ŽURNĀLS Redaktora sleja

12. Augusts 2014 /Nr.31 (833)

Dzimumu līdztiesība tiesu sistēmā
6 komentāri

Sieviešu un vīriešu līdztiesība ir viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām. Tomēr joprojām jāatzīst, ka dzimumu atšķirības pastāv un darba tirgū sievietes vēl aizvien vairāk pārstāvētas ir zemāk apmaksātajās nozarēs, bet nepietiekami – amatos, kuros tiek pieņemti lēmumi. Sieviešu un vīriešu līdztiesības stratēģija atspoguļo Eiropas Komisijas darba programmu attiecībā uz dzimumu līdztiesību laikposmam no 2010. gada līdz 2015. gadam. Tas ir vispusīgs dokuments, kurā Komisija apņemas sekmēt dzimumu līdztiesības iekļaušanu visās politikas jomās ar šādām tematiskām prioritātēm, piemēram, sieviešu un vīriešu vienlīdzīga ekonomiskā neatkarība, vienlīdzīgs atalgojums par vienādu darbu, līdztiesība lēmumu pieņemšanā. Dzimumu balanss ir būtisks princips, izvēloties augstākās Eiropas Savienības amatpersonas pēc nesenajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Latvija ir starp tām pasaules un Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurās vērojamas salīdzinoši mazākas atšķirības sieviešu un vīriešu atalgojumā. Tomēr nolēmu pats pārbaudīt šo secinājumu attiecībā uz dzimumu vienlīdzību Latvijas tiesību sistēmā. To darīt pamudināja ziņa Lielbritānijā, kurā kā sasniegums tika pasniegts notikums, ka Apelācijas tiesā (Court of Appeal) iecelta astotā tiesnese.

Pašreiz Latvijā apgabaltiesās, rajonu (pilsētu) tiesās un to sastāvā ietilpstošajās zemesgrāmatu nodaļās ir 509 tiesneši, no kuriem 414 ir sievietes (81%). Augstākajā tiesā ir 53 tiesneši, no kuriem 31 ir sieviete (58%). Satversmes tiesā no pašreiz esošajiem 6 tiesnešiem ir tikai 2 sievietes (33%). Zvērinātu advokātu kolēģijā ir 1336 advokāti, no kuriem 614 ir sievietes (46%). Zvērinātu notāru kolēģijā ir 112 notāri, no kuriem 98 ir sievietes (87,5%). Līdzīga situācija ir arī Zvērinātu tiesu izpildītāju kolēģijā: no 101 tiesu izpildītāja 73 ir sievietes (72%). 2014. gada sākumā prokuratūrā strādāja 449 prokurori. No viņiem 60,4% vai 271 ir sieviete. Apgriezti proporcionāla procentuālajā izteiksmē ir dzimumu attiecība vadībā. No esošajiem 52 virsprokuroriem tikai 20 ir sievietes (38%).

Skaitļi ļauj palūkoties uz dzimumu līdztiesības procesiem Latvijas tiesu sistēmā. Tiesas viennozīmīgi ir sievišķīgas, lai gan konstatējams: jo augstāks amats, jo sieviešu proporcijas pārsvars sarūk. Līdzīga situācija konstatējama arī prokuratūrā. "Sievišķīga" ir arī zvērinātu notāru kolēģija un zvērinātu tiesu izpildītāju kolēģija. Izņēmums no brīvajām profesijām ir advokatūra.

Kopumā secināms, ka dzimumu vienlīdzība Latvijas tiesu sistēmā ir problēma, tomēr dzimumu balanss būtu nepieciešams drīzāk par labu vīriešiem. Ko nevar teikt par "Jurista Vārda" redakciju – četras daiļas sievietes un četri braši vīrieši.

 

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Litvins G. Dzimumu līdztiesība tiesu sistēmā. Jurista Vārds, 12.08.2014., Nr. 31 (833), 2.lpp.
komentāri (6)
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
JV redakcija
12. Augusts 2014 / 10:17
0
ATBILDĒT
Labdien!

Lasot komentārus par zvērinātu notāru skaitu Latvijā, precizējām pie Notariāta institūta direktora, cik tad patiesi to notāru ir - telefoniski viņš pareizo atbildi nosauca acumirklī, un varam apliecināt - G. Litvins zina, cik ir aizpildīto amata vietu un kāds ir proporcionālais dzimuma sadalījums.
Šķetinot kļūdas rašānās kamolīti tālāk, atklājās, ka procesā patiesi notikusi cilvēcīgu kļūdu summa (literārās korektūras procesā), tāpēc el. versijā, lai nemulsinātu lasītājus, šos datus precizēsim.

Atvainojamies gan lasītājiem, gan autoram!
Seskis > JV redakcija
12. Augusts 2014 / 10:58
1
ATBILDĒT
Un kur ir morālā kaitējuma atlīdzinājums par kļūdu summu?
Jurista Vārds ir jurdiska persona, jo raksta par juridiskajām lietā, tāpēc cilvēcīgas kļūdas te nav attiecināmas.
Drīzāk te jārunā par apzinātu maldināšanu, lai lasītāji nezinātu patieso notāru skaitu, un kļūdas pēc aizietu pie "ceļošajiem notāriem", t.i. notāriem, kuru namu apsaimniekotāju datu bāzēs uzzina par vientuļajiem pensionāriem un apmeklē tos mājās, ar pāris dunkām pamudinot parakstīt dokumentus par dzīvokļa īpašuma atsavināšanu.
Ceru, ka Sprūda kungs arī ir pamanījis šo kļūdu, un tagad aizskrējis meklēt kalkulatoru ar pamatīgu displeju, jo standarta kalkulatorā neievietosies morālā kaitējuma aprēķinātā summa un atlīdzība par maksātnespējas procesa vadīšanu.
Brīdinu, ka iešu līdz Eiropai!
:-)
12. Augusts 2014 / 09:58
0
ATBILDĒT
Tā kā pēdējie divi cipari abos gadījumos ir pareizi, šķiet, autoram gadījusies vienkārši cilvēcīga pārrakstīšanās kļūda..
Jānīc
12. Augusts 2014 / 09:55
7
ATBILDĒT
Vīrietim ir jāpelna nauda un jāuztur ģimene, tāpēc nav iespēju strādāt par tiesnesi par tiem ubaga grašiem! Augstākā tiesā lielāka alga, tāpēc vairāk vīriešu, bet vienalga sieviešu pārsvars. Atsevišķs temats ir tiesu darbinieki, kuri saņem vēl niecīgāku atalgojumu. Saprotu, ka tas var būt sievietei hobijdarbs, jo sievieti uztur vīrs/draugs, bet tiem vīriešiem, kuri strādā par tiesu darbiniekiem, būtu jāveic psihiatra pārbaude.
Upsī Trallallā
12. Augusts 2014 / 09:37
5
ATBILDĒT
G.Litvinam kā Notariāta institūta direktoram jau nu vajadzētu zināt LV notāru skaitu! Ļoti rupja kļūda! Vēl saprastu, ja vienā vietā būtu kļūdījies (varētu norakstīt uz pārrakstīšanos), bet ne jau divās!
Zināšanai - LV ir 125 notāru amata vietas, no kurām 112 vietas ir aizņemtas. LV kā notāri praktizē 98 sievietes un 14 vīrieši!
Liels kauns par Tevi - G.Litvina kungs!
? > Upsī Trallallā
12. Augusts 2014 / 09:55
0
ATBILDĒT
Bet varbūt G.Litvins kā Notariāta institūta direktos tieši zina, cik tad jūs tur kopā esat?! :-)
visi numura raksti
Egons Rusanovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmas kriminālprocesā

Šis raksts ir pirmais triju rakstu sērijā par odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmām Latvijas kriminālprocesā.

3 komentāri
Miks Čevers
Skaidrojumi. Viedokļi
Uzturlīdzekļu saņēmējs kā kreditors fiziskās personas maksātnespējas procesā
Tā kā Latvijā vidēji mēnesī fiziskās personas maksātnespējas process tiek pasludināts vairāk nekā 100 personām,1 šo personu saistību struktūra ir plaša – tā aptver visus iespējamos gadījumus, sākot ar kredītu mājokļa ...
1 komentāri
Artūrs Kučs
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai notikusi vārda brīvības ierobežošana, izmantojot prasības nodrošinājumu
Nevērtējot maksātnespējas administratora Māra Sprūda prasību pēc būtības, par kuras pamatotību vai nepamatotību vēl lems tiesa, jāatzīst, ka jūlija izskaņā sabiedrisko rezonansi ieguvušais Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas ...
7 komentāri
Eva Vīksna
Skaidrojumi. Viedokļi
Normatīvo tiesību aktu satversmības kontrole Latvijā (1918–1934)
Latvijas Republikā no Latvijas dibināšanas 1918. gadā un Satversmes1 pieņemšanas un spēkā stāšanās 1922. gadā līdz 1934. gada 15. maijā notikušajam apvērsumam, kas apturēja Satversmes darbību,2 bija attīstīta ideja, ka ...
1 komentāri
Viktors Avotiņš
Viedoklis
Atkal uz grābekļa
Trīs dienas (23., 24., 25. jūlijs) izturējis lielāko daļu no 11. Bīriņu konstitucionālās tiesībpolitikas semināra programmas, es joprojām uzskatu, ka šī diskusiju telpa ir perfektākā no tām, kur vien esmu redzējis pulcējamies ...
23 komentāri
AUTORU KATALOGS