ŽURNĀLS Numura tēma

9. Jūlijs 2013 /Nr.27/28 (778/779)

Nepieciešamība iekļaut akciju opciju regulējumu Komerclikumā
LL.M.
Jana Orlova
"PricewaterhouseCoopers SIA" vecākā juriste 

Šā raksta mērķis ir noskaidrot, vai ir nepieciešami grozījumi Komerclikumā, lai arī Latvijā kapitālsabiedrības sāktu biežāk izmantot darbinieku akciju opcijas kā savu darbinieku motivācijas veicināšanas instrumentu.

I. Ievads

Mūsdienu pasaulē, kur viss notiek strauji un globāli, pārmaiņas piedzīvo arī darbinieku atalgojuma piedāvājumu komplekti. Darbinieka atalgojums vairs nav tikai fiksēta darba alga un mainīgais elements, kas parasti ir atkarīgs no darbinieka konkrētajiem darba rezultātiem un tiek apzīmēts ar jēdzienu "prēmija". Citur pasaulē jau ilgāku laiku darbinieku motivācijas sistēmā ir iekļautas darbinieku akciju opcijas.

Pēdējo normatīvo aktu grozījumu dēļ Latvijā ir ieviesta labvēlīga nodokļu sistēma tieši darbinieku akciju opcijām. Tādēļ paredzams, ka arī šeit darbinieku akciju opcijas var kļūt par biežāku parādību, izstrādājot darbinieku atlīdzības politiku un motivācijas instrumentus.

Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 9. panta pirmās daļas 43. punkts kā ar nodokli neapliekamo ienākumu veidu nosaka ienākumu no akciju pirkuma tiesību īstenošanas, ja akciju pirkuma tiesības piešķirtas atbilstoši akciju pirkuma tiesību īstenošanas plānam. Plānam jāparedz vismaz trīs gadu minimālais turēšanas periods, un darbiniekam ir jābūt saistītam ar sabiedrību darba tiesiskajās attiecībās.

Juristu un nodokļu speciālistu aprindās ir dzirdēts uzskats: lai gan nodokļu sistēma attiecībā uz darbinieku akciju opcijām ir modernizēta, tomēr, iespējams, papildu regulējums vai izmaiņas ir nepieciešamas arī Komerclikumā.

Šā raksta mērķis ir noskaidrot, vai ir nepieciešami grozījumi Komerclikumā, lai arī Latvijā kapitālsabiedrības sāktu biežāk izmantot darbinieku akciju opcijas kā savu darbinieku motivācijas veicināšanas instrumentu.

Turpmākās nodaļās tiks pievērsta uzmanība tam, kas ir darbinieku akciju opcija, kādam nolūkam to lieto, kā tiek izstrādāts akciju opciju piešķiršanas plāns un kā šis plāns varētu tikt izpildīts saskaņā ar šobrīd spēkā esošo Komerclikuma redakciju.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Numura tēma
Komerclikuma aktuālo – antireiderisma grozījumu būtība
Pagājušās nedēļas pirmdienā, 1. jūlijā, stājās spēkā apjomīgi grozījumi Komerclikumā, kas tika jo īpaši gaidīti, cerot, ka ar to palīdzību izdosies risināt tā sauktā reiderisma problēmu Latvijā. Tādējādi Komerclikums ir ...
3 komentāri
Aldis Alliks
Numura tēma
Korporatīvā plīvura pacelšanas krimināltiesiskie aspekti
Šajā rakstā tiks apskatīta krimināltiesiskā atbildība, kāda varētu būt panākama Latvijā lietās par noziedzīgiem nodarījumiem komercdarbībā – Komerclikuma 1. panta pirmās un otrās daļas izpratnē, pielietojot no anglosakšu ...
3 komentāri
Evija Novicāne
Numura tēma
Dalībnieka atbildība par kapitālsabiedrības novešanu līdz maksātnespējai
Šā raksta jeb pētījuma mērķis ir iztirzāt jautājumu par kapitālsabiedrības dalībnieku civiltiesisko atbildību gadījumos, ja kapitālsabiedrība ir novesta līdz maksātnespējai, īpašu uzmanību pievēršot šādas atbildības ...
Aigars Strupišs
Viedoklis
Valsts, nespējot cīnīties ar blēžiem, ierobežo visus uzņēmējus
22 komentāri
Indra Aužele
Numura tēma
Dalībnieku reģistra nodalījums, tā noformēšana un iesniegšana Uzņēmumu reģistrā

Līdz ar grozījumiem Komerclikumā, kas stājās spēkā 2013. gada 1. jūlijā, būtiski tiek mainīta izpratne par dalībnieku reģistru, tā noformēšanu, parakstīšanu un iesniegšanu Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā.

4 komentāri
AUTORU KATALOGS