Jo spēcīgāki neatkarīgie mediji, jo lielāks caurspīdīgums, jo informētāka sabiedrība, jo kvalitatīvāka valsts pārvaldība, jo lielāka sabiedrības uzticība demokrātijai – šī vienkāršā formula, ko vienkāršoti mēdz apzīmēt kā "blēžu padzīšanu",1 ir apstiprināta daudzos pētījumos. Reducējot formulu līdz mūs interesējošajai tēmai, proti, tiesiskumam, korupcijas atmaskošana, tiesu prakses atspoguļojums un kriminālziņas ir būtiski elementi "nozieguma un soda" realitātes konstruēšanā, kas veido sabiedrības uztveri par tiesiskumu un ietekmē sabiedrības uzticības līmeni likuma varai. Šajā rakstā sīkāk aplūkošu ikdienā patērēto saturu par noziegumu un sodu un tā ietekmi uz sabiedrības priekšstatu par tiesiskumu.
Ceturtās varas stadijas
Analīzi par dažādu tekstu un tēlu ietekmi uz tiesiskuma uztveri sabiedrībā varētu sākt no dažādiem rakursiem. Piemēram, no tautas pasakām, kurās ļaunie tēli saņem pelnītu, bieži diezgan izsmalcinātu sodu, vai no mācītāju sprediķiem, kuros taisnā tiesa kalpo par iedvesmas avotu un pamudinājumu, kā dzīvot labu dzīvi. Tā var būt arī detektīvu literatūra, kurā uzrunājoši, kolorīti tēli realitātei minimāli pietuvinātos apstākļos atmasko noziedzniekus, vai arī tās var būt karikatūras par korumpētiem politiķiem un populāras ziņģes par romantizētiem laupītājiem. Taču Latvijas šodienas kontekstam vispiemērotākais atskaites punkts būtu brīvās preses atdzimšana vēlīnajā padomju un agrīnajā postpadomju periodā.
Pastāv empīriski atzīta2 pozitīva korelācija starp brīvās preses attīstību un demokratizācijas procesu sabiedrībā, kura būtiska sastāvdaļa ir tiesiskums un sabiedrības uzticība likuma varai. Sākotnējā mediju brīvības attīstības stadijā, kad autoritāra režīma kontrole sāk zaudēt spēku, paveras iespēja nodibināt jaunus, ārpus varas ietekmes esošus medijus (Latvijas gadījumā, piemēram, laikraksts "Atmoda" un vēlāk laikraksts "Diena").
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes