Administratīvā procesa likuma 184. pants paredz pieteikuma priekšmetus jeb prasījumus, par kuriem var iesniegt pieteikumu administratīvajā tiesā. Tostarp tiesā var iesniegt pieteikumu par administratīvo aktu. Taču pieteikuma priekšmets nav pats administratīvais akts kā tāds. Tiesai izsakāms prasījums par noteikta veida tiesisku seku radīšanu.
Ja persona vēlas, lai iestāde papildina personas tiesību apjomu (piemēram, izdod būvatļauju), tad pieteikuma priekšmets ir (labvēlīga) administratīvā akta izdošana. Ja persona vēlas, lai tiktu atcelts iestādes jau izdots personas tiesību apjomu izmainošs administratīvais akts (piemēram, lēmums par nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanu), tad pieteikuma priekšmets ir (nelabvēlīga) administratīvā akta atcelšana. Ja persona vēlas, lai iestādes noteiktās tiesiskās sekas tiktu grozītas (piemēram, ja iestāde nekustamā īpašuma nodokli aprēķinājusi pēc likmes 1,5 procenti no kadastrālās vērtības, bet persona vēlas, lai tas tiktu aprēķināts pēc 0,2 procentu likmes), tad pieteikuma priekšmets ir administratīvā akta grozīšana.1 Ja starp personu un iestādi ir strīds par to, vai kāds administratīvais akts ir spēkā, tad pieteikuma priekšmets ir administratīvā akta atzīšana par spēkā esošu, spēkā neesošu vai spēku zaudējušu.
Savukārt, ja persona prasa pārbaudīt, vai ir bijis tiesisks spēku zaudējis administratīvais akts, tad pieteikuma priekšmets ir administratīvā akta atzīšana par prettiesisku.
Pieteikuma priekšmets par administratīvā akta atzīšanu par prettiesisku citu pieteikuma priekšmetu vidū ir īpašs ar to, ka tas ir vērsts uz pagātnes apstākļu pārbaudi. Pēc tam, kad administratīvais akts ir zaudējis spēku, tas vairs neietekmē personas tiesisko stāvokli (tagadnē). Tā ir atšķirība no pieteikuma par administratīvā akta atcelšanu, kas ir vērsts uz tagadnē pastāvoša tiesību aizskāruma novēršanu. Tāpat, iesniedzot pieteikumu par administratīvā akta atzīšanu par prettiesisku, persona nelūdz izdarīt tās tiesību apjoma izmaiņas (nākotnē). Tas nošķir šo prasījumu no pieteikuma priekšmeta par administratīvā akta izdošanu.
Pieteikumu par administratīvā akta atzīšanu par prettiesisku iesniedz, lai panāktu tiesas konstatējumu, ka spēku zaudējušais – tiesisko situāciju vairs neietekmējošais – administratīvais akts nav bijis tiesisks. Vienlaikus jāņem vērā, ka šāds konstatējums nevar būt pašmērķīgs. Tas ir tikai solis jeb priekšnoteikums, lai sasniegtu tālāku mērķi, tipiski – saņemtu atlīdzinājumu vai nodrošinātos, ka neatkārtojas līdzīgi gadījumi.
Gadījumos, kuros pārsūdzētais administratīvais akts vairs nav spēkā, tā pārsūdzēšana nav beznosacījuma. Ja persona prasa pārtraukt pastāvošu tās tiesību ierobežojumu (atcelt spēkā esošu administratīvo aktu) vai piešķirt tai jaunas tiesības (izdot administratīvo aktu), personas interese izmainīt esošo tiesisko situāciju ir acīmredzama.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes