Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Notikums

25. Septembris 2012 /Nr.39 (738)

Iezīmē Satversmes kodola aprises un aicina to vārdiskot preambulā
17 komentāri
Foto: Boriss Koļesņikovs

Pagājušās nedēļas pirmdiena, 17. septembris, nāca ar juristu vidē ilgi gaidītu Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas (turpmāk – KTK) atzinuma publiskošanu. Šoreiz tiesību eksperti izteikušies par jautājumu, kas kopš nesena laika ir Latvijas sabiedrības, bet jo īpaši politiķu, mediju un juristu, diskusiju objekts, proti – kādi ir Latvijas valsts konstitucionālie pamati un vai eksistē neaizskarams Satversmes kodols.

Neskatoties uz to, ka Latvijas Republikas Satversmē expressis verbis konstitūcijas kodols nav definēts un tas nav arī plaši diskutēts Latvijas valststiesību zinātnē, šāds kodols, protams, pastāv – pie šāda atzinuma 170 lappušu garajā viedoklī nonākuši KTK locekļi.

Latvijas valsts dibināšanas laikā nevienam nebija šaubu par topošās valsts mērķiem – tas arī ir iemesls, kādēļ konstitucionālais kodols Satversmē nav tieši atspoguļots tekstā. Tomēr tas joprojām ir izsecināms gan no valsts dibināšanas apstākļu, gan tā laika dokumentu un Satversmes teksta kopsakara. Diemžēl 50 gadus ilgā padomju okupācija atstājusi iespaidu, kura dēļ šie jautājumi aktualizējušies 20 gadus pēc neatkarības atgūšanas, un valsts pamati daudziem šobrīd nešķiet tikpat pašsaprotami kā Satversmes tēviem.

Tādēļ KTK iesaka nākotnē domāt par grozījumiem Satversmes preambulā, lai konstitūcijas kodolu tajā varētu vārdiskot – tādējādi ne vien tiesību zinātniekiem, bet arī "katram skolēnam" būtu skaidrs, kādēļ dibināta, kādēļ un kādā formā pastāv Latvijas valsts. Tomēr ar grozījumiem Satversmē komisijas locekļi iesaka nesteigties, jo tiem būtu nepieciešama vispusīga diskusija un ne vien politiskās vides, bet plašas sabiedrības izpratne un atbalsts.

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
0
VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (17)
17 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Ak
28. Septembris 2012 / 12:26
0
ATBILDĒT
Nu ja, 170...

http://president.lv/images/modules/items/PDF/17092012_V edoklis.doc
peksis
28. Septembris 2012 / 09:49
0
ATBILDĒT
Daudz pieminētajā Robežlīguma spriedumā 31.3.p Satversmes tiesa ierakstīja-

Satversme liedz antikonstitucionālā veidā likvidēt Latvijas valsts neatkarību vai tajā nodibināto demokrātisko tiesisko valsti.Tad jau iznāk, ka ST domā, ka konstitucionālā veidā var likvidēt Latvijas neatkarību.Gribētos gan zināt kādu veidu Satversmes tiesa uzskata par konstitucionālu veidu Latvijas neatkarības zaudēšanai.
dr;iur.
28. Septembris 2012 / 08:32
0
ATBILDĒT
Man līdz šim bija licies, ka Saetversmes kodola pastāvēšana ir pati par sevi saprotama lieta un to zina katrs. Ja atzīst, ka pastāv tikai rakstītas tiesības, tad jājautā- pēc kādiem principiem tad līdz šim darbojās Satversmes tiesa ? Tad nav brīnums, ka tā atzina, ka Abrene nav Latvijas teritorija, jo par to jau nekas Satversmē nav rakstīts.
sm.
27. Septembris 2012 / 21:42
0
ATBILDĒT
Kas gan ir KTK viedokļa gaidīšanas laiks salīdzinājumā ar Asandža sēdēšanu Ekvadoras vēstniecībā?
es
27. Septembris 2012 / 13:00
0
ATBILDĒT
Varbūt trīs dienas valodnieki slīpē, bet tagad nedēļu juristi slīpē atpakaļ. :)
logos
27. Septembris 2012 / 12:15
0
ATBILDĒT
Beidziet īdēt, Apple arī savu jauno telefon/dator/foto/statusa-izstrādājumu Latvijā uzreiz nepārdod. Tas ir tāds mārketinga triks - uzkurināt ar gaidīšanu un rindā stāvēšanu :))
?
27. Septembris 2012 / 11:25
0
ATBILDĒT
Pusotru nedēļu slīpē? Tā visu saturu noslīpēs nost. Vai tad tiešām tik slikti sākotnēji uzrakstīts.
es
27. Septembris 2012 / 11:22
0
ATBILDĒT
Redzēju tās 170 lapas pagājušā nedēļā. Līdz ar to varu apstiprināt, ka ir jau arī pilnā redakcija, kas tiek valodnieciski slīpēta.
Ak
27. Septembris 2012 / 10:52
0
ATBILDĒT
\"Tuvākās dienas\" pamazām kļūst par divām nedēļām... Varbūt tiešām tikai tagad top.
Ha
26. Septembris 2012 / 12:39
0
ATBILDĒT
Tas viss uzskatāmi parāda, cik daudz jurista \"vārdam\" var ticēt.
logos
26. Septembris 2012 / 12:36
0
ATBILDĒT
Labs nāk ar gaidīšanu, silts ar sildīšanu!
ak
26. Septembris 2012 / 11:46
0
ATBILDĒT
Mēs jau gaidījām ilgi... Sākotnēji solīja maijā, tad augustā, tad septembra vidū. Beidzot jau šķietami sagaidījām. Izrādījās, ka tikai \"secinājumus\". Solīja drīzumā visu. Tagad jau otrā nedēļa tuvojas beigām - joprojām gaidam. Gluži kā princese tornī bruņinieku, kurš beidzot atjājis, bet atkal nozudis, lai trepes meklētu.
logos
26. Septembris 2012 / 11:23
0
ATBILDĒT
170 lpp. nav nekāds studenta darbs.

Cerams, ka vēl pāris dienas izvilksi, tad jau arī sagaidīsi :))
Kukažiņa
25. Septembris 2012 / 21:26
0
ATBILDĒT
Gaidu, kad tas kodols tiks skaidrāki aprakstīts izvērstā formā, bet laikam dzīves laikā nesagaidīšu:(

Vai tad nu nevar pielikt punktu un tad publiskot? Pat studenti zina, ka uz darba tēžu aizstāvēšanu jābūt gatavam visam darbam. Citādi tagad tāds puspiliks karalis pārdots tautai.
sm.
25. Septembris 2012 / 14:03
0
ATBILDĒT
Tieši tā - preambulā jānostiprina šim brīdim nozīmīgi juridiski fakti no Latvijas vēstures (vēstures kvintesence), kuri varētu būt būtiski arī nākotnē, un preambula jānodod tautas nobalsošanai.Papildus preambulā varētu ietvert atsauci uz latviešu nācijas nemateriālajām vērtībām - kultūru, dabu, individualitāti - ko nebaidītos saukt par latviešu ekvivalentu franču brīvībai, vienlīdzībai, brālībai.

---

Satversmes kodola ideja nav peļama, bet liekas nedaudz mākslīga konstrukcija, kur mierīgi varētu iztikt ar 1-4.,6. un 77.pantu, tos atbilstoši piemērojot.Šajā idejā man interesanti likās tas, ka kodols nesakrīt ar iepriekšminētajiem pantiem, jo ietver to šaurāku tvērumu, kā arī citus tiesību avotus, vēsturiskos faktus u.tml. Būtībā - ļoti empīrisks, intuitīvs veidojums. Tomēr šāds skaidrojums ļautu to saskaņot ar līdzšinējo Satversmes tiesas judikatūru - ka tie spriedumi, kas bijuši līdz šim, Satversmes kodolu nav skāruši.
Arkls
25. Septembris 2012 / 12:04
0
ATBILDĒT
Piekrītu tēzei, ka preambula būtu vajadzīga, tomēr tai būtu jāatspoguļo šodienas viedoklis par Latvijas pagātni, tagadni, nākotni. Satversme ir ilgstoši dzīvojusi bez preambulas, tāpēc vienkārša Satversmes tēvu citātu kompilēšana būtu nevietā un arī neatbilstu tām reālijām, kas šodien dienas kārtībā izvirza Satversmes kodola problemātiku. Ne mazāk svarīgi būs izlemt, kurš (pilsoņu kopums vai Saeima) pieņems šos grozījumus Satversmē . Ja uz preambulu skatās no šodienas Latvijas pozīcijām, tad es atbalstītu pilsoņu kopuma tiesības lemt par šo jautājumu. Valsts ar visu Satversmi pieder tautai, nevis pārstāvības orgānam, kura starpfrakciju politisko vienošanos leģimitāte dažkārt varētu būt diskutabla.
mja
25. Septembris 2012 / 09:51
0
ATBILDĒT
Mjā, vairāk nekā nedēļa vajadzīga literārai apstrādei... Jāsāk domāt, ka secinājumi tapuši pirms pašas analīzes un tagad tik piedomā vajadzīgo analītisko daļu klāt.
visi numura raksti
Laila Jurcēna
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesību uz sociālo nodrošinājumu saturs
Satversmes tiesas prakse ir apliecinājums tam, ka problēmas sociālo tiesību jomā, piemēram, sociālās drošības jautājumi vienmēr ir bijuši aktuāli. Analizējot sociālās drošības jomu, secināms, ka nozīmīga loma šā ...
Zane Kļaviņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Vācijas Konstitucionālās tiesas Eirospriedums un tā sekas
Latvijas tālākās ekonomiskās izaugsmes pamatā ir ilgtspējīga un stabila Eiropas ekonomiskā attīstība. Tādējādi bez ievērības nedrīkst palikt šā gada 12. septembra Vācijas Konstitucionālās tiesas tā dēvētais ...
4 komentāri
Pēteris Kušners
Skaidrojumi. Viedokļi
Par kļūdainu Augstākās tiesas Senāta spriedumu militārā dienesta jomā
Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments 2012. gada 18. maijā pieņēma spriedumu, kurā nekonstatēja, ka Nacionālajos bruņotajos spēkos 2010. gada beigās ir notikusi reorganizācija1 vai karavīru skaita ...
10 komentāri
Konstitucionālo tiesību komisija
Tiesību politika
Konstitucionālo tiesību komisija: Viedoklis par Latvijas valsts konstitucionālajiem pamatiem un neaizskaramo Satversmes kodolu – Gala secinājumi
Sannija Matule
Notikums
Komerclikums laika pārbaudi ir izturējis  
"Ja pirms desmit gadiem man būtu šodienas pieredze un zināšanas, Komerclikums būtu par ceturtdaļu īsāks," pagājušajā ceturtdienā, referējot Komerclikuma desmitgadei veltītā konferencē, atzina viens no minētā likuma autoriem – ...
AUTORU KATALOGS