ŽURNĀLS Numura tēma

9. Augusts 2016 /Nr.32 (935)

20 gadi kopš nāvessoda atcelšanas Latvijā
3 komentāri

Šogad Latvijas tiesību sistēma var atskatīties uz nozīmīgu gadadienu – ir apritējuši 20 gadi kopš pēdējiem izpildītajiem nāvessodiem 1996. gada janvārī, savukārt 24. septembrī tikpat ilgs laiks būs pagājis kopš nāvessoda faktiskās atcelšanas – nāvessoda izpildes moratorija pasludināšanas, ko 1996. gadā izdarīja Latvijas Valsts prezidents Guntis Ulmanis, uzstājoties Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā un paziņojot: "Izsludinu nāvessodam Valsts prezidenta moratoriju."1 Vienlaikus viņš starptautiskajai sabiedrībai atzina, ka sabiedriskā doma Latvijā vēl nav pilnībā gatava akceptēt nāvessoda pilnīgu izslēgšanu no kriminālsodu veidiem un Latvijas parlaments par to vēl tikai sāks debatēt.

Vēlāk izrādījās, ka ne tikai plašāka sabiedrība, bet arī likumdevējs nav gatavs atteikties no nāvessoda. Krimināllikumā, kas brīdī, kad Valsts prezidents apņēmās apžēlot visus uz nāvi notiesātos, bija projekta stadijā, tomēr tika saglabāts nāvessods – Krimināllikumu Saeima pieņēma gandrīz divus gadus pēc moratorija izsludināšanas, 1998. gada jūnijā, bet spēkā tas stājās 1999. gada 1. aprīlī. Pilnīga nāvessoda izslēgšana no Krimināllikuma notika tikai 2011. gadā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
0
VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
kļūda virsrakstā
10. Augusts 2016 / 10:47
0
ATBILDĒT
nevis 20, bet tikai 5
Seskis
9. Augusts 2016 / 10:13
0
ATBILDĒT
Latvijas Republikas karmiskā mantojuma daļa atsakās pieņemt nāvessodu kā nacionālās identitātes absolūta sastāvdaļu. Pamatā ir gan ģenētiskais apsvērums, ka skaitliski esam neliela tauta, gan arī atziņa, ka „latvietis ir latvieša labākā uzkoda pie alus". Proti, nāvessoda izpilde samazina graužamo, piekaujamo, apsaukājamo Latvijas iedzīvotāju daļu, tādējādi radot priekšnoteikumus potenciālai mentāli kanibāliskai malnutrīcijai.
Ja nepieciešams ietekmēt savu līdzcilvēkus, Latvijas iedzīvotājs izvēlēsies „citu ceļu", kā labpatikās izteikties mazajam Volodjam Uļjanovam. Tie ir dažādi „kara un ārkārtas stāvokļi", piemēram, laika posmā no 1934.gada maija līdz 1938.gada februārim Latvijā bija izsludināts kara stāvoklis, bet daudzu Latvijas iedzīvotāju apziņā minētais laika posms saistās ar Pirmās Republikas „zelta laikmetu". Arī šodien spēkā esošais likums „Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli" ļauj veikt dažādus piespiedu pasākumus - aizturēt ļautiņus, nodarbināt piespiedu darbos, atņemt mantiņas u.t.t. Tādējādi vēsturiski Latvijas Republika nav izveidojusies kā pārlieku asinskāra valsts, daudz tuvāks tai ir moku pilnais ciešanu ceļš Valdiņu, Oliņmāšu, Bālo zēnu un tūkstošiem citu ikdienišķo mocekļu Golgātas teciņu veidā.
Protams, laiks turpina savu tecējumu, un varbūt pienāks diena kā Turcijai, kad vilinājums atjaunot nāvessodu ir stiprāks par iespējamo zaudējumu, sabojājot attiecības ar Eiropas Savienību. Tāda diena Latvijā var iestāties šodien - 9,augustā, kad paredzēts Tiesu darbinieku dumpis. Skaidrs, ka galeniski iesietām izkaptīm un spriguļiem bruņotie Tiesu darbinieki lēti vis mierā neliksies - daudziem Valsts Kancelejas darbiniekiem neredzēt vairs Sauli. Un gan jau Pūles kungs ir izstrādājis plānu, kā Tiesu darbinieki ieņems Pastu un Telegrāfu, bet Tiesu informācijas sistēma pārņems kontroli pār visām elektroniskajām sistēmām. Gadījumā, ja dumpis vainagosies panākumiem, un Latvijā tiks nodibināta Tiesu darbinieku diktatūra, nav nekādas garantijas, ka Pūles kungam un Tiesu darbinieku revolucionāro šūniņu barvežiem neienāks prātā ideja izvilkt giljotīnas no apputējušajiem muzeju fondiem.
TDif
9. Augusts 2016 / 09:04
0
ATBILDĒT
Interesanti, vai autore uzskata, ka ASV augstā noziedzības līmeņa dēļ (it īpaši autores minētajos 70.-80.gados) ir "perversa iekārta" un "nenormāla sabiedrība", kas tad attaisno nāvessodu aktīvu praktizēšanu šajā valstī. Tāpat salīdzinoši bieži lasāmo ziņu kontekstā, kur tiek vēstīts par bērnu nežēlīgu nonāvēšanu, grūti piekrist apgalvojumam, ka nežēlīgi noziegumi ir reta anomālija, kas nevar kalpot par pamatu nāvessoda nepieciešamībai.
visi numura raksti
Dina Gailīte
Intervija
Nāvessods: gan par, gan pret
Šī gada pavasarī pēc vairāk nekā 30 Augstākajā tiesā nostrādātiem gadiem (galvenokārt tiesneša, bet pēdējos dažus gadus – tiesas darbinieka amatā) pensionējās ilggadējais Augstākās tiesas priekšsēdētāja vietnieks un ...
Jurista Vārds
Numura tēma
Nāvessoda piemērošana pasaulē: izplatība, skaits, tendences
Kā liecina "Amnesty international" veiktais vispasaules pētījums "Death sentences and executions in 2015", pagājušajā gadā noticis krass nāvessodu pieaugums: dažādās valstīs konstatēti vismaz 1634 izpildīti nāvessodi, kas ir ...
Laura Šileikiste
Skaidrojumi. Viedokļi
Brīvības atņemšanas soda izpildes attīstība un izaicinājumi nākotnē
Pašlaik Latvijā brīvības atņemšanas soda izpilde notiek atbilstoši soda progresīvās izpildes principam, kas paredz pakāpenisku soda izciešanas režīma mīkstināšanu vai pastiprināšanu atbilstoši notiesātā uzvedībai un ...
Numura tēma
Latvijai saistošie starptautiskie dokumenti, kas aizliedz nāvessodu
Latvijas tiesu sistēmas un tiesību aizsardzības iestāžu darbinieku arodbiedrība
Tiesību politika
Tiesu darbinieki lūdz atbalstu valdībai algu paaugstinājumam
Šodien, 9. augustā, kad ir paredzēts jau iepriekš izsludinātais tiesu darbinieku pikets, Latvijas tiesu sistēmas un tiesību aizsardzības iestāžu darbinieku arodbiedrība plāno arī iesniegt Ministru prezidentam un Ministru kabineta ...
AUTORU KATALOGS