Nule tika atzīmēta Satversmes 99. dzimšanas diena. Kā viss šajos laikos – pandēmijas ēnā. Taču šis "Jurista Vārda" tematiskais laidiens ir veltījums nevis pandēmijai, bet Satversmē nostiprinātajiem valsts pamatiem – demokrātijai un tiesiskumam, kas šodienas situācijā ir īpaši paturami prātā kā standarts, ar ko samērot lēmumu pieņēmēju un tiesību piemērotāju rīcību.
Jebkura krīzes situācija liek rīkoties ātri, izlēmīgi, radikāli. Tādēļ iemeslu neapmierinātībai šodien var būt daudz: lēmumu straujā mainība, nereti nepietiekamais lēmumu pamatojums, dialogs ar dažādām interešu grupām un lēmumu izskaidrošana sabiedrībai, vāja sabiedrības tiesiskā apziņa un atskārsme, ka to izmanto juristi, kuru darba kvalitāte ne vienmēr ir pietiekami augsta, bet dažkārt – pat diletantiska.
Ar šādiem izaicinājumiem saskaras ne tikai Latvija, bet arī citas valstis. Vēl jo vairāk – mūs sasniedz informācija par sabiedrības neizpratni vai protestiem tieši demokrātijās. Tas liek aizdomāties par to, ka izaicinājumi un iziešana ārpus komforta zonas pieder pie demokrātijas. Bez tam pandēmija ir radījusi jaunu realitāti, taču tā nav radījusi ar jurisprudenci saistītas problēmas, kuru mums nav bijis jau agrāk.
Tādēļ šis izdevums apvieno lēmumu sagatavotāju un tiesību piemērotāju viedokļus par aspektiem, kas ir aktualizējušies un par kuriem nācies īpaši aizdomāties pandēmijas kontekstā. Zema tiesiskā apziņa un tiesību nihilisms, ko nereti palīdz uzturēt arī informatīvā telpa, nevēlēšanās uzņemties atbildību par savu dzīvi vai savu darba rezultātu, resoriska vai, gluži otrādi, pārāk radoša pieeja juridisku jautājumu risināšanā, rīcības gaidīšana no citiem, savu interešu prioritizēšana iepretim citām – šādas parādības atpazīs ikviens Latvijas tiesībnieks arī gluži ikdienišķās situācijās.
Tiesību norma pati par sevi nerisina problēmu, nerada ienākumus, nemazina pandēmiju. To dara cilvēki, kas veido likumu un tam seko. Nevienam no mums nav pieredzes, kā vispareizāk jārīkojas globālās pandēmijas apstākļos. Tā ir mācīšanās darot. Taču tā ir iespēja paraudzīties uz situāciju no plašākas perspektīvas viedokļa, atzīt, secināt un sadarbojoties izlabot. Kopīgs apzināts darbs šai virzienā būtu lieliska dāvana Satversmes 100. jubilejā, ko svinēsim pēc gada.