti un pasivitāti vai precedenta saistošo spēku Eiropas Cilvēktiesību tiesā (turpmāk arī– ECT) un mūsu tiesas spriedumu ietekmi uz nacionālajām tiesībām. Tomēr es galvenokārt runāšu par mūsu attiecībām ar Eiropas Kopienu tiesu (turpmāk– EKT). Es īpaši sveicu Centrālās Eiropas valstu augstāko tiesu vadītājus un tiesnešus, kas piedalās šajā pasākumā. Jūsu klātbūtne ir svarīga, un jūs šeit iederaties. Pēdējos gados apmēram 62 līdz 63 procenti no visām ECT lietām nāk no Centrālās un Austrumu Eiropas valstīm, Baltijas vai Kaukāza, kādi 10 procenti no Turcijas un tikai apmēram 28 līdz 29 procenti no Rietumeiropas. Tas ir svarīgs aspekts, runājot par mūsu tiesu, un būtu labi, ja ikviens, kurš raksta par ECT, to īpaši ņemtu vērā.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Valentija Liholaja
Skaidrojumi. Viedokļi
Kriminālprocesuālais taisnīgums, nodarījumu kvalifikācija un sods
Definējot tiesību vadošās idejas jeb principus, likumdevējs nemin taisnīguma principu. Arī tiesību doktrīnā ir pausts viedoklis, ka šāda tiesību principa izdalīšana diez vai būtu loģiska, pamatojot, ka taisnīgums ir morāles, ...
Juridiskā literatūra
Grāmata par administratīvo procesu
Jānis Pleps
Skaidrojumi. Viedokļi
Kur meklējamas Valsts prezidenta kompetences robežas
Šajā rakstā mēģināsim noskaidrot, vai Satversmē patiešām ir sniegts izsmeļošs Valsts prezidenta pilnvaru uzskaitījums un vai papildu pilnvaras Valsts prezidentam ir iespējams piešķirt tikai ar grozījumiem Satversmē.
Jānis Pleps
Informācija
Personas tiesības uz savu attēlu
Inita Saveļjeva
Skaidrojumi. Viedokļi
Autortiesības un kriminālatbildība Latvijas un ārvalstu likumos
4 komentāri
AUTORU KATALOGS