Tāpat kā citur pasaulē, arī Beļģijā Covid-19 ir ievērojami ietekmējis gan darba tirgus situāciju, gan struktūru. Pandēmijas ierobežošanas mehānismu ietekme uz darba tirgu ir bijusi un turpina būt nozīmīga. Līdzīgi kā citās valstīs, Covid-19 ietekme uz Beļģijas darba tirgu un ekonomiku vislabāk ir novērtējama sektorālā griezumā. Darbinieki tā sauktajās būtiskajās nozarēs strauji kļuva neaizstājami, un no viņiem tiek prasīta papildu darba intensitāte un darba stundas bez nozīmīgiem kompensācijas mehānismiem. Nozarēs, kurās Beļģija lielā mērā paļaujas uz ievesto darbaspēku (būvniecība, lauksaimniecība, pārtikas rūpniecība, aprūpes pakalpojumu sniegšana un citas), tika piedzīvots akūts darbinieku trūkums un bieži vien arī darba apstākļu pasliktināšanās. Atsevišķās nozarēs (piemēram, ēdināšanā) darbība uz laiku tika daļēji pārtraukta (restorāni šobrīd joprojām ir slēgti).
Salīdzinoši mazāk Covid-19 ietekmēja tos darbiniekus, kas savu darbu var veikt, strādājot no mājām (parasti tā sauktajās "balto apkaklīšu profesijās" augsti atalgotās nozarēs). Visnozīmīgākā izmaiņa šādu darbinieku dzīvē bija ne tikai iespēja, bet arī pienākums pēkšņi turpināt darbu attālinātā režīmā – no mājām. Lai gan attālinātais darbs Beļģijā, īpaši Briselē, arī pirms pandēmijas nebija nekāds retums, tas tagad ir kļuvis par obligātu un principā galveno darba veidu visās nozarēs un darba vietās, kas neprasa darbinieka fizisku klātbūtni uzņēmumā. Ja pirms gada šķita, ka strādāšana no mājām ir īslaicīgs izņēmums ārkārtas situācijā, tad šobrīd ir skaidrs, ka darbs no mājām visdrīzāk ieņems nozīmīgu un pastāvīgu vietu Beļģijas darba tirgū arī tad, kad pandēmija beigsies.
Attālinātā darba regulējums Beļģijā ir samērā sarežģīts, un pandēmija tā piemērošanā ir ieviesusi zināmas izmaiņas. Tomēr vislielākajai pārmaiņai nav juridisks raksturs. Iespējams, vispaliekošākās sekas atstās darba devēju pārliecināšanās un apziņa, ka uzņēmumi daudzās nozarēs savu darbu veiksmīgi var organizēt attālināti, saglabājot darba efektivitāti. Līdz ar to ļoti iespējams, ka pilnvērtīgā atgriešanās uz darbu birojos Beļģijā nenotiks arī tad, kad pandēmija beigsies.
Ieskats attālinātā darba tiesiskajā regulējumā
Jau izsenis Beļģijā tiek regulēts darbs mājās (travail á domicile). Viens no darba mājās veidiem ir tā sauktais strukturētais attālinātais darbs (télétravail structurel). Savukārt otrs attālinātā darba veids – gadījuma attālinātais darbs (télétravail occasionnel) – ilgu laiku netika regulēts, un tikai 2017. gadā tika pieņemts pirmais regulējums šajā jomā.
Strukturētais attālinātais darbs
Beļģijā ar attālināto darbu saprot darba mājās organizācijas formu, izmantojot informācijas tehnoloģijas, kad saskaņā ar darba līgumu darbs, kas teorētiski un praktiski varētu tikt veikts darba devēja telpās, regulāri tiek veikts citur.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes