18. Jūlijs 2019 / 09:43
1. Rakstā minētie apsvērumi nav minēti un analizēti komentētajā Senāta lēmumā. Ja šādi apsvērumi ir bijuši, bet palikuši aizkadrā, tad tas ir jautājums par Augstākās tiesas nolēmumu kvalitāti, un raksta autoram kā Civillietu departamenta priekššedētājam būtu vērts pievērsties šīs problemātikas risināšanai.
2. Patīk tas vai nē, bet Maksātnespējas likums pamatā ir izstrādāts uz principu - visu pēc iespējas vienkāršāk un ātrāk. Un par visu šai dzīvē ir jāmaskā sava cena, arī par maksātnespējas pricedūru vienkāršumu un ātrumu. Pamatā par to "maksā" kreditori, saņemot mazāku saistību izpildījumu. Taču tāda ir tiesībpolitiskā izšķiršanās, kas ir jārespektē arī tiesām, nevis jāmēģina lietas spriest pēc subjektīvā taisnīguma izjūtas, kuru tiesības starpcitu neaizsargā. Un, raugoties no kreditoru perspektīvas, fiziskās personas maksātnespējas process pēc definīcijas ir netaisnīgs.
3. Ir vairākas valstis, kurās ir likumā nostiprināts rakstā minētais princips - nepieciešamība vērtēt, cik parādniekam nepieciešams iztikai, pārpalikumu novirzot kreditoru prasījumu segšanai. Un šajās valstīs rezultāts ir tāds, ka vidēji 90 % gadījumu (un dažās teju simtprocentīgi) kreditori maksātnespējas procesā nesaņem pilnīgi neko, jo parādnieka ienākumi ir nepietiekami pat personīgo izdevumu segšanai. Turklāt ir liela problemātika noteikt, cik tad naudas parādniekam objektīvi nepieciešams. Neticiet - palasiet Pasaules Bankas pētījumu. Tieši tāpēc jau bija šī tiesībpolitiskā izšķiršanās, ka noteicam minimālo maksājuma slieksni, bet neskaldam matus par to, cik parādnieks drīskt ēst un kādā dzīvoklī dzīvot, kādā skolā bērnus skolot u.tt.
4. Bagāto - nabago tēma ir aktuāla gadsmintiem cauri, un tam ir savi pamatoti iemesli, kāpēc viens ir bagāts, cits nabags. Katram sava dzīves pieredze izejama, un nevietā ir būt soģim, spriežot par to, ka tu, lūk, bagāts būdams, likumu pildīsi citādi, kā nabags. Maksātnespējas process nevienam nav saldais ēdiens, vai tas cilvēks ir bagāts, vai nabags, un katrs caur to iziet kaut kādu dzīves skolu, jautājums ir tikai par to, vai viņš to apzinās, vai nē. Katrā ziņā intrpretēt likumu "pēc deguniem" ir nevietā.