ŽURNĀLS Redaktora sleja

18. Septembris 2012 /Nr.38 (737)

Valsts izvēle starp tiesiskumu un izdevīgumu
3 komentāri
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Pagājušajā nedēļā divu dienu vizītē Latvijā ieradās Turkmenistānas autoritatīvais prezidents Gurbanguli Berdimuhamedovs. Pēdējos gados Turkmenistānā novērojama atgriešanās pie vadoņa kulta un acīmredzama cilvēktiesību ignorēšana. Cilvēktiesību organizācijas Freedom House 2010. gada ziņojumā par preses brīvību pasaulē Turkmenistāna ierindota priekšpēdējā – 195. vietā, apsteidzot tikai Ziemeļkoreju. Neskatoties uz cilvēktiesību pārkāpumiem, Latvijas un Turkmenistānas valsts vadītāji apsprieda tikai valstu ekonomiskās sadarbības paplašināšanu.

Ikreiz, kad Latviju apmeklē "defektīvas demokrātijas" valsts vadītājs vai arī šīs valstis apmeklē Latvijas valsts amatpersonas, rodas jautājums par mūsu valsts vērtībām. Šādās starpvalstu vizītēs priekšroka tiek dota nevis vispāratzītām vērtībām – demokrātijai un tiesiskumam –, bet izdevīgumam – ekonomiskām interesēm.

Jāatceras, ka tā nav tāda attieksme, kuru mēs gaidījām no Rietumeiropas un pārējās pasaules valstīm Latvijas okupācijas laikā. Tolaik bijām neapmierināti, ja brīvās pasaules valstis uz mūsu lūgumiem neatsaucās. Šobrīd mēs paši uzvedamies līdzīgi. Esam aizmirsuši, cik svarīgs ir kaut morāls atbalsts tiem cilvēkiem, kas valsts politiskā režīma dēļ nespēj baudīt cilvēkam dabiski piemītošās brīvības un tiesības.

Protams, nedrīkst pilnībā izslēgt sadarbību arī ar šādām valstīm, tomēr nedrīkst arī izlikties, ka viss būtu kārtībā. Ikreiz ir jāuzsver, ka demokrātija un tiesiskums ir labākā valsts pārvaldības forma, kas garantē galvenā valsts mērķa – cilvēka cieņas un brīvības – sasniegšanu.

Latvijai un līdzīgām valstīm, kas nesenā pagātnē pieredzējušas dažādus politiskos režīmus un saprot to priekšrocības un trūkumus, jābūt aktīvām cilvēktiesību vērtību sludinātājām un aizstāvēm. Garants valstu neatkarībai un demokrātijai ir nevis ieroči, bet līdzīgi domājošie. Tāpēc taisnīgums nav vērsts uz sevi vien – valsts iekšienē, bet arī uz āru – starptautiskajās attiecībās. Valsts un tauta var būt mūžīga, tikai rīkojoties nevis pēc izdevīguma principa, bet taisnīgi un atbilstoši tajā pieņemtajām vērtībām.

Filozofiskajai diskusijai par kolīziju starp valsts rīcības taisnīgumu un izdevīgumu ir sena vēsture, kas nodarbināja arī seno grieķu un romiešu domātāju prātus. Vieni iestājās par to, ka bez netaisnības nevar veiksmīgi pārvaldīt valsti, savukārt citi uzskatīja, ka valstij nav nekā naidīgāka par netaisnību un valsts ir pārvaldāma un uzturama tikai ar lielu taisnīgumu. Platons un Aristotelis uzskatīja, ka taisnīgums ir visslavējamākais tikums, kas nerodas no mantas, bet no tikuma cilvēkam tiek manta. Tāpēc taisnīgums ir daudz dārgāks par zeltu.

Līdz ar to taisnīguma priekšā jāatkāpjas izdevīgumam, nevis otrādi, jo labums, kas gūts divkosīgi, nav patiess un derīgs.

 

komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Rigaer Zeitung
23. Septembris 2012 / 18:52
0
ATBILDĒT
Iepriekšējā komentārā saitē uz news.lv nez kāpēc pazuda burti \"n\" vārdā \"etnisko\" un \"v\" vārdā \"Maskavas\"
Rigaer Zeitung
23. Septembris 2012 / 18:49
0
ATBILDĒT
Ņemot vērā Latvijas nelielo ietekmi, varētu nepārmest LR pasivitāti starptautiskajā cilvēktiesību aizstāvībā... ja tā darītu vismaz to, kas neprasa ievērojamu naudu un nerada risku zaudēt svarīgos ekonomiskos sakarus:

1) Parādīt piemēru - atturēties no etniskā pārākuma retorikas, skaidri nosodīt brīvprātīgos nacistu palīgus un neslavināt leģionā iesauktos, nekavējoties pildīt ECT un Cilvēktiesību komitejas nolēmumus, ātri pildīt vismaz tās rekomendācijas, kuras paralēli sniedz gan ANO, gan Eiropas Padome, gan EDSO orgāni.

Piemēram, ja Krievijas režīms nespēs saviem pilsoņiem rādīt, kā krievus apspiež Baltijā, tiem būs labāks iespaids par Rietumu tipa demokrātiskām institūcijām un tie nopietnāk uztvers Baltijas valstu izteikto kritiku par cilvēkiesību problēmām Krievijā.

2) Neatbalstīt cilvēktiesību apkarošanu ārzemēs, ko diemžēl dara aizsardzības ministrs attiecībā uz Lietuvu. http://news.lv/BNS/2012/09/07/Pabriks-Polijas-apsudzibas-par-et isko-minoritasu-tiesibu-neieverosanu-Lietuva-salidzina-ar-Maska as-apsudzibam-pret-Latviju
Baraks Osama
18. Septembris 2012 / 11:02
0
ATBILDĒT
Ja pasekojam līdzi pašreizējiem arābu nemieriem, kur vietējie atklāti pasaka: mums nav vajadzīga demokrātija un vārda brīvība, ja tā noved pie mūsu praviešu un islāma izsmiešanas, tad neviļus gribas uzdot jautājumu - vai tiešām nemitīgi jāuzmācas šādām valstīm ar demokrātijas piedāvājumiem? Pārāk droši mēs prezumējam dabisko tiesību universālumu un visu septiņu miljardu cilvēku alkas pēc rietumu cilvēktiesību ideāliem. Gluži kā pulkvedis Stenlija Kubrika filmā par Vjetnamas karu: \"Katram šķībacainajam iekšā noslēpies amerikānis, kam jāpalīdz izlauzties uz āru\"?



Nedomāju arī, ka var vilkt tiešas paralēles ar Baltijas valstu aneksiju, kas tomēr ir mazliet cits gadījums - neatkarīgu valstu prettiesiska iekļaušana sociālistiskas lielvalsts sastāvā ar visām no tā izrietošajām sekām.
visi numura raksti
Evija Novicāne, Zane Kļaviņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Valdes locekļu atbildība par biznesa lēmumiem
6 komentāri
Pēters Limmers
Skaidrojumi. Viedokļi
Vācijas komercreģistra sistēma
Komercreģistra sistēma atslogo tiesisko apgrozību, ļaujot īsākā laikā ar mazākiem spēkiem un mazākiem līdzekļiem iegūt nepieciešamo informāciju. Lai šādu rezultātu varētu sasniegt, komercreģistrā iekļauto ziņu pareizībai ir ...
Lauris Rasnačs
Skaidrojumi. Viedokļi
Sabiedrības prasību celšana pēc mazākuma pieprasījuma
Varētu šķist, ka Komerclikuma norma, kas paredz sabiedrības mazākuma dalībnieku tiesības ierosināt un nepieciešamības gadījumā arī celt prasību, ko autors šī darba turpmākajā tekstā piedāvā dēvēt par "tiesībām iniciēt ...
Aivars Paegle
Skaidrojumi. Viedokļi
Jaunākā administratīvās tiesas prakse saistībā ar Uzņēmumu reģistra kompetenci
Rakstā* tiks aplūkotas galvenās atziņas saistībā ar Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra (turpmāk – Uzņēmumu reģistrs) kompetenci, ko skatījusi administratīvā tiesa pēdējā pusotra gada laikā. Administratīvajai tiesai visās ...
6 komentāri
Alvils Strīķeris
Skaidrojumi. Viedokļi
Lobēšanas atklātības likums: problēma vai risinājums
Ņemot vērā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (turpmāk – Birojs) kompetenci, noteikti kādam radīsies jautājums, vai Birojam lobēšanu reglamentējošā likuma izstrāde uzdota tāpēc, ka lobēšana ir viens no korupcijas ...
AUTORU KATALOGS