Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

8. Septembris 2015 /Nr.35 (887)

Civiltiesiskās atbildības modeļi pēc vainojamības pazīmes
9 komentāri
Prof. Dr.habil.iur.
Kalvis Torgāns
LZA akadēmiķis, Latvijas Universitāte  
Asoc.prof. Dr.iur.
Jānis Kārkliņš
Latvijas Universitāte  

Civiltiesiskās atbildība un tās piemērošanas priekšnoteikumi vienmēr ir bijuši aktuāli gan no teorētiskā, gan praktiskā viedokļa. Vieni no sarežģītākajiem jautājumiem ir vainas un prettiesiskas rīcības (neatļautas darbības) jēdzieni.

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
10
komentāri (9)
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
M.Reders
10. Septembris 2015 / 15:38
4
ATBILDĒT
Rakstā labi nofiksēta skarbā realitāte - likumdevējiem ir tendence normatīvajos aktos ietvert nevis abstraktas normas, kuras ir jāpiemēro, bet atsevišķam gadījuma speciāli radītas instrukcijas. Rezultāts - rodas veidojumi, kuri rakstā nosaukti par "stingro atbildību". No autoritātēm gaidīju vairāk par realitātes nofiksēšanu un pieņemšanu.
kvr > M.Reders
11. Septembris 2015 / 15:49
0
ATBILDĒT
Gaidām tad no M.Redera kunga atbildes rakstu, kur būs vairāk fiksētas realitātes vainojamības kontekstā. Ierādiet vietu autoritātēm, ja spējat! :)
virsprincips
8. Septembris 2015 / 10:59
12
ATBILDĒT
" [..] iespējamas atkāpes no taisnīguma principa, pieļaujot tā sašaurinātu piemērošanu." Nopietni?
Gook > virsprincips
8. Septembris 2015 / 13:41
4
ATBILDĒT
Nav īsti skaidrs, par ko domāts “Nopietni?” Manuprāt, pilnīgi loģisks secinājums. Taisnīgums vienmēr saistās ar vainu – “jāatbild tam, kas vainīgs”. Stingrā atbildība paredz atkāpi no šīs idejas, atbildību nosakot nevainīgam. Piemēram, vai apavu tirgotājam ir taisnīgi atbildēt par ražotāja kļūdu? Vistaisnīgāk būtu, ja pats ražotājs tikai atbildētu, bet patērētāju interesēs ir paredzēta maza atkāpe no taisnīguma, atbildību radot arī pat kristāldzidram tirgotājam. Ir dzirdēts, ka tāpat tas ir taisnīgi, jo tirgotājs ar to pelna. Bet tādā gadījumā visās dzīves jomās var ieviest stingro atbildību, sakot, ka cilvēki jau pelna un tad lai rēķinās, ka atbildība var rasties bez vainas. Acīmredzot tieši tāpēc stingrā atbildība ir ļoti šauros gadījumos piemērojama, jo rada zināmu netaisnību (ne vienmēr gan).
Starp citu arī “vainas prezumpcija” ir atkāpe no taisnīguma. Šis koncepts būtībā paredz to, ka atbildīgs ir tas, kas nevar pierādīt nevainīgumu. Tātad šis koncepts rada iespējamību, ka personai iestājas atbildība tikai tāpēc, ka tā nespēj pierādīt nevainīgumu, kaut patiesībā nemaz nav vainīga. Tiesai tādējādi pat nav jānoskaidro vaina, lai atzītu atbildību. Rezultātā atbildība ir nevainīgam tikai tādēļ, ka procesuāli tas nespēja pierādīt savu nevainīgumu. Vai tas ir taisnīgi? Acīmredzot nē, bet kaut kādu interešu vārdā šāda atkāpe ir pieņemama.
Tieši tāpēc krimināltiesībās nav iespējama atbildība bez vainas, jo tas būtu nesamērīgs taisnīguma ierobežojums salīdzinot ar sekām. Ja jau atbildība bez vainas nav zināma atkāpe no taisnīguma, tad šo konceptu varētu ieviest arī krimināltiesībās (atmest subjektīvo pusi…) Šādas idejas, vismaz Latvijā, gan nav dzirdētas.
Baraks Osama > Gook
8. Septembris 2015 / 14:03
0
ATBILDĒT
Tas ir tad, ja mēs skatāmies no vainīgās vai vainojamās personas viedokļa. Taču tikpat labi var teikt, ka taisnīgums paredz arī cietušā tiesības saņemt tādu vai citādu gandarījumu. Ja šie divi vienlaikus pastāvošie "taisnīgumi" kādubrīd nonāk pretrunā un nav vienlaikus realizējami, vai to salāgošana uz vienu vai otru pusi uzskatāma par taisnīguma ierobežojumu? Varbūt pati salāgošana arī ir daļa no objektīvā taisnīguma, kas it kā esot tiesību mērķis - proti, visu iesaistīto pušu interešu pareizākā sabalansēšana? Taisnīgums no tiesību sistēmas viedokļa patiešām ir virsprincips, ko nevar tā vienkārši iemest pa vidu citiem definētajiem tiesību principiem, kur neviens princips nav augstāks par citu, un tad nu katrā gadījumā svērt, vai šoreiz svarīgāks ir taisnīgums vai kas cits. Domāju, ka pirmā komentāra autors brīnās par to, kā raksta autori var runāt par kādu apzinātu atkāpi no taisnīguma. Taisnīgumu var izdoties vai neizdoties sasniegt, bet par apzinātu tā ierobežošanu var runāt tikai tad, ja runa ir par kādu šauru taisnīguma izpratni, un tad korektāk būtu sacīt, ka vispārējā taisnīguma vārdā attiecīgajā gadījumā tiek ierobežotas tās vai citas personas intereses, nevis rakstīt nepiesardzīgu tēzi par tiesību principiem, ko agri vai vēlu kāds mēģinās izraut no konteksta.
Gook > Baraks Osama
8. Septembris 2015 / 14:10
4
ATBILDĒT
Bet raksts jau tieši ir par atbildības modeļiem un taisnīgums tieši skatīts no pārkāpēja viedokļa. Nu nezinu, katrā ziņā taisnīgums vispār ir mistisks jēdziens, it sevišķi civiltiesībās, kur darbojas sacīkstes princips.
Piebilde > Gook
8. Septembris 2015 / 16:35
6
ATBILDĒT
Civiltiesībās nedarbojas sacīkstes princips. Tas ir civilprocess.
Gook > Piebilde
8. Septembris 2015 / 18:22
2
ATBILDĒT
Ok, matu skaldītāj! ;)
Piebilde > Gook
8. Septembris 2015 / 19:55
6
ATBILDĒT
Nu, ja privāto tiesību (civiltiesību) nošķiršana no publiskajām tiesībām (civilprocess) ir matu skaldīšana, tad droši vien kādam skolas solā jāpasēž.
visi numura raksti
Rasma Zvejniece, Augstākā tiesa
Notikums
Latvijas tirdzniecības tiesību pamatlicējam Augustam Lēberam – 150
Labākās idejas rodas vēsturiskās pieredzes un šodienas izaicinājumu mijiedarbībā. Izprotot šo dzīves patiesību un apzinoties Latvijas tiesību sistēmas bagāto mantojumu, kas var kalpot par iedvesmu jaunām idejām, Augstākā tiesa ...
Rasma Zvejniece, Augstākā tiesa
Juristu likteņi
Augusts Lēbers: Latvijas civiltiesībām veltīts vācbaltu jurista mūžs
Tiesību politika
Par tiesnesi kā pārstāvi
1 komentāri
Dina Gailīte
Juridiskā literatūra
Nozīmīga monogrāfija starptautiskajās privāttiesībās
Šī gada jūnijā Latvijas juridiskās literatūras krājumu papildinājis nozīmīgs izdevums – Latvijas Universitātes doktorantes Mg.iur. Aigas Mieriņas monogrāfija "Starptautiskās privāttiesības: ģenēze un sistēma", kas iznākusi LU ...
Jānis Baumanis
Jurista vizītkarte
Jānis Baumanis
AUTORU KATALOGS