Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

5. Jūnijs 2018 /Nr.23 (1029)

Daži apsvērumi par tiesu varas ētisko kontekstu
10 komentāri
Dr. phil.
Skaidrīte Lasmane
Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes vadošā pētniece, emeritētā profesore

Rekontekstualizācija Jaunas idejas un vērtējumus var iegūt dažādi. Ja tikai grib tos iegūt un ja sociālā apkaimē samanāms kāds pieprasījums pēc pārmaiņām. Bez idejām, kā zināms, pārvērtībām grūti sākties. Kāda sociāli vai profesionāli pierasta domājuma problematizējums parasti ierosina jaunu impulsu attieksmes un rīcības pārvērtībām. Viens no veidiem, kā paplašināt nozīmju un ideju lauku, ir cita konteksta klātbūtne jeb ...

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
22
12
komentāri (10)
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Viesturs
8. Jūnijs 2018 / 15:30
4
ATBILDĒT
>>ĒTIKA
Jūs vienu sengrieķu vārdu tagad skaidrojat angliski :)) Par to jau es saku, ka gandrīz neviens nesaprot šī svešvārda nozīmi, tai skaitā Jūs :)) Zināms, ka tas tjip saistās ar nekonkretizētām sajūtām, Viens to saprot vēsturiski, cits socioloģiski, cits tulkojot skaidrojumus no angļu, nūbiešu vai juridiskiem tekstiem.
>>BLUEBERRY
vēlos teikt, ka pat šajā sīkajā diskusijā apstiprinājies mans apgalvojums, ka ,,ētika" ir svešvārds, ko katrs saprot pārlieku individuāli, arī mūsdienās :)
un nu negribētos to ikdienā lietot vispār, zinot tā patieso nozīmi vārda izcelsmes valodā :))
:)
7. Jūnijs 2018 / 16:58
7
ATBILDĒT
"Šauri profesionāli noslēgts likuma lasījums dažkārt var nodarīt nelabojamu kaitējumu ne tikai taisnīgam tiesas spriedumam, bet arī tiesas, tiesneša autoritātei un cieņai, kā arī uzticībai tiesu sistēmai sabiedrībā vispār....."
Vai šo nevajadzētu zelta burtiem uzrakstīt virs katras tiesu ēkas vai ar tieslietām saistītas institūcijas, tai skaitā prokuratūras, KNAB un tml. ?!?
Jurčiks > :)
8. Jūnijs 2018 / 20:31
4
ATBILDĒT
Nē, nevajadzētu! Jo tas paver ceļu pūļa varai un linča tiesai. Piekrītu Prometejam: par ētiku ir skaisti runāt teorētiski, bet, nedod Dievs kādam no jums sastapties ar linča pūļa ētiku. Iedvesmai varat pasmelties tvneta vai delfu anonīmajos komentāros. Bet pūlis taču grib tikai labu...
Προμηθεύς
7. Jūnijs 2018 / 12:23
6
ATBILDĒT
Piedodiet, bet tas ir pseidointelektuāls savārstījums. Viss it kā pareizi, skaistas frāzes un citāti, bet kāds sausais atlikums? Praktiskā izmantojamība zero. Tā pat nav fundamentālā zinātne. Tā ir čivināšana par visu un neko. Atšķirībā no rakstā citētajiem autoriem.
Viesturs
5. Jūnijs 2018 / 12:02
11
ATBILDĒT
Ētika... ētika..
Kas pie velna ir ētika?!? Svešvārds, ko katrs saprot kā grib.
Ētika > Viesturs
5. Jūnijs 2018 / 12:25
8
ATBILDĒT
Ētika un morāle dažiem ir ceļa rādītājs ikdienas gaitās un izšķirošos dzīves brīžos, citiem tikai nesaprotams svešvārds.
Ļoti bēdīgi, ja šādi "citi", kas pazīst tikai pliko likuma burtu, nokļūst pie cilvēku likteņu lemšanas, piemēram, tiesā.
Viesturs > Ētika
5. Jūnijs 2018 / 12:44
13
ATBILDĒT
Pēc vikipēdijas Ētika sengrieķu — paraža, tikums, raksturs
Senajiem grieķu vīriešiem tikums bija staigāt kailiem, likt vergiem viņus smērēt ar eļļām un pēc tam skrubināt to nost, viņiem bija paražas sist savas netīrīgās un smirdīgās sievas, kuru darbības joma (ekonomika) bija pārtikas sagatave mājās vīra viesiem un bērniem (ja nebija vergu).
Tikumības, paražu un rakstura iemiesojums varēja būt tikai vīrieša rīcība un lēmums.
Neraugoties uz to par ĒTIKU grāmatas raksta sievietes :))) ir ētikas komisijas, kurām nav nekāda sakara ar šī vārda izcelsmi un jēgu.
,,Ētika un morāle dažiem ir ceļa rādītājs" ... kam? mani pārņem šausmas iedomājoties šādus cilvēkus.
Ētika > Viesturs
5. Jūnijs 2018 / 16:38
3
ATBILDĒT
Viesturiņ, laiks jaunām zināšanām!
Oxford living dictionaries - https://en.oxforddictionaries.com
Definition of ethics in English:
1 Moral principles that govern a person's behaviour or the conducting of an activity.
2 The branch of knowledge that deals with moral principles.
Morāle > Viesturs
5. Jūnijs 2018 / 13:16
4
ATBILDĒT
Lai diskutetu par morāles un ētikas lomu mūsdienīgā demokrātiskā un tiesiskā valstī, nepieciešama zināma tiesību filozofijas un tiesību socioloģijas zināšanu bagāža. Diemžēl Vikipēdijas rakstos tā nav rodama.
blueberry > Viesturs
5. Jūnijs 2018 / 13:07
0
ATBILDĒT
Būtu tā kā pienācis laiks ētikas un morāles jēdzienus pielāgot mūsdienu izpratnei. Turklāt Jūsu haotiskā domu gaita, Viestur, neļauj atklāt tās saturu. Ko Jūs velējāties pateikt?
visi numura raksti
Vija Kalniņa
Eiropas telpā
Kā tiesāties Eiropas Savienības Tiesā: ģenerāladvokātes Eleonoras Šarpstones padomi
Rīgas Juridiskās augstskolas 20 gadu jubilejas konferencē "Juridiskā profesija pārmaiņu laikā: nākotnes perspektīvas juridiskajā izglītībā", kas norisinājās 2018. gada 23. maijā, ar prezentāciju uzstājās arī Eiropas ...
1 komentāri
Tiesību politika
Par tiesneša izturēšanos un izteikumiem tiesas sēdē
Tiesnešu ētikas komisija ir saņēmusi un izskatījusi prasītājas civillietā sūdzību par tiesneses necienīgu rīcību tiesas sēdē, kurā tika izskatīta prasītājas prasība par uzturlīdzekļu piedziņu un atbildētāja pretprasība par ...
4 komentāri
Vija Kalniņa
Notikums
Ar konferenci atzīmē Rīgas Juridiskās augstskolas 20 gadu jubileju
2018. gada 23. maijā notika Rīgas Juridiskās augstskolas rīkotā konference "Juridiskā profesija pārmaiņu laikā: nākotnes perspektīvas juridiskajā izglītībā". Šī konference bija viens no Rīgas Juridiskās augstskolas 20 gadu ...
Mārtiņš Auders
Skaidrojumi. Viedokļi
Dzīvojamo telpu īres likums sekmēs īres tirgus attīstību
2018. gada 3. maijā Ministru kabinets atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavotos likumprojektus "Dzīvojamo telpu īres likums", "Grozījumi likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā"", "Grozījumi Notariāta likumā" un ...
Jānis Lapsa
Skaidrojumi. Viedokļi
Likumprojekta "Dzīvojamo telpu īres likums" svarīgākie aspekti
Daudz stabilāku virzību ceļā uz pieņemšanu ir guvis likumprojekts "Dzīvojamo telpu īres likums" (turpmāk – Likumprojekts), ar kuru plānots aizstāt šobrīd spēkā esošo likumu "Par dzīvojamo telpu īri", kas darbojas jau 25 gadus. ...
1 komentāri
AUTORU KATALOGS