AFIŠA

18. Aprīlis 2024 / 10:39

20 gadi kopš 10 valstu pievienošanās Eiropas Savienībai: jauns konstitucionāls brīdis Eiropai

2004. gada 1. maijā Eiropas Savienībai pievienojās desmit jaunas dalībvalstis: Čehijas Republika, Igaunija, Kipra, Latvija, Lietuva, Malta, Polija, Slovākija, Slovēnija un Ungārija. Tā bija lielākā paplašināšanās gan cilvēku, gan valstu skaita ziņā. Turklāt šī pievienošanās kopējā Savienības tiesiskajā telpā ienesa lielu valstu vēstures, juridiskās kultūras un tradīciju dažādību. 

Šī brīža nozīmīgumu nav iespējams novērtēt par augstu, ņemot vērā integrācijas pakāpi, ko Savienība bija sasniegusi līdz 2004. gadam, no vienas puses, un desmit jauno dalībvalstu pārstāvēto daudzveidību, no otras puses. Ir pamats atzīt, ka 2004. gada paplašināšanās pati par sevi bija konstitucionāls brīdis – paradigmas maiņa –, kas apvienoja Austrumeiropu un Rietumeiropu kopējā konstitucionālā projektā. Eiropas Savienība izplatīja savas vērtības un principus Eiropas daļās ar īpaši sarežģītu vēsturi. Kaut arī desmit jaunās dalībvalstis pievienojās Savienībai ar sevišķu apņēmību un cerībām uz brīvību, taisnīgumu un labklājību, šai apņēmībai tika mesti būtiski izaicinājumi.

Lai atzīmētu šo svarīgo gadadienu, Tiesa piektdien, 2024. gada 3. maijā no plkst. 9.00 līdz 18.00 rīkos konferenci “20 gadi kopš 10 valstu pievienošanās Eiropas Savienībai: jauns konstitucionāls brīdis Eiropai”.

Šajā konferencē tiks atzīmēta 2004. gada paplašināšanās 20. gadadiena, aplūkojot tās ieguldījumu Savienības integrācijas projekta attīstībā. Vai tā ir veicinājusi plašāku Savienības tiesību konsolidāciju, kā arī detalizētāku regulējumu noteiktās Savienības kompetences jomās? Vai arī, gluži pretēji, radījusi jaunus šķēršļus Savienības tiesību piemērošanai? Kādas atziņas pēc 20 aizvadītiem gadiem ir gūtas par Eiropas integrācijas projekta paplašināšanu un padziļināšanu? Vai lielākā paplašināšanās ar visiem tās panākumiem un izaicinājumiem ir novedusi pie stiprākas Eiropas pilsoņu savienības?

Konferencē varēs piedalīties tikai ar ielūgumu. Konferencei varēs sekot līdzi arī tiešraidē šajā tīmekļvietnē.

Vairāk informācijas:

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jaunumi
23. Jūlijs / 15:41
Tieslietu ministrija rada rīku noziegumos cietušo atbalsta saņemšanas ceļa atvieglošanai
23. Jūlijs / 14:49
Tieslietu padome precizē rajona (pilsētas) tiesas un apgabaltiesas tiesneša amata kandidātu atlases kārtību
23. Jūlijs / 13:40
Senāts izceļošanas aizliegumu atzīst par pamatotu un tiesisku
22. Jūlijs / 15:22
Septembrī notiks konference par konkurences tiesību pārkāpumu izraisītajiem zaudējumiem
22. Jūlijs / 15:18
Ierosināta lieta par Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības domes atlaišanu
AUTORU KATALOGS