Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

14. Janvāris 2020 /Nr.2 (1112)

Sankcijas un padomi uzņēmējiem
1 komentāri
LL.M (Georgetown)
Katrīne Pļaviņa
Zvērināta advokāte ZAB "Vilgerts" 

2015. gadā pasauli pāršalca attēli, kā buldozeri Krievijā iznīcina Rietumeiropas izcelsmes pārtiku.1 Drīz Andrejs Orlovs vietnē YouTube publicēja dziesmu "Parmezāna nāve",2 kurā dažādi produkti dodas iekarot Krievijas tirgu un, piemēram, siers mirst pēc spīdzināšanas ar rīvi. Tā pasaule uztvēra Krievijas valdības reakciju uz Eiropas Savienībā un ASV noteiktajiem ierobežojošajiem pasākumiem tās amatpersonām pēc Krimas prettiesiskās aneksijas. Pašlaik arī Ķīna un ASV izmanto sankcijas kā vienu no ieročiem tirdzniecības karā.3 Šajās cīņās ierauti arī Latvijas uzņēmēji un pasūtītāji, kuriem jau pāris gadus ir pienākums sekot līdzi aktualitātēm pasaulē un atturēties no darījumiem ar sankciju sarakstos iekļautām personām. No 2016. gada Latvijā nacionālo un starptautisko sankciju, t.sk. ASV izdoto, izpildi regulē Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums (turpmāk – Likums). Vēlos izcelt dažus sankciju piemērošanas aspektus uzņēmējdarbībā un publisko iepirkumu jomā, kas praksē rada neskaidrības, un ieskicēt to risinājumu.

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
7
VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jūlija Kolomijceva
15. Janvāris 2020 / 17:12
0
ATBILDĒT
Labs raksts. Diskusija par datu aizsardzību Ārlietu ministrijas atbildes uz dažiem jautājumiem (https://www.mfa.gov.lv/arpolitika/par-eiropas-savienibas-ierobezojosiem-pasakumiem/biezak-uzdotie-jautajumi-un-atbildes
Sankciju pārbaudes un GDPR

37. Vai, veicot sankciju skrīningu (screening), ar partneru saistītās fiziskās personas jāinformē par to saskaņā ar GPDR 14.pantu?

Sankciju skrīningu paredz gan Sankciju likums, gan NILLTPFNL.

Savukārt tiem datu subjektiem, uz kuriem neattiecas NILLTPFNL, sankciju skrīningu veic atbilstoši Sankciju likumam. Veicot sankciju skrīningu (screening) saskaņā ar Sankciju likumu, datu subjekti ir jāinformē, sniedzot Regulas 14. pantā norādīto informāciju, ja personas dati nav iegūti no datu subjekta, vienlaikus ievērojot Regulas 14. panta 5. punktā noteiktos gadījumus, kuros informācija nav jāizsniedz.

38. Vai, veicot sankciju skrīningu (screening), fiziskajai personai ir tiesības iebilst pret datu apstrādi (GPDR 21.pants)? Vai, veicot sankciju skrīningu (screening), ir arī piemērojami GPDR 21., 24. un 35.panti?

Regulā nav noteikti īpaši izņēmumi attiecībā uz personas datu apstrādi, kas tiek veikta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas prasību izpildei. Līdz ar to Regulā noteiktās datu subjektu tiesības iebilst (Regulas 21. pants), Regulā noteiktā pārziņa atbildība (Regulas 24. pants), kā arī novērtējuma par ietekmi uz datu aizsardzību veikšanā, ievērojot datu apstrādes raksturu, apjomu, kontekstu un nolūkus, kas varētu radīt augstu risku fizisku personu tiesībām un brīvībām (Regulas 35. pants), kā arī citas Regulā noteiktās tiesības un prasības ir attiecināmas arī uz sankciju skrīningu (screening), ja vien normatīvajos aktos, ievērojot Regulas 23.pantā noteikto kārtību, nav paredzēta speciāla kārtība attiecīgo pasākumu īstenošanai.

Ņemot vērā, ka NILLTPFNL un Sankciju likumā nav paredzēts izņēmums ierobežot datu subjekta tiesības, veicot sankciju skrīningu, datu subjektam ir tiesības iebilst pret savu datu apstrādi atbilstoši Regulas 21. pantam. Vienlaikus norādāms, ka, arī gadījumā, ja normatīvajā aktā, ievērojot Regulas 23. pantā noteikto kārtību, nav paredzēta speciāla kārtība attiecīgo pasākumu īstenošanai, vairākām datu subjekta Regulā noteiktajām tiesībām ir paredzēti izņēmumi un ierobežojumi, piemēram, pārzinis, ievērojot Regulas 21. panta 1. punktā noteikto var turpināt personas datu apstrādi arī pēc datu subjekta iebildumu saņemšanas, ja pārzinis norāda uz pārliecinošiem leģitīmiem apstrādes iemesliem, kas ir svarīgāki par datu subjekta interesēm, tiesībām un brīvībām, vai lai celtu, īstenotu vai aizstāvētu likumīgas prasības.
visi numura raksti
Jurista Vārds
Informācija
Sankcijas: civiltiesiskie un finanšu ierobežojumi, neskaidrības, risinājumi
Šajā "Jurista Vārda" numurā publicējam rakstus, kas veltīti starptautisko organizāciju un valstu noteikto sankciju piemērošanai.
Tiesību politika
Pastiprinās Satversmes tiesas, starptautiskās tiesas un pārnacionālās tiesas tiesnešu garantijas
Ministru kabinets 2019. gada 7. janvāra sēdē apstiprināja Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu pakotni, proti: 1) likumprojektu "Grozījumi likumā "Par tiesu varu"",1 lai nodrošinātu, ka personai, kura ir bijusi Satversmes ...
Kārlis Piģēns
Notikums
Pasniegta Saharova balva par domas brīvību  
"Jurista Vārds" pēc Eiropas Parlamenta uzaicinājuma līdz ar citiem Latvijas mediju pārstāvjiem 2019. gada 17.–18. decembrī viesojās Eiropas Parlamentā Strasbūrā, Francijā. Eiropas Parlamentā svinīgā apbalvošanas ceremonijā ...
Kristīne Līce
Skaidrojumi. Viedokļi
Sankciju piemērošana Latvijā
Pēdējo gadu laikā gan starptautiskas organizācijas, gan valstis arvien biežāk izmanto dažādu veidu sankcijas – mērķētās finanšu sankcijas, civiltiesiskos ierobežojumus, ceļošanas ierobežojumus – kā instrumentu ārpolitisko ...
Jānis Loze, Kristaps Loze
Skaidrojumi. Viedokļi
Nepieciešamība pārbaudīt patiesā labuma guvējus un sadarbības partnerus
Latvija turpina attīstīties un pietuvināties vidējam Eiropas Savienības labklājības līmenim, ko apliecina ne tikai ekonomiskie rādītāji un algas, kas kaut lēnām, bet palielinās, bet arī jaunu Latvijas normatīvo aktu izstrāde, kad ...
4 komentāri
AUTORU KATALOGS