ŽURNĀLS Tiesību politika

30. Aprīlis 2013 /Nr.17 (768)

Cilvēktiesību izšķirīgā loma, lemjot par personas izdošanu

Lai gan dažāda līmeņa un statusa nesenās diskusijas par Latvijas pilsoņa izdošanu ārvalstij ir iniciējis notikums ar konkrētu personu – tā dēvēto Imantas hakeri Denisu Čalovski, par ko vēstījām arī iepriekšējā JV, tas nemazina šīs tēmas nozīmību un aktualitāti, vienlaikus atklājot dažādus aspektus, kā izvērtēt šādu situāciju. Viens no tiem – izšķirīgais cilvēktiesību aspekts, ko savā vēstulē Ministru prezidentam pirms pāris nedēļām uzsvēris arī tiesībsargs Juris Jansons. Savukārt Satversmes tiesa pagājušajā nedēļā nolēma ierosināt Ministru kabinetam atlikt lēmuma pieņemšanu jautājumā par D. Čalovska izdošanu Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV).

Kā informē Satversmes tiesa, šā gada 12. aprīlī tā ir saņēmusi D. Čalovska konstitucionālās sūdzības, kurās izteikts arī lūgums apturēt Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas lēmuma izpildi, proti, lūgums apturēt sūdzības iesniedzēja izdošanu ārvalstij – ASV. Sūdzības iesniedzējs norāda, ka šā lēmuma izpilde varot viņam radīt pamattiesību būtisku un neatgriezenisku aizskārumu.

Satversmes tiesa konstatēja, ka, ņemot vērā Satversmē noteiktās pamattiesības, kā arī Latvijas starptautiskās saistības cilvēktiesību jomā, nekavējoties ir jāizlemj minētie lūgumi, pirms Satversmes tiesas kolēģija pieņēmusi lēmumu par lietas ierosināšanu vai atteikšanos ierosināt lietu.

Tādējādi Satversmes tiesa secināja, ka vispārējās jurisdikcijas tiesas nolēmuma izpilde jāaptur vienīgi tad, ja nav citu tiesisku līdzekļu, lai gādātu par Satversmes tiesas nolēmuma efektīvu izpildi vai novērstu iespējamu būtisku kaitējumu pieteikuma iesniedzēja pamattiesībām. Satversmes tiesas process izmantojams tādējādi, lai pēc iespējas mazāk iejauktos jautājumos, par kuriem ir lēmusi vispārējās jurisdikcijas tiesa.

Vienlaikus personai ir tiesības vērsties Satversmes tiesā savu pamattiesību aizskāruma gadījumā. Tas savukārt nozīmē, ka līdz brīdim, kamēr Satversmes tiesa izvērtē pamatotību konstitucionālajai tiesvedībai, personai ir jānodrošina tāds pamattiesību apjoms, kāds pieteikuma iesniegšanas brīdī izriet no Satversmes. Šajā gadījumā Ministru kabinetam vēl ir jāpieņem lēmums jautājumā par D.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Rasma Zvejniece
Juristu likteņi
Vladimirs Bukovskis – Latvijas civilprocesa klasiķis  
Katras valsts tiesām ir sava seja, kas tikai daļēji atspoguļojas tiesu iekārtas likumos un tiesu spriedumos. Tā ir tiesu garīgā seja, ko veido tie, kuri pilda tiesneša amatu šajās tiesās. Starpkaru posma Latvijas Senāta (1918–1940) ...
Vladimirs Bukovskis
Domu mantojums
Par pierādīšanu civilprocesā
2 komentāri
Inese Tenberga
Skaidrojumi. Viedokļi
Par tiesību ekonomiskās analīzes metodes piemērošanas iespējām strīdu izskatīšanā
Raksta ideja autorei radās, Sanktpēterburgas Valsts universitātes Juridiskās fakultātes aspirantūras studiju programmas ietvaros izlasot vairākas publikācijas šobrīd vienā no populārākajiem izdevumiem ekonomikas un tiesību jomā "The ...
Erlens Kalniņš
Domu mantojums
Par pierādīšanas pienākuma iztirzājumu Vladimira Bukovska "Civīlprocesa mācības grāmatā"
2 komentāri
Jānis Baumanis
Skaidrojumi. Viedokļi
Prettiesiskās labumu došanas kaitīgums

Līdz ar Krimināllikuma grozījumiem, kas stājās spēkā 2013. gada 1. aprīlī, Latvijā tiek kriminalizēts vēl viens uzpirkšanas veids – prettiesiskā labumu došana.

AUTORU KATALOGS