ŽURNĀLS Redaktora sleja

20. Novembris 2012 /Nr.47 (746)

Nepareizais radikālisms
2 komentāri
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Atļaušos izteikt huligānisku hipotēzi, ka liela daļa Latvijas sabiedrības locekļu, tajā skaitā valsts un pašvaldību amatpersonas, ir radikāļi. Neapmierinātības un konflikta gadījumā par risinājumu netiek izvēlēts izlīgums, bet gan vēl lielāka savstarpējo attiecību sarežģīšana un pasliktināšana.

Pēdējā laikā šādi gadījumi atkārtojas arvien biežāk. Amatpersonas liedz sekot savam profilam vai neatbild uz jautājumiem sociālajos tīklos, ja jautājuma uzdevējs iepriekš kritiski izteicies par tās rīcību. Rīgas dome, būdama neapmierināta ar Latvijas Pašvaldību savienības panākto vienošanos ar Ministru kabinetu par nākamā gada budžetu, nevis iniciē izmaiņas Latvijas Pašvaldību savienībā un atgriešanos pie problēmjautājuma, bet savu neapmierinātību izrāda ar deklaratīvu izstāšanos no pašas veidotās organizācijas. Rezultātā paliek neatrisinātas ne tikai pamatproblēmas, bet tiek radītas arī jaunas. Šobrīd vairākas augstākās izglītības iestādes ir neapmierinātas ar Izglītības un zinātnes ministrija darbu. Kā risinājums tiek izvēlēta ministra statusa apšaubīšana – demisijas pieprasīšana. Enerģija tiek novirzīta no galvenā – diskusijas par augstākās izglītības satura kvalitāti.

Varētu turpināt uzskaitīt līdzīgus gadījumus. Tos visus saista viena pazīme – personas maldās risinājuma objektā. Konflikts netiek izbeigts un tiek apšaubīts dalībnieku statuss. Tas turpretī būtu iespējams, atrodot konflikta saturisko risinājumu.

Starptautiskajās tiesībās attiecībā uz konfliktu atrisināšanu pastāv viedoklis (kam gan ir arī pretinieki), ka nav tādas valsts un personas, ar ko nevar sarunāties. Arī ar noziedzinieku var sarunāties un censties mainīt viņa nodomus. Tas vismaz dod cerību rast risinājumu. Muļķīgi ir ieņemt negrozāmas pozīcijas vēl pirms sarunām. Tas automātiski nenozīmē vērtību vai ideālu, taisnīguma vai tiesiskuma upurēšanu.

Dalībnieku panāktam izlīgumam ir lielāka demokrātijas un tiesiskuma vērtība nekā viensētas saimnieka uzvedībai un ar varu uzspiestai taisnībai. Ir sarunas - ir rezultāts. Savukārt no spēka pozīcijām rodas tikai jaunas problēmas. Ikvienā konflikta situācijā primāri jāizvirza mērķis, kas ir vērsts uz konsensu.

Šādas, Latvijai raksturīgas "(ne)sadarbības kultūras" apstākļos iecerētā Mediācijas likuma īstenošana būs milzīgs izaicinājums. Konflikta atrisināšana mediācijas procesā nav tikai subsumcijas rezultāts, kas pasaka, kurai pusei ir no tiesību normām izrietoša taisnība. Mediācija no konflikta dalībniekiem prasa arī cilvēcīgas vērtības, augstsirdību. Mediācija var darboties efektīvi, ja tās ideāli kļūst par cilvēku dzīvesveidu.

Mēs dzīvotu citādā valstī, ja sabiedrība un valsts amatpersonas būtu tikpat radikāli visas sabiedrības interešu – demokrātijas un tiesiskuma – sargāšanā.

komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
V
21. Novembris 2012 / 21:00
0
ATBILDĒT
Radikāls pats par sevi nav nekas nedz slikts, nedz labs. Bieži radikālisms ir labāks par sliktu kompromisu. Svarīgākais, par ko cilvēks ir radikāls.
Mikus
20. Novembris 2012 / 09:34
0
ATBILDĒT
Ļoti trāpīgi. Nav noslēpums, ka liela daļa sabiedrības savā galvā dzīvo vēl joprojām Padomju telpā (tiesiskajā, sociālajā), piedāvājot zagli nolinčot uz vietas, nevis saprast, kāpēc viņš zaga un risināt problēmu... Nogāzt katru, kurš apšauba kāda darbību utt...

Mūsu valsts galvenā problēma ir tā, ka paši mēs atļaujamies darīt visādas nejaucības, bet no citiem pieprasām perfektumu.



Te iederas šis citāts no \"Vidējais Latvietis\":

RT @esmuLV: Vidējais latvietis ir liberālis personīgajā visatļautībā, konservatīvs citu tiesībās, nacionālists hokeja mačos un komunists algas dienā.

Manuprāt, perfekts raksturojums!
visi numura raksti
Ilze Bukaldere
Skaidrojumi. Viedokļi
Iepirkuma līgums: noteikumi, grozīšanas iespējas un citi aspekti
Pēc savas būtības līgums ir personu savstarpēja vienošanās par tiesisku attiecību nodibināšanu, pārgrozīšanu vai izbeigšanu. Arī iepirkuma līgums (turpmāk – līgums) nosaka tiesiskās attiecības starp līdzējiem, tomēr ir ...
4 komentāri
Jānis Kārkliņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Kapitāla daļa un tās atsavinājums
Kapitāla daļu pāreja trešajām personām vienmēr ir bijis aktuāls tiesību zinātnes temats, bet it sevišķi pašreiz, kad notiek darbs pie Komerclikuma regulējuma izmaiņām saistībā ar kapitāla daļu pāreju, kuras mērķis cita starpā ...
10 komentāri
Kristīne Līce
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Cilvēktiesību tiesas un Latvijas tiesu mijiedarbība
Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk – ECT) judikatūra ir kļuvusi par neatņemamu Latvijas tiesu darba instrumentu un ir gan tiesību avots, gan ietvars nacionālo tiesību normu interpretācijai. ECT nolēmumi par sūdzībām no Latvijas ...
4 komentāri
Dina Gailīte
Notikums
Vai ir jāgroza Valsts prezidenta pilnvaras un ievēlēšanas kārtība
Konference "Latvijas Valsts prezidenta institūcijas darbības izvērtēšana", kas notika 14. novembrī – dienā, kad pirms 90 gadiem pirmā Latvijas Republikas Saeima ievēlēja pirmo Valsts prezidentu Jāni Čaksti, kļuva par vienu no ...
Arnis Buka
Skaidrojumi. Viedokļi
Latvijas prokurori kā "tiesa" Eiropas Savienības tiesību izpratnē
Eiropas Savienības pamatdokumenta – Līguma par Eiropas Savienības darbību (turpmāk – LESD) – 267. pants paredz īpašu sadarbības procesu starp dalībvalstu tiesām un Eiropas Savienības (turpmāk – ES) Tiesu. No šī panta ...
2 komentāri
AUTORU KATALOGS