ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

16. Februāris 2021 /Nr.7 (1169)

Kā sadziedēt plaisu starp brīvību un atbildību
14 komentāri
Mg. iur.
Guna Japiņa
Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktore 
Dr. sc. soc., Mg. phil.
Vents Sīlis
RSU asociētais profesors, Centrālās medicīnas ētikas komitejas priekšsēdētājs 

Līdz ar katras nākamās sabiedriskās aptaujas rezultātu publiskošanu ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja ieraudzīt, cik Latvijā atkal "viss ir slikti". Vienlaikus Latvijas politologu, sociologu, juristu aprindās regulāri un neatslābstoši tikuši diskutēti jautājumi par tiesiskuma atjaunošanu un nostiprināšanu Latvijā. Cilvēktiesības ir nostiprinātas Satversmē, Satversmes tiesa ir atpazīstams sabiedriskās domas veidotājs. Taču neuzticēšanās valstij, tiem, kas "pie varas", un viņu lēmumiem nevilšus ir kļuvusi par normu.

Tādēļ indivīda problēmu risināšanai tiek meklēti alternatīvi risinājumi un labākajā gadījumā naivi, bet sliktākajā – manipulatīvi saukts pēc "sabiedrības atbalsta", piesaukti cilvēktiesību aizskārumi vai draudēts ar "sūdzēšanos žurnālistiem". Vienlaikus pie varas esošie, balstoties uz ikdienā pieredzēto, rīko informatīvas kampaņas, aicinot neapdzīt priekšā braucošo transportlīdzekli, iekams šoferis nav pārliecinājies, ka pa pretējo joslu netuvojas cita automašīna; nerakstīt īsziņas, braucot pie stūres; nebraukt dzērumā; apdrošināt veselību pirms došanās uz ārvalstīm un, visbeidzot, nešķērsot dzelzceļa sliedes, iekams nav gūta pārliecība, ka netuvojas vilciens.

Papildus šiem paradoksiem, kas liek aizdomāties par Latvijas sabiedrības destruktīvajām tendencēm, nu jau gandrīz vesels gads aizvadīts ar jaunu izaicinājumu. Atšķirībā no jau zināmajām finanšu krīzēm pandēmija sabiedrību gan Latvijā, gan citviet ir nostādījusi neērtāku izvēļu priekšā. Tā saasinājusi jautājumu par sabiedrības morāli, varas leģitimitāti un spēju solidarizēties jeb, citiem vārdiem, jautājumu par sabiedriskā līguma noteikumiem.

 

Brīvība un morāle

Pirms pusotra vai diviem gadiem būtu bijis grūti iedomāties Latvijā publisku diskusiju par to, vai indivīdam ir jāievēro likums, kuram viņš nepiekrīt.1 Gan pandēmijas apstākļi, gan atsevišķi sabiedrībā plaši apspriesti gadījumi par valsts šķietamo neieinteresētību indivīda tiesību aizsardzībā ir izgaismojuši nepamanītas vai novārtā atstātas plaisas indivīda un valsts attiecībās, bet jo sevišķi – indivīdu izpratnē pašiem par savu brīvību.

Indivīdu egocentrisms un savas taisnības atzīšana par labāku, "jo tā ir mana taisnība," ir demokrātijas un patērēšanas kultūras blakne.2 Taču šis fenomenu kopums un blīvums aicina paraudzīties uz norisēm, izejot ārpus vienas noteiktas disciplīnas. Gan likuma radītāju, gan tā piemērotāju ar plašām un tālejošam sekām tieši ietekmē arī globālās norises, un nesenu starptautisku notikumu kontekstā Latvijai ir aktuāli piemēri, kuriem nesekot.

Šī raksta ietvaros uzskatīsim, ka valstiska sabiedrība ir "sadarbošanās projekts", kura rezultātā visiem sabiedrības locekļiem tiek kāds labums – pievienotā vērtība,3 un šis pasākums apvieno daudzveidīgus viedokļus. Kopš brīvības, brālības un vienlīdzības atzīšanas par indivīdu kopības pamatu esam nonākuši pie stabilas un tādēļ detaļās droši interpretējamas cilvēka tiesību un pamatbrīvību izpratnes, bet līdz ar to pie nesalīdzināmi lielākas kopīgā labuma satura un viedokļu daudzveidības.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (14)
14 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
A.S.
16. Februāris 2021 / 18:54
1
ATBILDĒT
Manuprāt, ir kļūdaini traktēt leģitimitāti caur pūļa mirkļa iegribām un emocijām. Leģitimitāti nosaka tiesiski ievēlēta un izveidota demokrātiskā sistēma, kura periodiski nomaināma tajā pašā vēlēšanu ceļā. Izņēmums - pēc Radbruha formulas ĀRKĀRTAS gadījumā nevis pēc mirkļa iegribas.

Diemžēl šo principu ir nopietni degradējusi lielvalstu divkosība, organizējot mazākuma apvērsumus citās valstīs. Piedodiet, taču princips "he's a son of a bitch, but he's our son of a bitch" ir totāla liekulība, kurai ar morāli nav nekā kopīga.
Fakts > A.S.
17. Februāris 2021 / 15:09
3
ATBILDĒT
Latvijas gadījumā to vēl vairo totāla neapmierinātība ar faktiski tiesisko vēlēšanu sistēmu, kura tomēr pilnībā neļauj vēlētājam paust savu gribu, bet pēdējās desmitgadēs piedāvā izvēlēties "mazāko ļaunumu".
konkrētus faktus, lūdzu > Fakts
18. Februāris 2021 / 09:39
2
ATBILDĒT
Paskaidro, pirmkārt, konkrēti ar ko tieši Latvijas tiesisko vēlēšanu sistēma atšķiras no "labākām" tiesisko vēlēšanu sistēmām; kā tā neļauj vēlētājam paust savu gribu un, otrkārt, ko Tu esi darījis lietas labā?
Fakts > konkrētus faktus, lūdzu
19. Februāris 2021 / 20:38
0
ATBILDĒT
Neteicu, ka Latvijā ir labāka vai sliktāka sistēma. Latvija - atšķirībā no "lielajām demokrātijām" - ir ļoti maza valsts, un demokrātisko vēlēšanu sistēma tajā darbojas tikai 30 gadus: reālas partijas NAV izveidojušas, bet man vēlēt ir jāiet pēc iedibinātās sistēmas. Varbūt tieši Latvijai vajag radīt unikālu sistēmu, lai vēlētāji ar tīru sirdsapziņu var izteikt savu gribu?!? Ko pats esmu darījis??? Esmu apzinīgi piedalījies VISĀS vēlēšanās, bet ar katru reizi ar mazāku pārliecību par savu izvēli. Nejūtu sevī nekādu tieksmi vai spējas būt politikā, bet ļoti mīlu Latviju un vēlu tai visu labāko!
Vai plaisa ir reāla vai liberālisma izauklēta?
16. Februāris 2021 / 11:20
11
ATBILDĒT
Izlasot rakstu, jāteic, ka ļoti daudzām atziņām nekādi nevaru piekrist:
1. Nevietā ir pārmetums latviešu tautai par empātijas trūkumu un ne pārāk atbildīgo attieksmi. Te nāk prātā psihlologu atziņa, ka citos mēs varam ieraudzīt tikai to, kas ir mūsos pašos... Es mūsu tautu redzu kā ļoti empātisku un viedu. Un Covid ierobežojumus tauta neakceptē tikai un vienīgi tādēļ, ka ar sesto prātu jūt, ka fakti neiet kopā (piemēram, kā var būt, ka masku valkāšana ir pilnībā izskaudusi gripu, bet nekādi nepalīdz Covid; kādēļ ir tāda cenzūra; kādēļ ierobežojumi nav pamatoti ar zinātniskos pētījumos balstītiem argumentiem). Tauta ir vieda un to nevar tik veigli apmuļkot, lai kādi propogandas "palagi" tiktu skandināti.
2. Luters savulaik norādīja, ka amorāls likums nav jāpilda. Pilnībā pievienojos. Un šķiet tik īpatnēji, ka tik aktīvi tiek sludināts tautas pienākums ievērot likumu, lai kāds tas arī būtu. Bet, ja lūkojamies juridiski - vairums ierobežojumu pat nav noteikti ar likumu, bet ar MK rīkojumu,
3. Savdabīgs secinājums autoriem - tiesiska valsts ir liberālisma auklējums. Nu nav liekama vienādības zīme starp šiem diviem konceptiem. Es teiktu, ka tiesiskai valstij ir daudz vairāk kopīga ar kosnevatīvisma vērtībām, kā ar liberālisma idealoģiju,
4. Un šobrīd, kā vēl nekad mēs redzam, ka tieši liberālisms ir vislielākais šķēlējs un dažādu grupu polarizators. Palūkojaties uz ASV, cik sašķelta tur ir sabiedrība. Palūkojaties uz Latviju, cik aktīvi tiek mēģināts sarīdīt latviešus un krievus. Kur tad ir tā vienotība?
Kādu es redzu risinājumu - šajā ziņā piekrītu, ka ir jātuvina tauta vienotības apziņai, apziņai, ka viss ir viens. Taču tas nav darāms caur liberālismu, tas ir darāms caur tautas garīgo atmodu. Piemēram, būtu bijis jauki šajā JV lasīt rakstu no kāda garīgā līdera, piemēram, Jura Rubeņa.
Max Headroom > Vai plaisa ir reāla vai liberālisma izauklēta?
20. Februāris 2021 / 13:38
2
ATBILDĒT
Nuuu... es gan teiktu, ka mūsu tautai tā empātija ir stipri selektīva. Ja Tibetas vai Ukrainas cilvēkiem esam gatavi just līdzi, jo saredzam paralēles ar savu vēsturi, tad sabiedrības vairākuma empātija attiecībā uz bēgļiem/migrantiem vai LGBT dažādu iemeslu dēļ ir krietni zemākā, bet aizdomīgums un norobežošanās - augstākā pakāpē nekā rietumvalstīs.
A.S. > Vai plaisa ir reāla vai liberālisma izauklēta?
16. Februāris 2021 / 18:45
0
ATBILDĒT
Piekrītu gandrīz visam, izņemot "amorāla likuma neievērošanai". Kas būs, ja tagad katrs sāks vērtēt pēc sava mēra - ir vai nav likums "amorāls". Ja tā, uzreiz varam izmest likumus miskastē. Protams, ir absolūti ārkārtas gadījumi, uz kuriem, piem., tiek balstīta "Radbruha formula", bet tie ir tiešām ārkārtējis gadījumi nevis mietpilsoņa vērtējums "patīk/nepatīk".
enerģijas trūkums > Vai plaisa ir reāla vai liberālisma izauklēta?
16. Februāris 2021 / 12:47
5
ATBILDĒT
Es reāli sāku nogurt no visa šī postpatiesības jukuma, reliģijas mānijas un zealotkonservatīvisma vētras; sajūta ir, ka cilvēkam palicis pārāk labi un jāsāk regresēt. Saprotams, ka feisbukā, twiterī un delfos ar to vajag rēķināties, bet nu vairs pat Jurista Vārdā nevar ielūkoties bez saskriešanās ar folijcepurniekiem.

1. Nedaudz smieklīgi paslavēji sevi kā empātisku un viedu, bet nu objektīvi ikdienas problēmas mūsu valstī (korupcija, aplokšņu algas, draņķīgi skolnieku rezultāti valsts eksāmenos, alimentu problēmas, u.c.) vērtējot, nerodas sajūta par plaši izplatītu vieduma klātbūtni tajā.
Attiecībā uz pārējo; retorisks jautājus - vai varētu būt tā, ka maskas ir efektīvas, bet, ņemot vērā to, ka cilvēki nevalkā maskas visu laiku, transmisija notiek maskas nevalkājot, jo tas draņķis ir tik sasodīti lipīgs, salīdzinot ar gripu? Savukārt "cenzūras" jautājums ir piņķerīgs, jo mūsdienās ar soctīklu palīdzību ir grūti kontrolēt uzticamas informācijas apriti un mazināt populisma propagandu, kas nebalstās uz faktiem, bet gan emocijām un manipulāciju. Ņemot vērā iepriekšminēto "vieduma trūkumu", ir samērā riskanti ļaut pilnīgi brīvu melu apriti, jo nereti cilvēki nav spējīgi izfiltrēt to, kas ir meli un nav, kā rezultātā rodas komentāri, kā šis virs manis.

2. Likums pamatā būtu jāievēro, citādi kāda runa var būt par tiesisku valsti, kas spēj nodrošināt kārtību tajā. Atkal - tā ir trula populisma atziņa pielīdzināt "aklu sekošanu" pandēmijas ierobežojumiem kā līdzvērtīgi amorālu "aklai sekošanai", piemēram, pakļāvībai otrā pasaules kara nacistiskās Vācijas doktrīnai un varai, kas izpaudās kā necilvēcīgu pavēļu izpildīšana, nonāvējot masveidā cilvēkus, gan caur kara noziegumiem, gan genocīdu.

Starp citu, ja "lūkojamies juridiski", tad MK rīkojums ir likumiski noregulēts koncepts, fiksēts normatīvajos aktos, un tas nav nekas jauns un tikko izgudrots. Iesaku ielūkoties likuma "Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli" 4.panta pirmo daļu, 5.panta pirmo daļu; ir arī citi likumi, kas tiešā veidā piešķir Ministru kabinetam zināmas tiesības šajos jautājumos, tur mājasdarbu vari veikt pats/pati.
4. Ja Tu domā, ka ASV lielākais šķēlējs ir liberālisms, tad Tu neesi pievērsis uzmanību tam katlam, jo tajā receptē ietilpst Eiropai nekādā veidā nepielīdzināma socioekonomiskā nevienlīdzība, rasu naida problēmas, finansiālās nedrošības sajūtas, kosmisku parādu jūgs, nepieejamas nekustamo īpašumu cenas, noziedzība un vardarbība kopumā, kā arī vismaz desmit citas sastāvdaļas. Bet vienalga par to, mums te ir ASV antropoloģiskais eksperts, kas māk teikt, ka pie visa vainīgi "liberāļi".
A.S. > enerģijas trūkums
16. Februāris 2021 / 18:49
6
ATBILDĒT
Cilvēkam, kurš pretendē uz intelekta izrādīšanu, jāsaprot, ka oponenta nozākāšana par "folijcepurniekiem" t.tml. ad hominem paņēmieni par intelektu neliecina. Gluži otrādi.

Runājot par ASV - protams, tur ir visas mnētās sociālās problēmas. Bet nevar noliegt, ka lielu daļu problēmu tur rada neoliberālisma ideoloģija, kura jau sāk robežties ar liberālfašismu - vārda brīvības ierobežošana, izrēķināšanās ar oponentiem, "cancel culture" utt.
Max Headroom > A.S.
17. Februāris 2021 / 18:15
0
ATBILDĒT
"Cancel culture" ir tikai simptoms. Slimība ir arvien pieaugošā neiecietība pret atšķirīgu viedokļu un pasaules redzējuma līdzāspastāvēšanu. Manuprāt, te pirmkārt un galvenokārt ir vainojams tradicionālo mediju noriets un sociālo tīklu nākšana to vietā. Šobrīd vairs nav šaubu, ka sabiedrībā veidojas "burbuļi" kā paralēlas realitātes, kas savstarpēji nesaskaras. Jo lielāka daļa mūsu saziņas pārceļas tiešsaistē, jo lielākā mērā tiekam ierauti nezināmos un varbūt pat cilvēkam vairs nesaprotamos ziņu algoritmos, kuru mainīgo vidū "patiesībai" un "kvalitātei" ir daudz zemāka prioritāte par tādām lietām kā "skatījumu skaitu" un "ienesīgumu reklāmdevējiem". Cik gan vilinoši elektroniskajā vidē liekas noklikšķināt "block" pogu pie visa, kam nepiekrītu, un visiem, kuri tīšām vai neapzināti pateikuši kaut ko man nepieņemamu. Tikai šādā veidā mēs algoritma acīs izolējam sevi un šo otru personu ne tikai vienu no otra, bet, ļoti ticams (patiesību zina vai nojauš tikai sociālo tīklu veidotāji), arī no mūsu abu pasaules redzējuma, gaumes un interesēm. Saliekam šo ainu kopā ar relatīvi straujām sociālo normu izmaiņām (piemēram, rasu vai LGBT jautājumos) un iegūstam katastrofas recepti - neizbēgamu sabiedrības noslāņošanos daudzos jautājumos vienlaicīgi, politizējot šos jautājumus un pasakot priekšā vienas vai otras puses "pareizās" atbildes.

Sociālo tīklu laikmets ir mīmu (meme culture) un emociju, nevis garu diskusiju ("lol, TLDR") laikmets. Tagad vairs nepateikšu, kur to redzēju, bet atmiņā palikusi kāda karikatūra no deviņdesmitajiem gadiem, kurā galvenais varonis sēdēja klubkrēslā pie televizora un skatījās trīs sekundes ilgus raidījumus tiem, kam patīk "sērfot" pa kanāliem, bet to darīt traucē slinkums nospiest pults pogas. Šķiet, ka tālaika joks nu ir mūsdienu realitāte. Pēc pases datiem vēl ilgi nebūšu večuks, bet atzīšos, ka jau tagad kļūst grūti iztēloties, kāda uztvere piemīt tiem jauniešiem, kuru izpratnē izklaide ir nemitīga dažas sekundes garu tiktok klipiņu vērošana, lai redzētu nemākulīgu dejošanu, cilvēku āzēšanu vai citas amatieru video dīvainības.
K. > Max Headroom
5. Marts 2021 / 09:36
0
ATBILDĒT
"[..] neizbēgamu sabiedrības noslāņošanos daudzos jautājumos vienlaicīgi, politizējot šos jautājumus un pasakot priekšā vienas vai otras puses "pareizās" atbildes."

? Vai tad sabiedrība nebija noslāņojusies arī pirms sociālajiem medijiem? Drīzāk tagad vienā vai citā veidā priviliģētas sabiedrības grupas ir spiestas saskarties ar savu patiesu dabu - to, ka līdzcilvēki tikuši marginalizēti un stigmatizēti te pat zem "diskusijai gatavās" sabiedrības degungala. Sabiedrība jau iepriekš dzīvoja butbuļos, taču iepriekš liela daļa (nemarginalizēto) cilvēku neredzēja citu cilvēku burbuļus, lai varētu apzināties, ka paši dzīvo savā burbulī.
A.S. > Max Headroom
17. Februāris 2021 / 19:23
1
ATBILDĒT
Piekrītu par soctīklu pienesumu sabiedrības debiizācijā, taču grūti pateikt, vai tie ir cēloņi vai tikai veicinoši faktori. Man sāk kļūt bail no viena - ka tik neizrādās taisnība tām teorijām, ka cilvēki, ilgus gadus dzīvojot mierā, degradējas, un tad ir vajadzīgs satricinājums - karš u.tml., lai viņi apjēgtu miera nozīmi.
Jau esam kara stavoklī > A.S.
18. Februāris 2021 / 15:48
2
ATBILDĒT
Mūsdienās karš vairs nav nepieciešams, pietiek ar nekaunīgu propogandu un cenzūru, kuras rezultātā ir viegli atņemt cilvēkiem pamattiesības. To uzturot pietiekami ilgu laiku, rezultāts īpaši neatpaliek no reāla kara šausmām, vismaz ekonomiskā nozīmē noteikti. Ne velti pagājušā gada martā Merkele runāja, ka esam 3.pasaules kara stāvoklī. Un interesanta šajā aspektā bija Krievijas prezidenta runa Davosas forumā pirms dažām nedēļām. Kā jau patriotiskam latvietim, man ir ļoti rezervēta nostāja pret Putinu, taču viņa Davosas runa patīkami pārsteidza.
Vainīgo meklēšana nepalīdz > enerģijas trūkums
16. Februāris 2021 / 14:30
4
ATBILDĒT
Bet, lasot Jūsu komentāru, ir saprotams, kādēļ tas titulēts kā enerģijas trūkums. Nav objektīvas patiesības, ir tikai viedoklis, kas balstās katrā konkrētā cilvēka uztverē. Un ar uztveri mūsdienās tiek daudz manipulēts. Tik ļoti manipulēts, ka daudzi izsmēluši savus spēkus un pazaudējuši savu dzīves noteicēja ceļu un dzīves saldo garšu. Katras dienas beigās tikai vienam ir nozīme - cik priecīgs un laimīgs esmu bijis, vadot šo dienu. Bet laime, kā zināms, nāk no iekšām... nevis no liberālisma, demokrātijas vai likumā balstīta MK rīkojuma.
visi numura raksti
Dina Gailīte
Intervija
Spriedze starp Satversmes tiesu un likumdevēju ir neizbēgama
Šogad decembrī Satversmes tiesa svinēs 25 gadu jubileju. Kopš pirmsākumiem tā bijusi viens no Latvijas tiesiskās sistēmas transformācijas un attīstības dzinuļiem, tai skaitā, izmantojot tiesību piemērošanas metodes, kas postpadomju ...
Kristīne Līce
Skaidrojumi. Viedokļi
Cilvēktiesības nav egocentrisms, valsts nav Laimes lācis
Pirms kāda laika populāra bija anekdote par vīru, kurš izmisīgi lūdzis Dievu, lai ļauj tam laimēt lielu naudu loterijā. Vīrs lūdzies vienu dienu, otru dienu, bet naudas nav. Arī pēc nedēļas nav. Vīrs jau dusmīgs, pārmet Dievam, ka ...
1 komentāri
Laila Medina
Skaidrojumi. Viedokļi
Covid-19 ierobežošana demokrātijas apstākļos
9 komentāri
Rita Ruduša
Skaidrojumi. Viedokļi
Noziegums, sods un mediji: ziņu ietekme uz tiesiskuma uztveri
Jo spēcīgāki neatkarīgie mediji, jo lielāks caurspīdīgums, jo informētāka sabiedrība, jo kvalitatīvāka valsts pārvaldība, jo lielāka sabiedrības uzticība demokrātijai – šī vienkāršā formula, ko vienkāršoti mēdz apzīmēt ...
1 komentāri
Dagnija Lāce-Ate
Skaidrojumi. Viedokļi
Starp es gribu un mums vajag: par repatriāciju un sabiedrības kopējām interesēm
Gan diskursā starp tiesību nozares profesionāļiem, gan plašākā sabiedrībā pašlaik priekšplānā izvirzās nepieciešamība rast balansu starp indivīda prasījumu un sabiedrības kopējām interesēm. It īpaši valsts pārvaldes ...
AUTORU KATALOGS