JAUNUMI

3. Jūnijs 2016 / 11:55

Izdota grāmata par tiesību normu laika aspektiem
Santa Sāmīte

„Latvijas Vēstneša” Grāmatu apgādā nākusi klajā Dr.iur. Māra Onževa grāmata „Tiesību normu laika aspekti tiesiskā un demokrātiskā valstī”.

Autors izvēlējies pētīt vienu no sarežģītākajiem jurisprudences jautājumiem – tiesību un laika mijiedarbību. Jautājumu, kura izpratne Latvijas tiesiskajā sistēmā ir niecīga un par kuru sarakstītā zinātniskā literatūra latviešu valodā ir minimāla.

Šī ir monogrāfiju sērijas „Tiesību zinātne” ceturtā grāmata, kuras pamatā ir autora Latvijas Universitātē aizstāvētais promocijas darbs.

“Tiesību normu laika aspekti ir sarežģīts temats, bez kura izpratnes nav iespējams veikt kvalitatīvu tiesību normu piemērošanu,” grāmatas ievadā raksta profesore Dr.iur. Daiga Rezevska.

Grāmata veicinās kvalitatīvāku un saprotamāku tiesību piemērošanu no laika aspekta un noderēs ikvienam juristam, jo īpaši juridisko zinātņu studentiem, tiesību piemērotājiem – iestāžu darbiniekiem un tiesnešiem, kuriem nereti jārisina juridiski strīdi no laika aspekta, kā arī likumdevējam.

Autora nostāja atšķirīga

Autors šajā darbā ne tikai atbildējis uz daudziem zinātniski komplicētiem jautājumiem (piemēram, par tiesiskās paļāvības principa pārkāpuma atklāšanas metodoloģiju vai atpakaļejoša tiesību normas spēka noteikšanas trim dažādajām metodēm), bet arī beidzot izskaidrojis elementāros pamatjautājumus par intertemporālajiem principiem un to piemērošanas gadījumiem.

Atšķirībā no līdz šim Latvijas tiesību zinātnē pieņemtās nostājas, ka šie principi uzliekot likumdevējam pienākumu ievērot, ka publiskajās tiesībās pieņemtajām tiesību normām ir tūlītējs spēks, turpretī privātajās tiesībās – turpmāk vērsts spēks ar iegūtu tiesību ietekmēšanas nepieļaujamību, grāmatas autors izskaidro, ka šīs juridiskās metodes – intertemporālie principi – ir piemērojamas tikai likumdevēja gribas iztulkošanai. Tādējādi tiesību normu adresātiem nevar veidoties paļāvība, ka likumdevējam ir pienākums ievērot šos principus. Izdevumā sniegts visaptverošs skaidrojums par tiesiskās paļāvības principa izpratni un ievērošanas nosacījumiem normatīvo aktu jaunrades procesā. 

Kur iegādāties?

E-grāmatnīcā “Latvijas Vēstneša” apgāda grāmatas vsar iegādāties vislētāk – par izdevēja cenām. Grāmatu katalogs, karstās cenas, piegādes iespējas.

3
VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jaunumi
27. Jūnijs / 17:19
Tipiska diskriminācija darba sludinājumos: “Pārāk jauns, lai būtu…”  
27. Jūnijs / 17:13
Augstākā tiesa pievienojas Starptautiskajai Augstāko administratīvo tiesu asociācijai
27. Jūnijs / 14:48
Eiropas Cilvēktiesību tiesa noraida sūdzības lietā "Naumenko un SIA Rix Shipping pret Latviju"
27. Jūnijs / 14:11
Izsludināta pieteikšanās 2022. gada mediatoru sertifikācijas pārbaudījumam
27. Jūnijs / 14:08
Senatore Veronika Krūmiņa piedalās konferencē Eiropas Savienības Tiesā
AUTORU KATALOGS